Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Boboteaza 2019» cu Preasfințitul Vincențiu și Președintele Moraru

«Boboteaza 2019» cu Preasfințitul Vincențiu și Președintele Moraru

De Bobotează, Preasfințitul Vincențiu a slujit la Călărași, iar Președintele a călărit la Amara. Așa e datina de 10 ani și mai bine, de când Preasfințitul își păstorește frații întru Hristos, iar Președintele electoratul. Noi am fost și colo, și colo, ca să vă puteți bucura deplin de sărbătoare, prin aleșii noștri...

Vrednic este Președintele La Amara, Boboteaza e în crucea străzii celei mari. Pe dreapta biserica, pe stânga primăria veche de unde a plecat El, Președintele, de-a jurul poporul, iar în mijloc din nou El, călare pe Sara, iapa lui favorită. Sara ar avea 6 ani și El, Președintele, nu o va vinde în veci... Și Primăria Amara are cai iar primarul Măiță spune că nu-i mai trebuie «papion pe pielea goală...». Adică nu-i mai poate ține doar ca animale ce au plăcut la un moment dat fostului primar, actual El, Președintele... Iar bani de trăsură pentru turiștii pensionari, cum a fost vorba întâi, când a cumpărat El, Președintele, caii, nu mai are Primăria bani... Numai că nu vine nimeni să cumpere caii, că povestea-i încurcată tare. Azi însă e sărbătoare. Iar Președintele e voievodal. Când nu pozează alături de copiii electoratului, Președintele galopează de-a lungul șoselei. Acum e călăreț de duminică, că «pleacă dimineața, și vine noaptea...». Deh, așa e când te sacrifici pentru binele gloatei! Când nu galopează, Președintele mai schimbă o vorbă ici-colo. Îi cunoaște pe toți și îi salută pe nume, că doar a fost primar atâta amar de ani... Oamenii sunt bucuroși de vorbă, că de-acum sunt bătrâni și nu-i mai întreabă nimeni nimica. Până iese preotul din biserică se face 12,00... Dar Președintele are răbdare. Așteaptă Bobotează de un an ca să călărească în văzul lumii... Și va veni și anul viitor! Știm, pentru că l-am auzit spunând copiilor: «Anul viitor, când veniți, să-i aduceți Sarei câte un cub de zahăr, ca să vă lase să o mângâiați...».

«Am venit la apă!» Președintele nu e singurul care călărește iepe. Nea Tănase Leancu are 79 de ani și crește cai de când se știe... O călărește pe Diana, o iapă bălană de 15 ani. «Doar cât am făcut armata n-am avut cai... Și vreo două-trei luni după aia, cât am fost holtei! După aia, am avut numai cai. Iar șaua o am de la tata, e din 1940... Am crescut caii de drag, că am fost poștaș. Am șaretă, căruță, sanie, de toate... Dar acum le țin ca la muzeu! Cui mai trebuie?!». Nea Tănase n-are dreptate... Valentin Zamfir are 17 ani și a venit la Bobotează cu Cezar. Cezar are 9 ani și, deși e cal de ham, e mândru cât stăpânul. «Călăresc de la 10 ani... M-am suit pe el și-am spus că trebuie să învăț. Nu l-am scos la alergat, că nu știu dacă se aleargă... L-am scos de drag, să vadă și el lumea!». Lumea e multă, dar venită cu treabă... Cine nu cască gura la Președinte, e la slujbă, cu preoții și primarul. Preoți sunt doi, primarul e unul singur. Și v-am spus de el, n-o luăm de la capăt... Lumea e multă și se înghesuie ca la țară, deși Amara e oraș. Apa de agheasmă e de la robinet, dar azi e sfințită. Dumnezeu cu mila! După slujbă, preoții botează caii și căruțele. Căruțele sunt vechi și sărace. Să tot fie vreo 20... Căruțe de câmp, învățate să care. Și cai subțiri, îmbătrâniți la ham. «Nu se mai ține datina, taică... Cănd eram eu tânăr, venea tot satul și eram cu sutele. Acum venim doar așa, să ne aflăm în treabă!» ne spune aparte nea Tănase. Oftează privind lung din șaua Dianei. Dar lumii nu-i pasă, își vede de-ale ei: «Unde alergi, țățică?», «Iaca și eu... Am venit să iau apă!».

Preasfințitul Vincențiu a sărbătorit Boboteaza la Călărași
Ca în fiecare an, Preasfințitul Vincețiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a oficiat slujba de Bobotează la Călărași, pe malul brațului Borcea. Mii de oameni au participat la ceremonialul religios, la finalul acestuia Preasfințitul Vincențiu aruncând în apă o cruce sfințită. Și de această dată ea a fost adusă la mal de călărășeanul Iulian Boscornea...

Au așeptat cu orele ca să ia agheasmă În parcul din centrul orașului Călărași, pe faleza amenajată pe malul stâng al brațului Borcea, Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a sfințit apa din care credincioșii au primit agheasma mare. Oamenii au venit de la primele ore ale dimineții, înarmați cu sticle de plastic. Credincioșii au fost binecuvântați de episcop. «Dumnezeu să vă binecuvânteze! Mă bucur că sunt alături de dumneavoastră în această zi sfântă...» a declarat Preasfințitul Vincențiu. Cel mai așteptat moment a fost aruncarea în apele Borcei a crucii sfințite. Însoțit de un sobor de preoți, Preasfințitul Vincențiu a mers pe un ponton plutitor de unde aruncat în apă o cruce de lemn. Șase tineri și-au făcut curaj și au intrat în apa rece pentru a o aduce la mal... Cel care a reușit să ia crucea din apă a fost Iulian Boscornea. Profesor de Educație Fizică, este pentru al optulea an în care reușește să recupereze din apele Borcei, de Bobotează, crucea sfințită. «Ca de fiecare dată m-am pregătit foarte bine înainte... Am înotat aproape zilnic, mai ales de când temperatura aerului a scăzut...» ne-a declarat Iulian Boscornea.

7 Ianuarie 2019, 09:20 (3382 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Arhitect:
(8 Ianuarie 2019, 16:01)
... tras in glazura de ciment portland si plasat pe un tzoclu corespunzator, ar face o mare concurenta statuilor ecvestre din perioada modernista de dupa '89!!!
Mary:
(8 Ianuarie 2019, 12:27)
  Moraru, nu mai știe ce să mai "călărescă". Pentru mine, tot țăran prost din Amara, rămâne!!!
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(7 Ianuarie 2019, 21:55)
Călărețul călărit! haha! Călărețul deja e istorie. Independentule, nu e frumos sa lovești în cei căzuți(călăriți)!
CALARET:
(7 Ianuarie 2019, 17:13)
Bine ca veterinarul a schimbat statuia lui kkt mare cu a sfantului cavaler.
Ion:
(7 Ianuarie 2019, 15:29)
Moraru călărește...iepe! Altă noutate nu aveți în 2019? Când va fi invers, asta noutate!