Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia «sacrifică» 90 de preșcolari în numele interesului public

Cinism administrativ

Primăria Slobozia «sacrifică» 90 de preșcolari în numele interesului public

Primăria Slobozia a decis transferarea Grădiniței din cadrul Școlii «Sfântul Andrei» Școlii nr. 4 Slobozia. Decizia a fost adoptată fără consultarea profesorilor, în numele reorganizării unităților școlare pentru anul 2019-2020. Educatorii și părinții celor 90 de preșcolari care frecventează această grădiniță sunt revoltați și declară că vor ataca în instanță decizia. «Pretind că urmăresc interesul superior al copilului, dar tocmai acest interes este ignorat!» susține Elena Ghiță, directorul grădiniței.

Mintea de pe urmă a lui Mocioniu
În urmă cu două luni, în cadrul unei ședințe de Consiliu Local, primarul Adrian Mocioniu și inspectorul general școlar Manuela Zainea respingeau public solici­tarea Episcopiei Sloboziei și Călărașilor de a obține personalitate juridică pentru Seminarul Teologic «Ioan Gură de Aur» în anul școlar 2019-2020. Între timp, Ordonanța de Urgență a Guvernului 9 din 2018 i-a obligat să accepte această solicitare. Potrivit articolului 19, aliniatul 3, indice 1, «unitățile de învățământ care școlarizează pe filiera vocațională, cu profil teologic, la cererea cultelor recu­noscute de stat, pot funcționa cu efective mai mici de elevi și cu menținerea perso­nalității juridice». Obligat să identifice o soluție pentru Școala nr. 4, parte integrantă a Seminarului, Adrian Mocioniu îi cere lui Ionel Constantin, directorul Direcției Municipale pentru Cultură, o soluție. Acesta decide «preluarea prin transfer a Grădiniței cu program normal nr. 2, cu un număr de 90 de preșcolari» de către Școala nr. 4, asigurând astfel acesteia numărul minim de 300 de elevi impus de legea Educației pentru crearea unei unități școlare cu personalitate juridică.

Revoltă legitimă la o decizie ilegală
Decizia este considerată ilegală de către cadrele didactice din cadrul grădiniței, în condițiile în care această unitate școlară este parte integrantă a Școlii «Sfântul Andrei» Slobozia. «Pretind că urmăresc interesul superior al copilului, dar tocmai acest interes este ignorat! Dacă doreau să reorganizeze unitățile școlare, arondau Școala nr. 4 uneia dintre școlile din oraș, cum e și firesc... Noi suntem parte integrantă a Școlii „Sfântul Andrei“! Ac­ti­vitatea educațională din cadrul acestei grădinițe este parte integrantă din cea a școlii...» susține Elena Ghiță. Declarațiile directorului școlii sunt dublate de o sesizare făcută către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în care toți cei 90 de părinți semnatari susțin că își vor retrage copiii de la cursuri: «În situația în care se va da curs solicitării de transfer a grădiniței (fapt ce va implica relocarea fizică, modificarea programului, subordonarea altei unități de învățământ!), ne vedem nevoiți să retragem copiii de la această unitate de învățământ și să ne reorientăm la alte unități, fie acestea și private...».

90 de preșcolari, «sacrificați»
În pofida evidenței, administrația locală refuză să revină asupra deciziei. Măsura a fost discutată în cadrul Consiliului de Administrație al Școlii «Sfântul Andrei» în cursul săptămânii trecute, iar acest organism a decis să susțină necondiționat demersurile cadrelor didactice și ale părinților. «Consiliul Profesoral și Consi­liul de Administrație au realizat planul școlar pentru anul următor bazându-se pe toate cele trei cicluri școlare. Grădinița este pepiniera școlii noastre și parte integrantă a acesteia. De aceea susținem eforturile colegelor noastre de a identifica o soluție care să ne permită păstrarea grădiniței!» a declarat Liliana Agapie, directorul Școlii «Sfântul Andrei». În pofida susținerii de care se bucură cadrele didactice și părinții celor 90 de preșcolari, po­ziția administrației locale rămâne inflexibilă. O posibilă explicație pentru această stare de fapt ar putea fi aceea că directorul Școlii nr. 4 este Carmen Ionescu, soția secretarului general al județului Ialomița, Adrian Ionescu...
(articol apărut în ediția print a ziarului Independent miercuri, 19 decembrie 2018)

