Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a «înghițit» 15,8 milioane de lei

În ultimii 3 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a «înghițit» 15,8 milioane de lei

Aflat în administrarea Consiliului Județean Ialomița, Spitalul Județean Slobozia a beneficiat în ultimii 3 ani de fonduri enorme pentru funcționare și dezvoltare. 15,8 milioane de lei este suma pe care administrația județeană a acordat-o celui mai mare spital din Ialomița! Cei mai mulți bani au fost cheltuiți pentru achiziționarea de aparatură medicală. În ciuda investițiilor făcute, Spitalul Slobozia are în continuare secții care utilizează instrumente învechite. Mai mult decât atât, banii acordați de Consiliul Județean Ialomița nu au putut să rezolve criza acută de medici cu care unitatea sanitară se confruntă.

Investiție în Sănătate Spitalul Județean de Urgență Slobozia este cea mai mare unitate medicală din județ, având un total de 510 paturi și peste 800 de angajați. În ultimii 3 ani, Consiliul Județean Ialomița a devenit cel mai important finanțator al entității sanitare. Sumele pe care admi­nistrația județeană le-a oferit Spitalului Slobozia vizează secțiunea de funcționare și dezvoltare. În total este vorba despre 15,8 milioane de lei, investite în acordarea de stimulente medicilor specialiști și achiziția și dotarea cu aparatură medicală. Numai în acest an, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit de la Consiliul Județean Ialomița 5,4 milioane de lei pentru aparate medicale. Cu acești bani au fost cumpărate paturi noi, instrumente folosite în laborator, au fost dotate sălile de operație. «Consiliul Județean Ialomița și-a respectat promisiunea și ne-a oferit toate aparatele pe care noi le-am solicitat. Avem nevoie de echipamente medicale pentru a ne putea desfășura activitatea în cele mai bune condiții!» a explicat Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Cel mai scump echipament medical achiziționat la Spitalul Slobozia cu fondurile administrației județene rămân însă lifturile, pentru care s-au plătit 600 mii de lei...

Probleme greu de rezolvat O analiză a fondurilor acordate Spitalului Slobozia de către Consiliul Județean Ialomița arată că jumătate din bani au fost cheltuite pentru dotarea cu echipamente medicale. Totuși în ciuda banilor investiți, în cadrul celui mai mare spital din Ialomița unele secții continuă să utilizeze instrumente învechite. Este cazul Secției Recuperare Medicală, unde bolnavii sunt nevoiți să fie îngrijiți cu aparate ce datează din anii 1970, când spitalul a fost dat în folosință. Mai mult decât atât, deși are aparate noi, Spitalul Județean de Urgență Slobozia nu dispune de medici specialiști care să le utilizeze. Ca multe spitale din țara noastră, și cel din Slobozia se confrută cu o criză acută de specialiști. Numai în ultimele luni, cinci medici specialiști și-au depus demisiile preferând să profeseze în cadrul unor unități medicale din Occident. Surse din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au explicat faptul că adevăratul motiv care i-a determinat să plece ar fi fost reprezentat de atitudinea manifestată de managerul Mariana Iancu față de angajați.

S-a mărit parcul auto al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița
Departamentul pentru Situații de Urgență a oferit Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița 5 ambulanțe de tip B. Salvările au fost achiziționate prin Programul POR 2014-2020 «Îmbunătățirea capacității de intervenție la urgențe medicale». Nevoia unor mașini noi era mare, având în vedere că cele mai multe dintre autovehiculele cu care medicii și asistentele transportă pacienții la spitale au peste 10 ani vechime și sute de mii de kilometri la bord. În ceea ce privește numărul intervențiilor, o analiză statistică arată că, într-o singură lună, 1300 de ialomițeni ajung la spital cu ajutorul mașinilor de salvare.
(articol apărut în ediția print a ziarului
Independent miercuri, 19 decembrie 2018)

4 Ianuarie 2019, 08:05 (3565 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Tratamentul celor 13 bolnavi care au nevoie de dializă costă 335 mii de lei

Comentariile cititorilor:


Gina Pistol:
(6 Ianuarie 2019, 15:26)
Nici Dragnea, nici Moraru Mihai Viteazul nu se vor trata in Slobozia, la o adică. Vor fugi ca dracu de tâmâie, numai in spital ialomițean să nu ajungă. Nu managerul e singurul vinovat. N-are cu cine..,
@Ion Ion:
(6 Ianuarie 2019, 11:48)
"Doamne ajuta!" spun toti bolnavii care trec pragul (cu dureri in trup si cu disperare in suflet) al acestui stabiliment supranumit 'abatorul'. Cat despre calitatile d-nei manager, acestea sunt dupa chipul si asemanarea celor care au numit-o in functie pe criterii de partid si pt un salariu( de patru ori mai mare fata de cel al predecesorilor) numai de ei motivat..Rezultatele pozitive ale acestei numiri  pot fi evaluate doar prin numarul celor care mai apuca sa iasa pe picioarele lor de acolo. Restul e politica de partid, ca doar n-o sa vina Dragnea din vacanta din Maldive la Slobozia si sa se trateze la unitatea de elita a d-nei manager pt ca s-a parlit pe plaja cu Irinuca..
Ion Ion:
(5 Ianuarie 2019, 19:01)
Spitalul era rămas în anii '80, întrebarea ar trebui să fie de fapt alta: ce au făcut cei de dinaintea ei?

