Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

ADI Ialomița a blocat un proiect investițional de 900 mii de lei

Fondurile Consiliului Județean Ialomița nu sunt pentru toți primarii

ADI Ialomița a blocat un proiect investițional de 900 mii de lei

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a res­pins un proiect inițiat de orașul Căzănești pentru achi­zițio­na­rea «unei autospeciale de lucru cu apă și spumă» pentru Serviciul Voluntari Situații de Urgență Căzănești. Valoarea estimată a achiziției este de 900 mii de lei, iar comunele care urmau să beneficieze de această autospecială sunt Andrășești, Munteni Buzău și Sărățeni. În contestația depusă, primarul Alexandru Măchiță susține că «mo­tivele respingerii sunt neîntemeiate!». În replică, Daniel Ganea, directorul ADI Ialomița, susține că nu au fost respectate preve­derile Ghidului Solicitantului. ADI Ialomița a fost înființată de către președintele Victor Moraru cu scopul declarat de a sprijini administrațiile locale din județ în finanțarea unor proiecte de interes comun.

Banii nu sunt pentru toată lumea
La începutul lunii noiembrie 2018, președintele Victor Moraru anunța alocarea a 2 din cele 5 milioane de lei rezervate în 2018 pentru susținerea investi­țiilor administrațiilor publice locale din Ialomița. O lună și jumătate mai târziu, toată protipendada politică a județului, în frunte cu președintele Moraru, se deplasa la Jilavele pentru a inaugura un teren de sport sintetic în comuna care nu are apă curentă după 30 de ani de investiții edili­tare. Acum, la început de an 2019, ADI Ialomița respinge definitiv un proiect inițiat de Primăria Căzănești pentru achiziționarea «unei autospeciale de lucru cu apă și spumă» pentru Serviciul Voluntari Situații de Urgență Căzănești. Valoarea estimată a achiziției este de 900 mii de lei, iar comunele care urmau să beneficieze de această autospecială, alături de orașul Căzănești, sunt Andrășești, Munteni Buzău și Sărățeni. Decizia contravine discursului public al președintelui Victor Moraru, care declara public la începutul lunii noiembrie 2018 (și în fața primarului Alexandru Măchiță!) că aceste fonduri sunt folosite pentru finanțarea unor proiecte de interes comun. «Noi nu obligăm pe nimeni... Fiecare are libertatea de a-și gestiona politica administrativă locală! Dar eu cred că nicio localitate din Ialomița nu ar trebui să lipsească din acest ADI. Nevoile comunităților sunt relativ similare... Una e să depui 50 de proiecte individuale, alta e să depui un proiect mare, care să rezolve problemele tuturor localităților... Acest ADI va fi, începând cu 2020, principalul motor de absorbție al fondurilor europene!» declara Victor Moraru la acel moment.

Ganea se jură că «nu se fură politic!»
Decizia ADI Ialomița a fost contestată de către Primăria Căzănești, iniția­toarea proiectului. Alexandru Măchiță susține că ADI Ialomița a ignorat delibe­rat documentația proiectului și că «decizia de respingere este eronată, nu se bazează pe prevederile Ghidului, ci pe interpretări și viziuni personale ce considerăm că nu respectă principii de drept și logică, (...) motivele respingerii fiind artificial create, neexistând niciun dialog și nicio solicitare de clarificări din partea Comisiei de examinare pentru elucidarea eventualelor neînțelegeri, ignorând practic scopul existenței acestei asociații, res­pectiv îmbunatățirea continuă a calității vieții locuitorilor județului Ialomița!». Aparent, motivele respingerii proiectului de finanțare, așa cum reies ele din scri­soarea de respingere a contestației semnată de Daniel Ganea, președintele ADI Ialomița, constau în nerespectarea Ghidului Solicitantului, document în baza căruia se realizează proiectul de finanțare. Concret, însă, documentul semnat de Comisia de examinare, iar nu de cea de evaluare, cum prevede același Ghid, oferă o serie întreagă de obiecții aberante. Iată un exemplu: «ați afirmat că SVSU Căzănești asigură intervenții pe raza ora­șului Căzănești și a comunelor Andrășești, Ciochina, Munteni-Buzău și Sărățeni, dar observăm lipsa din proiect și acordul de parteneriat a comunei Ciochina (pentru a se ajunge la Andrășești este obligatoriu să traversezi teritoriul administrativ al comunei Ciochina)». În pofida evidenței, Daniel Ganea susține că nu a existat o comandă sau o intervenție politică în acest caz: «Nu au fost respectate prevederile Ghi­dului Solicitantului. Atât! Dar așteptăm ca proiectul să fie redepus la următoarea sesiune de proiecte, în vara anului 2019. Sunt convins că până atunci toate inadvertențele constatate pot fi remediate...».

30 Ianuarie 2019, 08:20 (4596 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Moraru-omul și opera (VII)
Politica demografică a președintelui Moraru
Moraru-omul și opera (VI)
ADI Ialomița a epuizat bugetul pentru investițiile finanțate de Consiliul Județean
Administrația Moraru finanțează nejustificat ADI Ialomița

Comentariile cititorilor:


Laurentiu:
(1 Februarie 2019, 16:43)
Daca achizitia o facea Ganea, sa incaseze comisionul de contract, sigur trecea proiectul . Cum sa piarda asa ocazie ?! El finanteaza terenuri sintetice , camere de luat vederi ... pompierii ...sa mai astepte !
Florin Iancovici:
(1 Februarie 2019, 11:36)
In decembrie , Morarau si-a cumparat la Consiliul Judetean doua Dustere noi si un microbuz Mercedes cu scaune din piele si geamuri fumurii sa-si duca haremul la munte ( vezi cursuri) , de unde bani pentru masina de pompier ... Platiti taxa , ialomiteni ! Moraru si Ganea au grija de banii vostri !
George V.:
(1 Februarie 2019, 11:27)
Pompierii voluntari din Cazanesti au stins saptamina trecuta un incendiu mare in Andrasesti cu masina lor de 40 de ani . Pina sa vina pompierii militari din Slobozia incendiul era stins .
Adi:
(1 Februarie 2019, 10:54)
Moraru foloseste Adi Ialomita pentru a da bani primarilor PSD ocolind legea . Au anuntat cu surle si trimbite in noiembrie 2018 ca finanteaza com.Perieti au semnat contractul si dupa trei zile Ganea a anulat canteactul de finantare . E o mare magarie ! Moraru si Ganea se poarta ca si cum ar gestiona averea lor ! Parchetul si Agentia Nationala de Integritate ar trebui sa se autosesizeze !
Un cetatean:
(1 Februarie 2019, 00:44)
Căzănești a dus Ialomița la concursurile de pompieri pe tara ani la rand când moraru și ai lui se băteau pe o gălușcă
Un cetatean: