Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Medicul Georgeta Moiceanu, acuzată că a confiscat cardul unei paciente

Scandal la Miloșești

Medicul Georgeta Moiceanu, acuzată că a confiscat cardul unei paciente

Medicul de familie Georgeta Moiceanu este acuzată de către rudele unei bătrâne diagnosticată cu schizofrenie că i-a confiscat acesteia cardul de sănătate. Situația a ajuns în atenția Casei Județene de Sănătate Ialomița. «Vom verifica acuzațiile și, dacă se dovedesc adevărate, vom lua măsuri!» a declarat Mihai Geantă, președintele instituției.

O nenorocire nu vine singură Elena Vlase din Miloșești are 78 de ani și a fost diagnosticată cu schizofrenie. Potrivit legii, ea beneficiază de tratament gratuit din partea statului. O dată la trei luni, femeia, însoțită de fiica ei, merge la medicul de familie din comună pentru consult și rețetă. În luna octombrie 2018 însă, Anghelina Popa, fiica femeii, a fost bolnavă și a rugat o rudă să-i însoțească mama la doctor. Declarația femeii e cutremurătoare: «Când s-a întors mama acasă, s-a întors fără cardul de sănătate și fără medicamente. La o săptămână, când m-am simțit mai bine, am ajuns la doamna doctor și am întrebat-o ce s-a întâmplat... Ea a spus că i-a dat tratament pe 3 luni... Și de-atunci, m-am chinuit cu ea așa. La începutul lunii ianuarie 2019 m-am dus iar la ea, să mă rog de tratament, că nu mai puteam... Fără medicamente, mama devine violentă, dă foc la casă, strică... Mi-a zis să o las în pace că până în februarie nu are ce să îmi facă... Aș fi răbdat, că de-aia e viața făcută! Dar pe 15 ianuarie m-au internat și pe mine la spital, la Slobozia. Și a trebuit să o las pe mama în grija unui nepot... Iar nepotul a început școala pe 14... E la liceu, învață bine, e cuminte. Dar în loc să meargă la școală, trebuie să stea cu mama. Mi se rupe inima, nu mai pot să rabd!».

Stăpână peste bolnavii din două comune Georgeta Moiceanu e medic de familie în două comune, la Miloșești și Reviga. Pa­cienții o cunosc și, pe cât posibil, se feresc să ajungă la ea. «Toată lumea știe ce face, dar de unde alt medic?! Iar dacă n-ai încotro și încapi pe mâna ei, să te ferească Sfântul... Nu poți să te plângi că ești bolnav că începe ea prima! Că o doare colo, că o doare dincolo. Ajungi să te lipsești...» ne spune unul dintre pacienții arondați. Situația este cunoscută și la nivelul Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. La fel și abuzul reclamat de Anghelina Popa. Mihai Geantă, președintele instituției, a declarat pentru ziarul nostru că va interveni pentru soluționarea problemei. «Vom verifica acuzațiile și, dacă se dovedesc adevărate, vom lua măsuri!» a precizat el. În urma intervenției sale, medicul Georgeta Moiceanu a înapoiat cardul de sănătate, dar a refuzat să asigure medicația gratuită necesară pentru Elena Vlase. Rea­mintim că reținerea cardului de sănătate este o infracțiune, pedepsită de lege. Cu cardurile pacienților medicii ar putea deconta servicii medicale de care persoana asigurată a avut nevoie, servicii plătite de CAS.

30 Ianuarie 2019, 12:40 (6664 vizualizări - 26 comentarii)

Citiți și:
Moșia administrativă a lui Nelu Chițoiu, primarul de Milano

Comentariile cititorilor:


Yyyy :
(1 Februarie 2019, 19:57)
În plus dragă Alina avem doi asistenți comunitari în Miloșești care stau degeaba în primărie la bârfe , pe când ar trebui sa se deplaseze pe teren. Deci lipsă de asistenți nu duce Miloșeștiul.
Yyyy:
(1 Februarie 2019, 19:47)
Dragă Alina, asistenta a plecat lângă frățiorul ei, care i-a oferit bucuros un post în Primăria Miloșești pe care o conduce atât de " bine ".Daca îmi aduc bine aminte chiar s-a scris in ziar despre postul dat sorei Primarului .Deci nu prea cred că din cauza doctorei a plecat faimoasa asistență.Oricum Doctora a ajutat fiecare pacient macar odată cu ceva. Ce se va întâmpla când nu o sa mai fie? La cine se vor duce pacienți , mai ales bătrâni care au nenumărate boli, la oraș?Cei tineri poate, dar bătrâni nu prea cred. Nimeni nu va veni în Milano ca medic. Atunci sa vad ce mai aveți de comentat.
Batman:
(1 Februarie 2019, 19:30)
Cand mori, nu mai sti nimic, doar cei din jur resimt durerea. La fel e si cu prostia ta...
Milosesti 2.0:
(1 Februarie 2019, 18:53)
Domnule /Domana "Batman" vreți sa aduceți o sfoara ca poate ne învățați sa legam o conversație! De când contează dacă ești "prost" sau "deștept" pentru a primi o consultație sau tratamentul adecvat? Femeia este plătită sa îsi facă treaba corespunzător nu sa discriminezw, nu sa bârfească și nu sa discute problemele de sănătate ale pacienților de fața cu toată lumea!rog persoanele care nu știu despre ce este vorba sa se abțină din a arunca, cu vorbe. Va mulțumesc!
Www:
(1 Februarie 2019, 18:25)
Mai prost esti tu, ca toți...Batman!
Batman:
(1 Februarie 2019, 16:43)
Off! Nu va consulta și se poarta cu voi așa pentru ca sunteți foarte prosti! Adevărat ca se mișcă mai greu. Dar toți medicii de familie au aceiași mișcare. Acesta este sistemul de sănătate. Nu cășunati pe femeie pentru ca aveți frustrările voastre. Și apoi,nu mai comentați dacă nu puteți lega 10 cuvinte corect.V.am zis ca sunteți prosti! D’asta nu va consulta.
alexa:
(31 Ianuarie 2019, 15:28)
Constat ca tot ce s-a scris aici nu reprezinta nimic important pentru Casa de asigurari .Nici macar o informare sau o explicatie pentru tot ce se intampla. Respectul trebuie sa fie reciproc.In Romania din pacate suntem umiliti tocmai de cei care-i platim.
Petre:
(31 Ianuarie 2019, 11:32)
Casa de asigurari stie tot si inca de ani de zile. Functionarii de la casa ii invata pe medicii de familie cum sa faca sa puna mina pe cite doua cabinete. Pe cind tinerii absolventi nu au cabinete unora ca asta li se dau prin fel de fel de artificii legislative, cite doua comune poate chiar trei. Casa trebuie sa le verifice programul de lucru. Si le verifica. Sa vedeti cind vin din teren organele de control - cu sacose pline la fel ca d-na doctor, pe principiul dar din dar se face rai. Cabinetele se lasa mostenire. Sunt cabinete cu titularul de cabinet care nu este doctor. Altele, cu titularul de cabinet stabilit in strainatate de ani buni. O mizerie intreaga. 

XXXXXXX :
(31 Ianuarie 2019, 10:49)
Dispensar +doctor (care nu consultă)=radio șanț
@Ialomitean:
(31 Ianuarie 2019, 10:01)
"Medicul G.M. a inapoiat cardul de sanatate dar a refuzat dar a refuzat sa asigure medicatia gratuita"Iar tie ti se pare normal  sa sari de c..r in sus in apararea abuzului!
Ada:
(31 Ianuarie 2019, 07:09)
Nu mai fiti rai sa o denigrați pe dna dr ca este un medic bun si sufletist
Gică puscariasu:
(31 Ianuarie 2019, 06:45)
La Cazanesti ditamai orașul!!!! Un singur medic de familie.......nici nu ai ajuns sa deschizi gura ca se ridică doamna doctor ,deschide usa si te poftește afară.........
Milosesti:
(31 Ianuarie 2019, 05:51)
Situatia din cabinetul de la Milosesti este mult mai serioasa, dar se pare ca nimeni nu da importanta! Se pare ca nimeni nu vrea sa vada! De la retete si carduri oprite, pana la aboz in serviciu! Daca cineva ar vrea cu adevarat sa vada realitatea, ar descoperii numai nereguli pe care doamna doctor le baga sub “pres” de ani de zile! Si pentru confirmare ar trebui sa fie intrebate si fostele asistente pe care le-a avut si le-a umilit. Dar domul Geanta oare are “ochisori” sa vada asta?
Ioana:
(31 Ianuarie 2019, 00:43)
În cabinet intra cate 6-7 persoane odată si îi consulta verbal pe toti care-i duce pachetul îl serveste primul care nu mai vine si a doua zi , a treia zi daca mai este cazul.Daca o rogi sa mearga la o urgență trimite asistenta sa vada ce este si daca se poate sa-i aduca si cardul de sanatate ca de trebuie sa deconteze serviciul.Cu toate cele cei de la Cjas Ialomita stiu exact problema dar nu au luat nici o masura.
Gica:
(31 Ianuarie 2019, 00:34)
Daca te duci la ea cu carne de porc si alte pachete iti da cate rețete vrei , si ti le si aduce de la farmacie a doua zi vi dupa ele