Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia «sacrifică» 90 de preșcolari în numele interesului public

Cinism administrativ

Primăria Slobozia «sacrifică» 90 de preșcolari în numele interesului public

Primăria Slobozia a decis transferarea Grădiniței din cadrul Școlii «Sfântul Andrei» Școlii nr. 4 Slobozia. Decizia a fost adoptată fără consultarea profesorilor, în numele reorganizării unităților școlare pentru anul 2019-2020. Educatorii și părinții celor 90 de preșcolari care frecventează această grădiniță sunt revoltați și declară că vor ataca în instanță decizia. «Pretind că urmăresc interesul superior al copilului, dar tocmai acest interes este ignorat!» susține Elena Ghiță, directorul grădiniței.

Mintea de pe urmă a lui Mocioniu
În urmă cu două luni, în cadrul unei ședințe de Consiliu Local, primarul Adrian Mocioniu și inspectorul general școlar Manuela Zainea respingeau public solici­tarea Episcopiei Sloboziei și Călărașilor de a obține personalitate juridică pentru Seminarul Teologic «Ioan Gură de Aur» în anul școlar 2019-2020. Între timp, Ordonanța de Urgență a Guvernului 9 din 2018 i-a obligat să accepte această solicitare. Potrivit articolului 19, aliniatul 3, indice 1, «unitățile de învățământ care școlarizează pe filiera vocațională, cu profil teologic, la cererea cultelor recu­noscute de stat, pot funcționa cu efective mai mici de elevi și cu menținerea perso­nalității juridice». Obligat să identifice o soluție pentru Școala nr. 4, parte integrantă a Seminarului, Adrian Mocioniu îi cere lui Ionel Constantin, directorul Direcției Municipale pentru Cultură, o soluție. Acesta decide «preluarea prin transfer a Grădiniței cu program normal nr. 2, cu un număr de 90 de preșcolari» de către Școala nr. 4, asigurând astfel acesteia numărul minim de 300 de elevi impus de legea Educației pentru crearea unei unități școlare cu personalitate juridică.

Revoltă legitimă la o decizie ilegală
Decizia este considerată ilegală de către cadrele didactice din cadrul grădiniței, în condițiile în care această unitate școlară este parte integrantă a Școlii «Sfântul Andrei» Slobozia. «Pretind că urmăresc interesul superior al copilului, dar tocmai acest interes este ignorat! Dacă doreau să reorganizeze unitățile școlare, arondau Școala nr. 4 uneia dintre școlile din oraș, cum e și firesc... Noi suntem parte integrantă a Școlii „Sfântul Andrei“! Ac­ti­vitatea educațională din cadrul acestei grădinițe este parte integrantă din cea a școlii...» susține Elena Ghiță. Declarațiile directorului școlii sunt dublate de o sesizare făcută către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în care toți cei 90 de părinți semnatari susțin că își vor retrage copiii de la cursuri: «În situația în care se va da curs solicitării de transfer a grădiniței (fapt ce va implica relocarea fizică, modificarea programului, subordonarea altei unități de învățământ!), ne vedem nevoiți să retragem copiii de la această unitate de învățământ și să ne reorientăm la alte unități, fie acestea și private...».

90 de preșcolari, «sacrificați»
În pofida evidenței, administrația locală refuză să revină asupra deciziei. Măsura a fost discutată în cadrul Consiliului de Administrație al Școlii «Sfântul Andrei» în cursul săptămânii trecute, iar acest organism a decis să susțină necondiționat demersurile cadrelor didactice și ale părinților. «Consiliul Profesoral și Consi­liul de Administrație au realizat planul școlar pentru anul următor bazându-se pe toate cele trei cicluri școlare. Grădinița este pepiniera școlii noastre și parte integrantă a acesteia. De aceea susținem eforturile colegelor noastre de a identifica o soluție care să ne permită păstrarea grădiniței!» a declarat Liliana Agapie, directorul Școlii «Sfântul Andrei». În pofida susținerii de care se bucură cadrele didactice și părinții celor 90 de preșcolari, po­ziția administrației locale rămâne inflexibilă. O posibilă explicație pentru această stare de fapt ar putea fi aceea că directorul Școlii nr. 4 este Carmen Ionescu, soția secretarului general al județului Ialomița, Adrian Ionescu...
(articol apărut în ediția print a ziarului Independent miercuri, 19 decembrie 2018)

