Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Sâmbătă, 2 februarie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, moment aniversar ce marchează 25 de ani de la consacrarea Preasfinției Sale ca episcop. Programul liturgic va începe la orele 9,00, cu Sfânta Liturghie săvârșită de un sobor de cinci ierarhi ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române: Înaltpreasfințitul Părinte Casian-arhiepiscopul Dunării de Jos, Preasfințitul Părinte Lucian-episcopul Caransebeșului, Preasfințitul Părinte Vincențiu-episcopul Sloboziei și Călărașilor, gazda evenimentului, Preasfințitul Părinte Visarion-episcopul Tulcii, Preasfințitul Părinte Gurie-episcopul Devei și Hunedoarei. După Sfânta Liturghie, de la ora 12,00, va fi oficiată o slujbă de Te Deum, ca mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru cei 25 de ani de arhierie. În ședința Sfântului Sinod din 12 ianuarie 1994, la propunerea vrednicului de pomenire Patriarh Teoctist, Sfântul Sinod l-a ales în postul de episcop-vicar patriarhal, cu titlul de Ploieșteanul, ridicându-l la demnitatea arhieriei, fiind remarcat pentru activitatea editorială depusă la Mitropolia Olteniei și în ascultarea de Superior al Așezămintelor Ortodoxe Române de la Ierusalim și Iordan și reprezentant al Patriarhiei Române în Țara Sfântă.

31 Ianuarie 2019, 17:05 (4038 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Centru socio-cultural marca PS Vincențiu
Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu
Pastorală la Învierea Domnului

Comentariile cititorilor:


Paulina:
(5 Februarie 2019, 22:08)
Poate ne traduce si povesteste popica asta prea cuceritorul ori cum vreti voi sa-l numiti daca are cunostiinta despre cava deturnari de fonduri pentru repararea unor biserici care sau sfertit intre consilul judeten si biserici? Poate ne povesteste prea nenea asta cum se traduce aia care suna cam asa........ ai dinti prea moi pentru carnea tare din care vrei sa musti. In rai sigur nu ajunge inainte de a scoate dracii din el. Aoleoo era sa uit cum este cum se numeste cand un nea prea sfintit, prea cuvios inaltat, prea imbalsamat isi fura semenii? Nea Mitica daca o dai pe aia cu deturnarea de fonduri promitem cu mana pe rosu sa bagam mai mult formol in loc de suc de castraveti la imbalsamare.
Pt @jean:
(1 Februarie 2019, 06:41)
La titlul articolului făceam referire...Nu din prima zi de Episcop a fost în slujba E S-C..În fine...Să fie sănătos și să ne păstorească în pace
Dottore:
(1 Februarie 2019, 01:08)
25 de ani de traume și chinuri popii din Ialomița și Călărași știu de ce
@Jean:
(31 Ianuarie 2019, 22:58)
25 de ani de cand a fost consacrat ca episcop(12.o1.1994).
Jean:
(31 Ianuarie 2019, 19:05)
Ceva vă scapă cu titlul acestui articol...Să fie 25 de ani de când a murit PS Damaschin?