8 Ianuarie 2019, 08:10 (5568 vizualizări - 31 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive
superGINA
«Anticorupția» costă 287 mii de lei

Comentariile cititorilor:


Clara:
(16 Ianuarie 2019, 07:03)
@metode, nu este adevarat! Nu este nimeni obligat sa duca copilul la scoala unde este arondata gradinita. Scolile de" prestigiu" au copii din toate zonele orasului, in functie dorinta parinteleui. @Chiriac, nu se da mita pentru inscrierea la alta scoala decat cea de care apartii, pur si simplu parintele face mutatie pe zona unde este scoala dorita...iar directorul in cauza nu poate spune "nu" unui copil care "locuieste" in zona apropiata unitatii respective...si daca ar fi vorba de mita...e vinovat si cel care da, in aceeasi masura ca cel ce primeste!
Chiriac:
(11 Ianuarie 2019, 18:09)
@metode Asta se vrea! Repopularea forțată a Sc 4. Unii știu, dar se bazează pe șpagă dată pentru altă Sc. Se dă mită pentru înscriere la Sc alta decât unde aparții. Ca la no!
metode:
(11 Ianuarie 2019, 15:13)
grav e ca acei parinti vor fi apoi obligati sa isi  inscrie copiii in clasa pregatitoare la sc 4....nu pot alege alta scoala care fac gradinita acolo.PARINTII NU CRED CA STIU ACEST ASPECT
Vali:
(10 Ianuarie 2019, 13:34)
Ce e mai inexplicabil este că unii părinți deștepți foc, își duc odraslele la meditat tot la tampitii pe care i au la clasă! Ca să le dea numai 10. Este mizerie mare! Adevărat că nu mai ai de unde alege!
ADRIANA:
(10 Ianuarie 2019, 08:37)
Comentariile de sub articol arată că e de ajuns să se spargă buba și tâsneste puroiul. Probleme in toate școlile! Adevărat, părinții duc căpiați copiii la Sc 2. A rămas spoiala din luciul de altădată și se duc că așa au auzit ei, că e bine, bine. Și rămân, ca doar unde e mai bine? Nu mă aștept la o Lege reparatorie de la Andronescu și șleahta....! Ar fi necesar un radicalism total, începând cu selectarea și alfabetizarea cadrelor didactice. Andronescu se dă Mimoză, ea e bună cu toți...nu prea trăiește in Real.
Parinte sc.4:
(10 Ianuarie 2019, 01:12)
Nu se sacrifică nimic. Titlul e provocator. Problemă tine de legalitatea măsurii. Vom vedea ca cică părinții au dat in judecata ISJ. Cam multe atacuri la ISJ. Cadre didactice, părinți si chiar si ministerul ca de la acest ziar stim. Cam multe lovituri la adresa isj .cam neinspirati cei care au decis conducerea asta. Ciudat... sau aata se vrea??? Nu inteleg ca cu asa oameni de la PSD cine sa i mai voteze? Ca părinți multi suntvreviltati, de cadre didactice numai zicem.
Un parinte:
(9 Ianuarie 2019, 23:07)
@Alt fraier! Ce sa fac? Sa astept sa ajunga clasa a XII? Sa nu stie nimic? Poate copilul meu vrea sa studieze ...poate vrea sa faca medicina?! De ce sa platesc absentele doamnei Agapie? 
Cum isi permite sa nu-si faca treaba? Pestele de la cap se imputw
Părinte :
(9 Ianuarie 2019, 22:04)
Se intra în prea mari polemici. Dacă existau probleme la școala nr.2, nu mai era bătaie pe locuri. Nu vreau sa fiu răutăcios, dar dacă școala 4 avea rezultate bune copiii din cartier ar fi mers acolo și nu ar fi făcut orice sa apuce un loc la școala nr.2
