Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Concurs cu «dedicație» pentru soția șefului Administrației Naționale a Penitenciarelor?

Florentina Geanina Dobrică e ofițer economist

Concurs cu «dedicație» pentru soția șefului Administrației Naționale a Penitenciarelor?

Soția șefului Administrației Naționale a Penitenciarelor, Florentina Geanina Dobrică a fost declarată «admis» la concursul pentru ocuparea unei funcții de ofițer economist în cadrul Penitenciarului Slobozia. Ea a obținut nota 9,97, una dintre cele mai mari note din întreaga țară.

Concurs din «sursă externă» La sfârșitul anului precedent, și Penitenciarul Slobozia a anunțat că face angajări din «sursă externă». Cele două posturi scoase la concurs au fost de... ofițer economist. Procedurile de concurs au debutat în luna decembrie 2018, iar pe lista de candidați s-a înscris și soția directorului general al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Florentina Geanina Dobrică, angajată a Penitenciarului Slobozia. Candidații prezenți susțin că pentru doamna Dobrică examinatorii au făcut «pârtie» și au eliminat din concurs candidații cu «potențial». Așa că, din 40 de dosare de candidați, au fost selectate pentru interviu doar 9 persoane, iar la concursul final au mai rămas doar 4! Noi nu vrem să credem, dar ne amintim că unul dintre cititorii ziarului nostru avertiza cu privire la acest scenariu încă din debutul lunii decembrie 2018. Iată ce spunea acesta atunci: «Pe cele 2 posturi de ofițer economist s-au înscris peste 40 de candidați. 2 dintre candidate sunt: una soția lui Dobrică, iar cealaltă soția veterinarului pușcăriei. Ghiciți cine va câștiga concursul?»...

Concurs cu «dedicație»?
Rezultatele concursului, desfășurat la nivelul tuturor penitenciarelor din România, au fost publicate miercuri, 9 ianuarie 2019. Potrivit acestora, Florentina Geanina Dobrică a fost declarată «admis» cu media 9,97, obținând una dintre cele mai mari note din întreaga țară! Următoarea clasată, și ea declarată «admis», a fost Anișoara Ivan, cu nota 7,02. Celelalte două candidate au fost «respinse»... Potrivit declarației de avere, până la momentul concursului, Florentina Geanina Dobrică avea un salariu de 36816 de lei anual, respectiv de 3 ori mai puțin decât soțul ei... Reîncadrarea ei din «sursă externă» va conduce automat la dublarea salariului, precum și la un nou statut, căci până în acest moment doamna Dobrică a ocupat doar un banal post de «agent administrativ». Nu este prima dată când directorul general al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Marian Dobrică se află în centrul unui scandal public legat de «angajări» și «angajați». În luna iunie a anului 2018, un manifest făcut public de către angajații Penitenciarului Slobozia îl acuzau pe acesta de «impostură», «oportunism» și «lăcomie» în perioada în care a condus această instituție.

10 Ianuarie 2019, 08:40 (6769 vizualizări - 32 comentarii)

Citiți și:
Marian Dobrică, fostul șef al Penitenciarului Slobozia, criticat public printr-un Manifest

Comentariile cititorilor:


