Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anchetă internă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în cazul femeii omorâte de gripă

Anchetă internă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în cazul femeii omorâte de gripă

UPDATE În cauză s-a deschis o anchetă penală

Conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a declanșat luni, 21 ianuarie 2019, o anchetă internă în cadrul unității medicale. Verificările au legătură cu cazul femeii de 45 de ani din Slobozia care a murit din cauza unei infecții cu virusul gripal AH1N1. Pacienta s-a prezentat de două ori la Unitatea de Primiri Urgențe, însă nu a fost internată deși se simțea rău. Femeia suferea de mai multe afecțiuni cardiace și nu era vaccinată antigripal.

Verificări amănunțite
Prin ancheta pe care o desfășoară, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia încearcă să descopere dacă a fost vorba despre un caz de neglijență medicală sau nu. Reamintim faptul că în urmă cu o săptămână, o femeie de 45 de ani din Slobozia a murit din cauza gripei. Analizele efectuate au scos la iveală faptul că a fost infectată cu virusul gripal AH1N1. Înainte de a deceda, ea s-a prezentat de două ori la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, cu simptome specifice gripei, însă de fiecare dată a fost externată de medicii care au consultat-o. Se pare că femeia suferea și de alte afecțiuni. În funcție de rezultatul anchetei interne, oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița vor face la rândul lor verificări în acest caz. «Dacă situația o va impune vom face la rândul nostru verificări. Așteptăm concluziile reprezentaților Spitalului Județean de Urgență Slobozia, cu privire la ancheta pe care au început-o dânșii!» a declarat Gabriel Modrea, directorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

UPDATE În urma unui comunicat de presă remis publicității, oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au precizat faptul că organele judiciare au deschis în acest caz o anchetă penală. La momentul de față se fac verificări de către procurori într-un dosar privind «moartea în condiții suspecte».

21 Ianuarie 2019, 10:35 (10759 vizualizări - 55 comentarii)

Citiți și:
Bianca, voluntarul de la Pediatrie
Doi minori din Slobozia, consumatori de etnobotanice, au ajuns la spital
A născut acasă un copil prematur!
Anchetă internă la spitalele din Urziceni și Slobozia

Comentariile cititorilor:


Jon:
(29 Ianuarie 2019, 06:25)
Ai dreptate Grigore. La Tandarei e la fel la UPU. Acelasi fenomen cu individe proaste si usoare.
Grigore:
(25 Ianuarie 2019, 16:09)
Bine zis ,,scroafele de la UPU”! De ce și-or fi ales o meserie de care le e scârbă? Fandosite incompetente, dar cu nasu pe sus.
@hapciu:
(25 Ianuarie 2019, 15:42)
@hapciu. Așa esta și la ATI. Este o fiesta noaptea mai ales, dacă nu se ascund să doarmă. Bătaie de joc pe care o simți mai acut când ești la mare necaz...Am fost și in alte spitale de stat. Nu m-am simțit chiar o cârpă murdară de sânge...
hapciu:
(25 Ianuarie 2019, 13:43)
Sa plece cu scroafele alea care sunt la UPU acum cap de coloana . Alea care vorbesc despre telenovele si retete culinare in timp ce pacientii cersesc atentie simtindu-se  cu un picior in groapa. Alea care sunt isterice din nastere si joaca rol de Dumnezeu hotarand cine traieste si cine moare , cine intra si cine asteapta sau cine este trimis acasa sa crape  la usa casei lui, daca mai ajunge pana acolo. 
Sa plece toti da i dracu :
(25 Ianuarie 2019, 10:58)
Pai or sa plece ,oricum nu fac multi purici pe aici cum s ar zice si pleca mancand pamantul din Slobozia .Nu va faceti griji ca ramaneti fix cu astia de care vorbiti care practica medicina ca in anii ‘48 .
Fara numar:
(25 Ianuarie 2019, 08:36)
Auuuu!!Pleaca medicii!Sa plece!Oricum suntem cu medicina in Ialomita la nivelul anilor"48.Care este diferenta intre atunci si acum?Putini medici profeseaza din iubirea pentru oameni.Foarte putini.Infectiile spitalicesti sunt existente datorita mediocritatii si neimplicarii medicilor in sistem.Ei ascund adevarul.Primii.Ei afla si tac,nu infirmiera sau asistenta.Si tot medicul face curatenie si "curatenie" in sectia lui! Sa plece! Dar sa plateasca scolarizarea si atestarea ca medic!Si eu mi am platit scoala sa primesc un atestat profesional.Medicul nu o face. De ce??
Mihaita :
(24 Ianuarie 2019, 23:16)
Ce frumos va ascundeti dupa imaginea celor ce muncesc. Da sunt medici ce fac diferenta, prea putini in comparatie cu astia de profitati de imaginea lor. Cred ca fiecare trebuie sa raspunda pentru tot cea ce face. Respectati-va ca oameni si fiti responsabili si nu mai apar discutii, nu mai mor oameni, nu mai luati spaguta, nu mai faceti favorisme si discriminari, cred ca asta isi doreste toata lumea.
@Cetatean..:
(24 Ianuarie 2019, 22:41)
Ti-ai pus problema ca medicii care raman sunt ori prea batrani, ori sunt cam drojdia medicinei post decembriste, nu au habar de o limba straina, n-au incredere in cunostintele si experienta lor, sunt dependenti de clasicul plic? Ca doar scoala de medicina romaneasca nu scoate premianti Nobel pe banda.
 Da, profesionistii pleaca primii, dar chiar si dintre ei mai sunt care dau kix pe acolo. Aici avem o societate bolnava la propriu si la figurat, si asta in primul rand din cauza clasei politice, degeaba ne balacarim intre noi.
De ce pleaca medicii?:
(24 Ianuarie 2019, 22:38)
Nu pleaca pt bani ,ahtiatii dracu care nu se mai satura de bani.Pleaca ca sa scape de voi! De voi toti cei care i-ati ucide cu pietre sau i-ati arde pe rug daca nu s-ar pedepsii crima .De ce? Doar pt simplul fapt ca sunt medici.Aveti impresia ca pleaca cei mai buni si aici raman incompetentii? Gresitttt....pleaca toti pe capete,medici,asistente,infirmiere.Pleaca chiar si acceptand sa si faca din nou alt rezidentiat in tara respectiva pt ca asta de aici nu le este recunoscut (ani pierduti) Pleaca si o iau de la zero acolo ca sa scape de VOI pt ca intr-o tara civilizata medicii sunt apeciati si respectati,nu jigniti,spuipati si batuti ca aici.De toate asistentele batute si facute ca la usa cortului zilnic stiti ceva? Nu evident...pleaca si isi lasa acasa familii ,casa ,tot singuri in lume ca sa scape VOI pt ca nu va mai suporta .Stati linistiti ,in anii ce vor urma vor pleca toti pe rand,medici si asistente ,se vor inchide si “abatoarele” din toata tara si ne vom trata cu totii la privat :)) sau cu vraci care ne vand plante minune :))
Nu...:
(24 Ianuarie 2019, 22:17)