Alt fraier:
(9 Ianuarie 2019, 19:30)
@un părinte. Matale vrei ore de la o directoare? Ești dus, nene! Directorul nu mai este un exemplu de cadru didactic, demult! Auzi! Nu face orele de chimie? Sigur, duci copilul la meditație la chimie, dar chiar din gimnaziu?
Un parinte:
(9 Ianuarie 2019, 18:09)
Un dezastru general! Se urmaresc interese ale oamenilor momentului, ale directorilor, etc! Se dau spagi pentru inscriere la scoala...unde invata toti copii din vilele din Slobozia Noua sau Cartierul Tineretului.? Conform arondarii? Nu! Conform spagii! Meditez copilul la chimie pentru ca doamna directoare a scolii 2 a facut 8 ore de chimie cu o clasa intr-un semestru....atat! A pus note desi nu a predat si nu a fost la ore...
Andronesci:
(9 Ianuarie 2019, 14:05)
La 2 este o industrie a meditațiilor mai ca la CNMV. De la Grădiniță, ca să prindă loc. N-au Slobozenii bani? Au, pentru binele copilului și media umflată artificial in cls. 8.
Andreea:
(9 Ianuarie 2019, 13:48)
Sc 2 este văzută ca mai bună decât altele. A fost, deștepților! Acum, după Dinastia Ioniță este același dezastru ca la Sc 3...după Cilibeanu. Acesta din urmă, a fost Nero; Ioniță a fost pentru elevi, Cili a fost pentru Steluțe iepe...Sc 4 nu va mai avea școlari, dar nici 2! Două schimburi și se calcă-n picioare! Ne va ajuta scăderea natalității! Profesorii, tot o apă....chioară!
Ionel:
(9 Ianuarie 2019, 13:18)
Ar trebui sa comaseze cele doua scoli, daca nu e vorba de Carmen Ionescu. Scoala 2+Scoala 4, asa este asigurat un numar frumos de copii.
analfabet/a:
(9 Ianuarie 2019, 11:58)
nimic nu e la voia intamplarii, toate sunt socotite bine "da baietii ( mai mult fetele) dastepti ). Ca nimeni sa nu ramana pe dinafara. Despre "printipuri"? nimic. interesul invatamantului, al elevului niciodata nu va prima atat timp cat haita devine tot mai mare si sfasie tot ce-i sta in calea bunastarii proprii.
Mihaela:
(9 Ianuarie 2019, 11:26)
Domnule Panait, Cand ați scris articolul, de ce nu ați cerut un punct de vedere si din partea Școlii 4? Ar trebui sa fiti obiectiv. Doar sunteți un profesionist, nu? Cand Episcopia a abandonat Școala 4, nimeni nu a mai scris ca au fost “sacrificați” peste 200 de elevi. S-au investit bani in reabilitarea clădirii, banii dumneavoastră, dragi cititori, ca sa rămână de izbeliște? Daca nu se întrunește numărul de elevi ca sa poată funcționa, acei elevi ar trebui sa meargă la alte scoli. Ii primește Școala 2? Ar trebui sa primeze interesele copiilor, dar se pare ca lumea este mai interesată sa arunce cu noroi in Carmen Ionescu. Cum puteți vorbi despre un om pe care nu-l cunoasteti personal? A...e soția unui edil... Dragi părinți ai copiilor Școlii 4, mobilizați-va! Părinții preșcolarilor “sacrificați” au luat atitudine in condițiile in care acei preșcolari aveau sa-si desfășoare activitățile in aceeași clădire si cu aceleași educatoare. Ce are in plus Școala 2 fata de Școala 4? E in alt cartier. De parca preșcolarii “sacrificați” nu sunt din același cartier cu Școala 4. Credeți ca Școala 2 nu are copii problema? Nu exista pădure fără uscături...