Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Localități fără curent și drumuri blocate din cauza poleiului

Ialomița: Localități fără curent și drumuri blocate din cauza poleiului

UPDATE S-a redeschis circulația pe DN2C

Vremea nefavorabilă a făcut ravagii în județul Ialomița. Astfel, vineri, 25 ianuarie 2019, orele 10,00, în Ialomița 5 localități nu au curent electric și mai multe drumuri sunt închise din cauza poleiului. Mai mult, autoritățile încearcă acum să transporte la spital o fetiță de 12 ani din satul Bordușelu, însă intervenția este îngreunată din cauza gheții care a acoperit șoseaua. Noaptea care a trecut a fost una încărcată de intervenții pentru reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița.

Ialomița, blocată din cauza poleiului
Potrivit informațiilor oficiale oferite de Inspectoratul pentru Situații de  Urgență Ialomița, localitățile Maia, Rădulești, Malul Roșu, Armășești și Horia sunt deconectate de la rețeaua de electricitate. De asemenea, la această oră nu se circulă pe Drumul Național 2C Slobozia-Buzău, DJ201 Ciulnița-Ciochina, DJ102H Miloșești-Grindu-Valea Măcrișului și DJ201B Ciochina-Rași. Mai mult, autoritățile încearcă acum să transporte la spital o fetiță de 12 ani cu stări febrile. Intervenția este îngreunată din cauza stratului de polei de pe șosea. Noaptea care a trecut a fost încărcată de evenimente generate de vremea nefavorabilă. Pompierii și reprezentanții autorităților locale din Manasia, Grindu, Gârbovi și Țăndărei au intervenit pentru a le oferi sprijin șoferilor automobilelor blocate pe șoselele acoperite de gheață. Între Grindu și Colelia, un microbuz cu 14 persoane nu a mai putut înainta pe drum din cauza poleiului. De asemenea, la Țăndărei, un camion încărcat cu cereale a derapat pe podul peste râul Ialomița, blocând circulația în zonă. De asemenea, pompierii au intervenit și pentru stingerea unor incendii care au izbucnit pe raza localităților Alexeni, Țăndărei, Slobozia și Glodeanu Sărat. Veștile meteorologilor nu sunt deloc îmbucurătoare. În următoarele ore, temperaturile se vor menține scăzute și se pot produce precipitații.

UPDATE Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere anunță faptul că s-a redeschis ciculația pe Drumul Național 2C, însă doar pentru vehiculele a căror masă nu depășește 7,5 tone.

25 Ianuarie 2019, 10:05 (6264 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Din nou Cod Portocaliu de polei!
Ialomița: Poleiul a închis 4 drumuri județene
Ialomița: Cod Portocaliu de polei

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(7 Februarie 2019, 06:37)
Prefectura si Cons Jud si_au demonstrat inca o data incompetenta ! Un analfabet si un electrician pslab pregatit care au ajuns in frunte facind politica , unul psdista, altul liberala ( acum aldista) au dus judetul de râpă ! Cel mai sarac din tara !
gigi petre:
(29 Ianuarie 2019, 01:03)
alooo,,,ce nu va convine?! io gigi muschi am uitat de ATOPl si comitetul pentru situatii de urgenta sa va dau curent electric! voi dati  i intruna in psd!!! sa mai ma tina prefect daca s prosti!
Varză de Bruxell.......:
(26 Ianuarie 2019, 12:12)
Ce se intampla cu alimentarea cu curent electric in comuna Bucu. Se ocupa cineva?
Oare?:
(25 Ianuarie 2019, 11:33)
Trăiască consiliul județean pentru promptitudine a de care da dovada!