Nu isi pun problema.Fratele meu este medic ,unul foarte bun si nu pt ca o zic ci toti din judetul respectiv in care lucreaza.Prin bun ma refer ca este competent ,empatic , nu este medic spagar ,pacientii ii pleaca vii,sanatosi acasa .Isi face rate la tv,telefon etc pe rand ca sa nu se ingroape in datorii.”spaga” lui intr un an a insemnat un borcan de miere de la un tataie dragut care avea albine si un fagure.Voi l-ati baga la puscarie clar pt asta nu-i problema)) de ce sta aici ,in conditiile in care a primit deja trei oferte anii trecuti de la spitale din Belgia,Franta ,Germania??? De prosttttt!!! Ca sa aruncati voi cu pietre dupa ei pt ca toti sunt jigodii incopempetente si ahtiate dupa banii vostrii,nu? Stau prin spitale zi si noapte ,de sarbatori ,in zilele libere tot acolo sunt ,pana la urma ii lasa nevestele pe cei mai multi dintre ei pt ca viata lor personala devine inexistenta .Eu sper sa plece candva,curand fara sa se uite inapoi pt ca lumea are nevoie de oameni ca el...numai romanii nu.Ii bagati pe toti in aceeasi oala ...va este vreodata rusine pt ca generalizati ,pt ca amaratii astia buni care sunt destui desi voi nu credeti isi ling ranile cand ii huliti in halul asta ? Ma indoiesc .Mie una mi-ar fi rusine ....VOUA ???
Cetatean European:
(24 Ianuarie 2019, 21:05)
@Maria: Dupa spusele tale (si ale celorlalti) toti medicii si toate asistentele sunt niste analfabeti orgoliosi, nesimtiti si criminali. Abia asteapta sa te jumuleasca de bani ca apoi sa te dea client la popa. Poate ca ai dreptate. DAR, ti-ai pus problema de ce aceiasi oameni sunt stimati ca adevarati profesionisti in spitalele strainatatii? Ti-ai pus problema ca oamenii astia pleaca sa scape de stigmatul de a fi cadru medical in Ro? Aici sunt injurati si huliti. In Germania & celelalte tari sunt respectati si remunerati corespunzator.
@COANA MARE:
(24 Ianuarie 2019, 17:20)
Coana, cam sensibila pt meseria de doctor. La nasul fin pe care il ai ar merge sa fii parfumier, somelier, oricum, ceva care nu produce greata..Totusi medicii au un mare avantaj: greselile lor intotdeauna se astupa cu pamant, cam la 2 m adacime..
medic:
(24 Ianuarie 2019, 15:36)
Bravo, Coana Mare! Mai trebuie sa adaug ca mai nou medici sunt nu numai injurati in Spitalul Judetean, dar si imbranciti si amenintati cu pumnul de bravii si harnicii ialomiteni, care bineinteles  au drepturi.
Maria:
(24 Ianuarie 2019, 15:05)
Alo Coana Mare, matale nu cunosti cum functioneaza universitatile atat de stat cat si cele private din afara ,Romaniei. Nici o tara ,nu ofera educatie superioara GRATUIT . Totul costa, si ghici ce acolo,unde tinerii isi platesc facultatea sub forma de credit, chiar isi dau silinta sa isi plateasca creditele si sunt capabili. Ce vedem la noi e un FURT pe fata, direct din buzunarul contribuabililor,salariile alea de stat vin din sectorul privat,de la toti. NIMIC NU ESTE GRATUIT, ce vezi matale ca fiind gratuit este defapt platit de prosti,de analfabeti,de astia de tot radeti voi. Si pe buna dreptate ca aveti un tupeu grosolan de mare. I-a dute in Franta,Italia,Anglia,Spania,U.s.a sa vedem facultatea la stat e gratuita ? Poti sa furi locurile alea asa, fara sa dai nimic inapoi societatii ...?
Stim cu toti cum ati luat examenele alea,pe "bune" la postliceala, cum va platiti lucrarile. Si cum ii urati voi pe analfabeti astia ,care culmea ironiei mai si mor, iar voi va lezati pentru ca va cer un serviciu pe care ei il considera platit . Da ca sa ai parte de ajutor din partea celor de la UPU,iti trebuie asigurare, fara asigurare te dau afara. Ia sa vedem , cat de dornici sunteti voi .Sa mai spun de cazul cand va numiti pacienti betivi,cand va cer ajutorul ? Ati uitat de cazul de la Calarasi,cand a venit omul ala de avea blocaj  renal, si colegele voastre l-au aruncat in strada,in timp ce brancardierul privea razand,sub ochii tuturor. Imi e scarba de voi, de caracterul asta jegos pe care il tot afisati cu non-salanta. Va rugam , plecati din tara cu restul,si veti vedea ca sunt altii mai capabili decat voi,mai capabili.

COANA MARE:
(24 Ianuarie 2019, 10:56)
Tanti Maria, dumneata te crezi pe vremea lu' Imupscatu' ca să obligi omul să stea undeva, adică să-i faci Domiciliu Obligatoriu !!! Mare ti-e grădina ta Doamne ! De libera circulatie in UE ai auzit ? Cine s-ar mai inhăma să facă meseria asta dacă dupa 6 ani facultate+ 5 ani rezidentiat= 11 ani, ar fi OBLIGAT sa stea nu stiu unde ca asa vrea tanti Maria de Ialomita !!?? Dumneata ti-ai lăsa copilul, l-ai indemna sa se bage slugă la asa ceva ?! Sa fie injurat de cate ori moare cineva, sa pipaie burti nespalate, picioare imputite , guri mirositoare...si tot asa, ca asta e medicina s-o spunem pe de-a dreptul ?!