Nu îți trebuie prea multă minte ca să îți dai seama că pentru prima dată, nu în ultimii 3 ani, ci în mulți, se întâmplă lucruri pozitive în spital. Fiecare secție care a făcut referate justificând necesitatea unor aparate a primit respectivele aparate. Sigur, absolut totul trebuie schimbat și asta nu se poate face peste noapte. Da, absolut totul trebuie înoit, nu doar "câteva" aparate și pentru asta trebuie mulți, mulți bani. Și anumite probleme nu vor putea fi reparate pentru că în sine, construcția este conform standardelor din anii 70.

Să mai vedem un lucru din trecut: la conducerea spitalului s-au perindat mai mulți, mai toți  doctorii din spital. Unii dintre ei, ajunși acolo, și-au luat aparate doar pentru secțiile lor, uneori chiar pe persoană fizică. S-a ajuns să le țină în anumite cazuri chiar sub cheie. Da, în spital de stat, se purtau ca în ograda lor, dar pe banii altora.

În final, că ne convine, că nu, anumite cerințe trebuie să apară. Și nu putem zice că e greșit.

Să fim serioși, ce vină are doamna director că pleacă în Anglia, Franța, Suedia sau cine știe unde, doctorii? Când în fiecare spital universitar, la congrese și alte evenimente se fac reclame agresive la locuri de muncă în Vest, la salarii mult mai mari, cam greu să îi oprească tocmai Slobozia. E greu să convingi pe cineva să vină tocmai aici, dar doamna director s-a implicat să stimuleze, atât cât a putut, pentru a aduce noi doctori. Da, vin doctori tineri din București la spital. Pare că reușește. Asta după 25 de ani.

Diferența de vârstă între generația care a venit recent și generația de dinaintea lor este de 20-30 de ani. Da, 20-25 de ani nu a fost adus personal și/sau nu au fost încurajați să rămână. Până acum.

Să zicem "Doamne-ajută!" că e doamna Iancu.
Ion:
(5 Ianuarie 2019, 18:26)
Managera tot 200 milioane are salariul? Masina aia de serviciu luata cu 15 mii de euro mai functioneaza sau a schimbat-o ca deja s-a uzat? Uitati unde se duc banii
Nuți:
(5 Ianuarie 2019, 15:10)
Cred că ar fi nevoie de o mare secție de psihiatrie in Slobozia. Să intre acolo și dr. P.E. Ca infirmieră!
Alege!:
(5 Ianuarie 2019, 15:07)
La școală sau la spital să nu vă duceți!! De analfabetism nu moare nimeni, dimpotrivă, ajung milionari! La spital, musai să ajungi când ai nevoie. Deci, țara asta vă vrea analfabeți și nesănătoși....
Ioana :
(5 Ianuarie 2019, 07:32)
Un spital care nu are nevoie de Pesedisti nu se vede pe fata cine o tine in brate pe doamna meneger ..
Asistenta medicala:
(4 Ianuarie 2019, 22:35)
Corect. Nu si justifica existenta astfel de instituții care sunt considerate d3 pseudopolitichieni si ...ence drelt rampe de lansare in sălașul nebunilor- parlament. Asa ca un inspectoratul școlar cu probleme asa cum aflam mai bine lipsa Având în vedere conducerile, spitalul ar tre.transformat în unul de nebuni ca doar e condus de ei. Vai si amar
Vali:
(4 Ianuarie 2019, 21:55)
Felicitări pentru investiții, așteptăm altele anul acesta:))
Anonim:
(4 Ianuarie 2019, 15:07)
Care paturi? Daca nu esti atent rosti sa cada patul cu tine Ce a facut cu banii doamna manager?Ca in spotal nu a investit in nici un caz.E jale
salvari:
(4 Ianuarie 2019, 14:29)
mai bine mai taie din salariile nesimtite ale unora  care nu au pregatirea necesara si cumpara salvari, medicamente, plateste chirii medicilor.cand dumnezeu se va da socoteala in tara asta referitor la cum se cheltuiesc banii publici?? asta e buba maxima a Romaniei-nimeni nu da socoteala, fiecare face ce vrea, mai grav e ca cei platiti sa rezolve problemele comunitatilor nu fac nimic, ba din contra.pe chestia asta sa modifice codul penal-sa vedem cine se mai inghesuie sa ocupe functii daca stie ca da socoteala??si nu e cazul spitalului, e cazul tuturor institutiilor statului, peste tot e jaf ca in codru
Vezi și isj:
(4 Ianuarie 2019, 14:12)
@asistentă m. ISJ înseamnă inspectoratul județean? Incompetent, numit de psf? Incompetent este de 20 de ani! Acum îl vedeți! Spitalul este foarte prost? Tot ȘCOALA i-a scos.ISJ este inutil. Pot fi scoli de idioți și fără inspectori idioți!
gogu:
(4 Ianuarie 2019, 13:12)
Ma mir ca nu a investit in pubele de gunoi madam ca prima dragoste nu se uita... 
Asistenta medicala:
(4 Ianuarie 2019, 11:23)
Dna director este un om integru, o profesionista adevarata, un om care, in general, respectă oamenii si in functia avută are o considerație deosebita fata de oamenii pregatiti, medici mai ales. Pardon...cred ca a fost un vis. Realitatea este că actuala conducere PSD a numit în funcții si incompetenți.persoane animate de mândrie, răutate, prostie. vezi si ISJ . E de tot râsul oare protagoniștii/stele rasulyi isi dau seama? Alooo vin alegerile. Sunteti orbi???