Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Patinoarul» din Slobozia

Cod Portocaliu de polei

«Patinoarul» din Slobozia

Codul Portocaliu de polei emis pentru județul Ialomița în zilele de 24-25 ianuarie 2019 de Administrația Națională de Meteorologie a blocat Slobozia. «Freezing rain», polei, vânt, toate acestea au transformat trotuarele orașului în patinoar. Oamenii sunt furioși, chiar dacă reprezentanții Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia încearcă să stabilizeze situația.

Iarna nu-i ca... alegerile! Municipiul Slobozia s-a transformat peste noapte într-un imens patinoar. Oamenii, grăbiți la muncă, au dat piept cu poleiul. Toate aleile au fost acoperite de gheață. «E sticlă pe jos! Păi ăsta e municipiu?! Ăsta e oraș european? Dau să pun un picior jos, iar al doilea se duce... Patinoarul e mic copil pe lângă ce se află pe străzile orașului. La mine în fața blocului au aruncat o lopată de nisip la începutul aleii. Păi de acolo și până în scara blocului nu puteam să îmi controlez picioarele. Am luat-o prin frunze... Ce trebuia să fac?! Să iau sarea cu mine din casă și să îmi arunc eu în fața picioarelor?». Sunt doar câteva dintre remarcile pe care primarul Adrian Mocioniu le-ar fi putut auzi vineri, 25 ianuarie a.c., pe străzile orașului Slobozia...

Alunecați liniștiți, DADP veghează Conducerea Direcției de Administrare a  Domeniului Public Slobozia susține că angajații sunt pe străzile orașului de la primele ore ale zilei. Pentru străzile orașului, susține Valeriu Roșca, au fost achiziționate utilaje în valoare de peste 150 mii de lei. Printre ele se numără și o sărăriță computerizată, achiziționată pentru a evita pierderile de material antiderapant. Pentru trotuare însă, există doar promisiuni. «Sperăm să achiziționăm pentru iarna viitoare utilaje de degivrare a trotuarelor de mic gabarit, compacte... Sperăm să acționăm în proporție de 90% mecanizat pe trotuare! Și, manual, doar unde nu există spațiu...» a declarat recent Valeriu Roșca. Pănă atunci însă, lopata și roaba rămân singurele «utilaje» pe care Slobozia «europeană» se poate baza...

25 Ianuarie 2019, 09:50 (5097 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


marius:
(28 Ianuarie 2019, 10:04)
Sa nu uitam si crengile si copacii cazuti pe trotuare si strazi!!!Este normal ca acestea sa nu fie ridicate pana luni, cand incepe programul de lucru????Cand vremea e buna nu faci nimic ca n-ai bani de investitii, cand sunt probleme nu faci nimic pentru ca nu e program de lucru.
 indolenta !Rosca, Mocioniu-sunteti mari!Nu uitati ca la anul sunt alegeri!
Niște :
(27 Ianuarie 2019, 13:42)
Fenomenele meteo extreme i-au luat prin alunecare pe PREA PREGĂTIȚII de la DADP,care nu au făcut decât să caute scuze. @#!$ PSD , @#!$ V.R., @#!$ slobozenilor votanți de pesedei!!!! Ne meritam soarta!
Nae:
(26 Ianuarie 2019, 11:07)
Sa tacem!Banii de utilaje au fost dati pe salopete,manusi,cizme,stiti ce pret de inventar au??Parca sunt de la Gucci!!
Robu G:
(26 Ianuarie 2019, 11:03)
Am vazut sararita la lucru.Girofar,plasata intr o remorca,usor de transportat.Dar nu cumva are capacitatea cam redusa?La cat timp trebuie realimentata?De ce nu a fost montata pe un mijloc de transport mai mic?Catai platforma plimba un rezervor de plastic,de cel mult 500kg nisip,si Doamne,ce achizitie!Ma psd istilor,voi aveti capetele pe umeri doar sa aveti forma umanoida,sa nu fuga votantii cand le dati pungile cu ulei si conserve??Slobozia are bani in buget sa cumpere macar 3 asememea jucarii!Voi insa platiti demolari de zone si spatii placute pentru a"moderniza",fara a obtine insa nimic frumos ori util!Au iesit oamenii de la DADP pe strazi.Corect!Insa dotati cu utilaje mici(gen atv),pe care se puteau monta recipienti din care sa arunce nisip,eram in anii 2019...Voi sunteti la roaba,cam pe la 1458,cand Stefan parjolea campurile!Sunteti vai de capul vostru,iar noi suntem blestemati sa va avem aproape!
TUMOAREA PSD:
(26 Ianuarie 2019, 08:02)
Votati PSD si orasul va ramane incremenit in timp
mmmmmmmmmmmmmmmm:
(25 Ianuarie 2019, 20:13)
Cum dracu se face ca azi la ora 7 dimineata pe bdul Unirii era DADP-ul cu nisip si sare si aruncau pe trotuare. Ca-l da cu lopata nu-i nici o gara, important e ca sa dat. La fel pe strada era dat cu material antiderapant, nu stiu daca pe stradutele dintre blocuri sa facut ceva.

Ion :
(25 Ianuarie 2019, 13:35)
Daca stai putin sa te gandesti, nu conducerea DAPD este de vina.... daca v-ati uita putin in ansamblu, ati vedea ca nu au oameni si nici utilajele necesare... si sincer,eu zic ca cel putin in 2018,DADPA-ul cu actuala conducere a facut mai mult decat in alti ani(daca va aduceti bine aminte, acum 4 ani nu era nici urma de nisip pe trotuare si nici pe sosele)...singurul vinovat in situatia asta este Mojo Jojo care prefera sa dea bani boschetarilor si tiganilor de la ajutor social(persoane care nu produc absolut nimic) in loc sa aprobe un buget corect DADP-ului pentru a cumpara utilaje si a angaja personal... din cate am inteles, idiotii de la juridic au pierdut cazul impotriva "sculptorului" care l-a facut pe "Mos Craciun" si orasul este obligat sa ii dea banii pe "capodopera" iar cel care a facut o statuie frumoasa, care merita fiecare banut, o sa primeasca bani din sponsorizari(mai pe romaneste, niciodata)...daca tot aruncati cu pietre, aruncati in cine trebuie... adica in primarul incompetent,comunistii cu functie de director si de "sugatoarele de pixuri cu genunchii tociti" care au salarii de peste 4000 de lei si freaca menta...
Nicu:
(25 Ianuarie 2019, 13:15)
Cea mai proastă administrație...dar noi am fost si mai prosti pt ca i-am votat.

Vasile:
(25 Ianuarie 2019, 11:15)
Au fost luati prin surprindere ca de fiecare data de iarna !  
CETATEAN:
(25 Ianuarie 2019, 11:14)
La ora 7.15 cand mergeam care munca si am luat priima cazatura nu era nimeni care sa para ca face ceva pentru pietoni.Am mers numai pe sosea printre masini.De asemeni nici un utilaj.Sa lasam minciuna domnule, zic.Daca nu credeti sa va confirme Politia locala sau cea rutiera ca ne-a vazut cum ne deplasam.