8 Ianuarie 2019, 08:10 (5489 vizualizări - 31 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive
superGINA
«Anticorupția» costă 287 mii de lei

Comentariile cititorilor:


Xxx:
(9 Ianuarie 2019, 10:18)
A ajuns tatuatul I.C. sa-si bage "mintea inteligenta" in invatamant !!!! Il mai linge mult in c.r pe Mocioniu???
Eva,pziholoagă.:
(9 Ianuarie 2019, 10:06)
Bai costantine,esti in stare sa aduci prescolari din Dridu,pentru aberatiile voastre!Nu se modifica nimic in normele de aplicare?Ca despre marirea populatiei nu am auzit in ultimii 20 ani!(multumim psd)O scoala va functiona curand cu doar 150 elevi,ca nu mai face nici dracu copii!Cum dracu ai ajuns catai directorul,pieptana te ar diavolu'de ipocrit!Hai,ca nu mai produci testoseron,ba,dar nici creierul nu iti mai e de folos!Bă,voua va dă la partid elastic sa va tina urechile,prin interior?Aveti tigvele goale-goale?
Parinte:
(9 Ianuarie 2019, 09:26)
Un cititor .... Nu e vb.de plăcerea de a ataca. Vezi ce realitate trăim. Incompetentii si hotii au dus de râpă tot in orasul asta. Vezi: apa care nu e buna de băut, o spun specialiștii nu cei ai primăriei, duceți apa la un laborator si veti fi șocați, vezi parcarea. învățământulce sa mai zicem un haos... Cand iei o decizie de genul asta consulta parintii. Grădiniță nu e 8 autonomăsau structura este inclusa in sc.2. Asta e altceva. Nu poti rupe clasele dupa ureche. Nu a venit nimeni sa vb.cu noi, sa ne explice. Orice părinte vrea ce e mai bine ptr.copilul lui. Ca noi am invatat in scoli de cartier nu are nici o relevanță pentru prosti8le pe care conducerea scolii din il. o face. Nu gandesc ptr.ca acesta e nivelul. Pe vremuri alți oameni si instruiți cu adevărat. Acum faci politica esti destept si capabil...desigur ca si contra cost ca deee, mândria costa. Aiurea...o mizerie
Ioana:
(9 Ianuarie 2019, 08:11)
Scoala nr.2 a acaparat tot. Inscrie in prima etapa copii care nu sunt in circumscriptia scolara. Clasele sunt suprapopulate... Noroc cu meditatiile, altfel rezultate...ioc. Cum este sa-ti  ,,fure" elevii?
Petrică:
(8 Ianuarie 2019, 22:23)
@,,un cititor oarecare”este directoarea Sc 4. Pârerea mea! Scrie ca ea la calculator, adiCĂ CA o femeie deșteaptă! Legat de Șomajul din învățământ: poate rămân doar profesorii pregătiți!
Aram Sam sam:
(8 Ianuarie 2019, 18:08)
Anul acesta se cearta școala 2 Cu școala 4.In curând se vor certa toate școlile .Știți de ce ?Pentru că nu mai exista copii pentru a popula școlile.Deja școlile din oraș ,,împrumută ,,elevii de la școlile de la tara.In 10 ani vor fi scoli doar in amintirea noastră ,presărate din loc in loc ,și va exista șomaj și în învățământ.Nu înțelegeți că a început lupta pentru supraviețuire?Scăpa cine poate .
CJ:
(8 Ianuarie 2019, 17:26)
Sotul doamnei Ionescu Carmen nu si-a publicat in totalitate declaratia de avere pe 2017 pe site-ul institutiei.,,Lipsesc" filele cele mai importante....Pardon:Informaticianul e de vina.
art:
(8 Ianuarie 2019, 16:28)
1. Totul  se trage de la popi. Daca popii nu vroiau sa fie institutie de sine statatoare care sa produca "cintareti de strana" (citat) nu se intimpla nimic.