9,97:
(11 Ianuarie 2019, 11:23)
Multi cunoasteti personajul (pare desprins din Tanta si Costel), iar  cel mai  grav lucru  este ca ea chiar crede, saraca, ca merita. La fel si el. Prostilor! 
Agapie L.:
(11 Ianuarie 2019, 10:49)
@anonim. Păcat că rămâi un ANONIM! Așa sunt românii, ccți! Nu reclamă, nu crâcnesc, iepuri fricoși! Dacă nu te adresezi cui poate face dreptate, taci dtc din gură!
Anonim:
(11 Ianuarie 2019, 08:46)
Din pacate este adevarat. Am fost inscris anul trecut la un post de ofiter la penitenciarul slobozia si s-au facut manevrele la interviul psihoprofesional, care nu se contesta, nu se inregistreaza. Au fost intrebari de doi bani, care nu se puteau cantari daca un raspuns a fost corect sau nu. Intrebari de genul ce faci daca il vezi pe directorul unitatii ca se urca baut la volan. Cu toate ca in teorie nu ai voie sa intrii cu telefonul mobil in penitenciar, in sala de sustinere a interviului dl ovreiu si inca 2 din comisie pe tot parcursul interviului au butonat telefonul total lipsiti de interes. Ca si la acest concurs de care vorbiti, au fost eliminati cei care au dat semne ca au invatat. Cei care au raspuns la interviul psihoprofesional cu art de lege au fost eliminati. Ce chestie.... penitenciarele sunt independente si nu le poate controla nimeni. Iar cu probe nu ai cum sa dovedesti nimic deoarece cartile se fac la interviul neinregistrat.
cetatean:
(11 Ianuarie 2019, 08:13)
Dobrica.......nu aveai tu salariu destul de mare ?! nu va mai saturati............nu o sa ai parte de ei...... 
marinica:
(10 Ianuarie 2019, 22:47)
Macinat de frustare si negru de rasa, am vrut pentru ca tot radeati de Geanina sa va arat cine sintem noi. Si dintr-un ridicol ce mi-a macinat sufletul am picat intr-un penibil asa cum observati. Nu mi-e usor deloc, credeti-ma! Nu mai radeti de Geanina  ca e la intrecere cu fata lui Ovreiu. Si bogat e greu dar si prost e rau!
Ograda:
(10 Ianuarie 2019, 18:52)
Media asta e de Oscar! O fi putând să fie mândră de marele succes? Până una alta, hoțul neprins, negustor cinstit se numește. Câte concursuri false mai sunt! De-aia suntem în progres total. Râsul lumii!
Giani:
(10 Ianuarie 2019, 17:53)
Domnilor care ați fost in concurs! Nu lăsați lucrurile să rămână așa dacă aveți dovezi! Dacă nu, încă o proastă în sistem!
1234:
(10 Ianuarie 2019, 17:13)
Phuuu....Geaninuta,9'97? Ba voi sunteti nebuni? Ea nu stie sa lege o fraza corect...si...a luat nota asta? De stiut...pt public...la anp examenele nu se dau grila. Se puncteaza la virgula! M-am uitat acum pe tematica, 17 legi de invatat pe de rost! Nu cred.... Geaninuto, te-ai intrecut pe tine...totusi, ai uitat sa treci o virgula si luai 10, fata!
Lenana:
(10 Ianuarie 2019, 16:17)
Eu va mai dau un exemplu unde institutiile statului su fost acaparate in totalitate de neamuri. Neveste, farati,surori,nepoti,unchi,,veri si alte cumetrii. Vezi judecatoria Urziceni unde in afara soferului care nu are neamuri in pravalie,restul sunt ei in neamul lor. Unul nu iese la pensie fara ca inainte sa nu isi bage o ruda,un meam in locul sau. Dupa care pensie linistita si spatele la o adica asigurat. Tipic ialomitean asa ca nu este o noutate ca nevasta lui franica asta a intrat in ministerul justitiei directia penitenciare. Asa sa asigurat si ea nevoie de o pensie babana nemuncita,ca intre neamuri se poate. Dracu cu mama ei de tara pacat ca este frumoasa !
9,97:
(10 Ianuarie 2019, 15:17)
Omu e saritor,de cand e director general a tot muncit sa ajute,ba pe el,ba pe fisu si acum pe nevastă-sa.plus latraii de pe langa el,doar nu vreți sa tragă pt angajați,ANP sau alte prostii ale muritorilor de rând.
@Neutru:
(10 Ianuarie 2019, 14:12)
Si care este adresa? Si daca stiti, de ce nu scrieti dvs? Va place in ce lume traiti? Orice schimbare trebuie sa inceapa cu noi insine! Sunt sigur ca si fostele concurente au ceva de raportat! Deci, puneti adresa pe site...daca vreti o lume mai buna!
Pesta porcilor:
(10 Ianuarie 2019, 13:43)
Aveți dovezi? Media 9,97!!!! Asta a știut subiectele! Bine că n-a rămas singură in ,,concurs” așa cum s-a făcut cu DOAMNA BARCARI de la ISJ! Și, nu numai!
Neutru:
(10 Ianuarie 2019, 13:37)
E o tradiție asta la Penitenciar. Mitică cum a făcut!? Nu cred că Rezolvați ceva dacă scrieți aici. Alta e adresa.
cineva:
(10 Ianuarie 2019, 12:05)
demisia domnule dobrica. de data asta ati facut.o de oaie.
cetatean:
(10 Ianuarie 2019, 11:05)
.....asa este peste tot ?! cine sa sesizeze ?