Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia majorează tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere

Primăria Slobozia majorează tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere

Administrația din Slobozia se pregătește să majoreze tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere. Decizia se impune ca urmare a majo­rării tarifelor de depozitare în cadrul depozi­tului de deșeuri deținut de către Vivani Salubritate. Proiectul de hotărâre va fi supus aprobării plenului în cadrul ședinței Consi­liului Local Slobozia de la sfârșitul lunii ianuarie 2019. Pentru populație, majorarea va fi de 0,30 lei de persoană lunar.

Un an mai scump pentru slobozeni Vivani Salubritate a anunțat majorarea tarifelor de depozitare a deșeurilor menajere în 2019. Conform informațiilor oficiale, tariful pentru tona de deșeuri menajere depozitate crește de la 99,2 lei la 113 lei. În consecință, Polaris M Holding SRL a cerut Consiliului Local Slobozia majorarea tarifelor de colectare a deșeurilor menajere de la agenți economici și populație. Solicitarea se află pe masa edililor locali, care au purtat deja primele discuții cu reprezentanții firmelor implicate. «Din păcate, aceste creșteri de tarif sunt necesare... Ele sunt justificate de creșterea salariului minim pe economie. Vom încerca să diminuăm impactul acestei ma­jorări asupra populației, printr-o colectare selectivă mai eficientă a deșeurilor. Dar este un proces de durată...» a declarat primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu. Decizia privind majorarea ta­rifelor pentru colectarea deșe­urilor menajere va fi luată în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de la sfârșitul acestei luni. Potrivit primelor estimări, pentru populație majorarea va fi de 0,30 lei de persoană lunar.

Majorări în cascadă Ultima majorare a tarifelor pentru colectarea deșeurilor menajere a fost aprobată în luna decembrie 2018 și a intrat în vigoare începând cu 1 ianuarie 2019. Pentru populație, această ultimă majorare a presupus creșterea va­lorii de la 4,88 la 5,51 de lei de persoană lunar, valoare la care se adaugă TVA. O creștere de 0,30 lei, cât se preconizează la acest moment, va ridica această valoare la peste 6 lei. Surse din cadrul administrației susțin că ma­jorările de tarif vor afecta direct agenții economici din oraș. Pentru ei, ta­rifele vor crește cu peste 60%. Reamintim că, în ultimii 2 ani, Slobozia a majorat de 5 ori tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere. Principala cauză a acestor majorări o reprezintă creșterea tarifelor de depo­zitare, de la 72 de lei/tonă în 2016 la 113 lei/tonă în 2019. În plus, ca urmare a aplicării OUG 74 din 2018, municipalitatea locală a fost obligată la rândul ei să ma­joreze tarifele fiindcă «nu asi­gură colectarea selectivă a de­șeurilor». Conform legii, auto­ritățile au obligația să asigure colectarea selectivă a 40% din cantitatea de deșeuri în decursul anului 2019. În anul 2020, cantitatea de deșeuri colectate selectiv va crește la 50%, iar înce­pând cu anul 2022, nivelul de colectare selectivă trebuie să fie de 70%...

21 Ianuarie 2019, 08:05 (2708 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Local Slobozia a aprobat majorarea tarifelor pentru deșeurile menajere
Dictatura Vivani scumpește tarifele pentru deșeurile menajere

Comentariile cititorilor:


Popa Ionel:
(22 Ianuarie 2019, 13:04)
Să vezi ce o să mai asorteze Slobozenii deșeurile! Nu mai pun plastic la plastic, sticlă la sticlă, hârtie la hârtie, tot gunoiul la gunoi! Să le selecteze cine o vrea!
tv adevărul:
(21 Ianuarie 2019, 13:11)
 Sunteți niște C.CAȚI ÎN PLOAIE!!!!! În frunte cu un primar retardat!!! Când apa, când gunoiul, scumpiți. Nu trece bine anul că vă treziți că mai trebuie scumpit un serviciu, că nu mai sunt bani (la partid)!! Ați făcut 7 (șapte ) lei mc mizeria de apă pe care unii o beu pentru că nu își permit să cumpere apă. Mașinile noastre se strică datorită gropilor din asfalt! Mai vreți un mandat!!  
 VĂ BATEȚI JOC DE LOCUITORII ACESTUI ORAȘ!!!! NU SUNTEȚI ÎN STARE DE NIMIC!!!! LUAȚI SALARII DE POMANĂ!!!! SUNTEȚI NIȘTE JEGURI OBEDIENTE DE CEA MAI JOASĂ SPEȚĂ!!!!