2. E logic sa se forteze alipirea gradinitei la soala 4 nu numai pentru ca ramine madam Ionescu fara post ci si pentru ca scoala s-ar fi desfiintat pentru ca nu are 300 elevi ( de fapt disparea postul de director adjunct).
3. Nu ramine decit o solutie: incepeti transferul copiilor de pe acum pentru ca la vara va vor spune ca nu au locuri.
Un cititor oarecare:
(8 Ianuarie 2019, 16:20)
Nu înțeleg de ce suntem atât de fățarnici.Cand doamna Barcari era la conducerea ISJ toată lumea ,,bârfea,, și o bălăcărea in astfel de comentarii.Acum i-a venit randul doamnei Zainea.Sa înțeleg că oricine ar veni la conducerea ISJ nu este bun și nu are ce căuta acolo?Cu ce suntem noi mai buni decât dânsele.Se expun că multe alte persoane aflate în funcții de conducere la comentariile celor care nu au curaj să le spună ce gândesc în fața.Nu apar pe mine ,însă m_am saturat de comentarii pline de răutate .Ce exemplu dam copiilor noștri daca noi nu știm decât să ne jignim ,sa ne ,,bârfim,, ,sa nu ne înțelegem ?Avem pretenții mari dar schimbarea trebuie sa vina de la noi și din noi.Aaaa!Și a propus!Subiectul cu școala 4.Sa fim serioși domnilor.Suntem formați în școli de cartier,scoli de la tara unde nu se făceau diferente intre culoare,firma pantofilor și a ghiozdanelor .Sa aveți un an bun toți și cei bogați,și cei saraci!
Robert:
(8 Ianuarie 2019, 14:11)
Adrian Ionescu, Dinu Păturică! Șters bombeurile lui știucă și nu numai. Tras de păr, biciuit, slugărit, acum e bine. Muierea, trage și ea foloase, ce puii mei! Totuși la Sc. 2 nu mai sunt condiții pentru 90 de puști. De ce au primit peste capacitate? Catedre, tot pile!
Părinte:
(8 Ianuarie 2019, 13:21)
Școala 4 nu are populație școlară. Este plastă intr un cartier faimos. Carmen Ionescu este nevastă de edil. Ea este directoare, că doar e capabilă. Vreți mai multe argumente? Așteptați să facă “ordine” ISJ, inspectoratul, de!
Ion:
(8 Ianuarie 2019, 13:12)
@ioana. Cine trebuia să fie acum la isj? Barcari? Ea are bărbat. Degeaba! Dragi părinți, sunteți cam fraieri. ISJ execută ordine, nu filtrează binele de rău, roboți!!
#pasajladrajna:
(8 Ianuarie 2019, 13:01)
Ce va mai place sa va invartiti in jurul cozii! Vedeți cine e director la Scoala 4 si puneti cap la cap, cine si ce interese are! Oricum, nici gradinita nici copii si nici educatoarele nu vor pleca de acolo, parintii pot sta linistiti.
Slobozean:
(8 Ianuarie 2019, 12:26)
Am copilul la această grădiniță. Oarecum suntem obligati sa i ducem pe copii la sc.4, in 500?
Parinte:
(8 Ianuarie 2019, 11:16)
Conducerea învățământului procedează aiurea. Haotică dna care conduce. Cred ca nu are habar. Cum sa rupi grădiniță de scoala 2 daca este inclusa in scoala 2. Nu este structura a școlii. E aiurea.dle. a ma i fost o co sufere PSD care era plina de ea de a ajuns la Targsor. Judecati mai oameni buni inainte de a lua o decizie. Puterea va orbește fratilor.de nu mai judecati normal. Păcat de ce inseamna PSD cu adevărat caci cu astfel de nulități se duce de râpă totul.