Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

în Ialomița muribundă

Ialomița se depopulează încet, dar sigur. În ultimii 30 de ani, am pierdut peste 40 mii de locuitori. Există și cauze naturale, fără îndoială... În fond, toată Europa se depopulează. Dar impactul lor în Ialomița e minor. Ialomița se depopulează din cauza noastră. Întâi pentru că i-am votat pe Ei 30 de ani. Apoi pentru că i-am lăsat pe Ei să ne conducă fără să îi deranjăm. Pentru că i-am lăsat pe Ei să ne trimită copiii în Spania, la căpșuni. Pentru că n-am protestat când Ei au cheltuit banii publici pe investiții inutile. Pe drumuri care nu duc nicăieri, surse de apă pe care nu le folosește nimeni, parcuri industriale fără locuri de muncă, sedii de instituții în care nu avem dreptul să intrăm... Ne-am resemnat cu gândul că părinții au locuri de muncă «la stat», pensii de mizerie, spitale unde să moară precum câinii... Acum ne trezim. Înțelegem că «investițiile» pe care Ei le promit nu vor veni niciodată și că banii publici pe care Ei îi cheltuiesc sunt banii noștri. Acum vrem normalitate, societate civilă, dreptate, reparații morale, vinovați care să plătească. Dar e deja târziu. Satele Ialomiței sunt muribunde, se depopulează galopant, în timp ce Ei investesc în sisteme de canalizare care nu vor funcționa niciodată, săli polivalente care vor rămâne pustii, obiective turistice unde nu va ajunge nimeni niciodată. Firmele pleacă în bejanie către județe mai prietenoase cu mediul de afaceri. Noi înșine ne gândim să plecăm, cât încâ mai putem munci. Ialomița nu are infrastructură, nu are industrie, își sufocă agricultura... Dar îi are pe Ei. Nu contează cine sunt Ei. Nu contează cum îi cheamă pe Ei. Și, din păcate, nu mai contează ce fac Ei. Pentru că Ialomița moare câte puțin în fiecare zi.

2 Februarie 2019, 15:05 (3223 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
gardienii «sistemului»
despre confortul social
autofagie socială

Comentariile cititorilor:


@un cetătean!:
(4 Februarie 2019, 15:34)
@un cetățean. Vrei tineri la butoane? Sunt slab pregătiți, needucați. Cei buni nu sunt in țară și nu vor reveni. Sigur, ar trebui să avem tineri care să facă ceva! I-ai de prin Lume pe cei capabili!
Unu' care știe!:
(3 Februarie 2019, 22:02)
@un cetatean dacă ai ajuns să îți fie teamă că îți poți pierde jobul din cauza europeanului sau a veterinarului suntem pierduți! Dar speranța că o să scăpăm de ciumă încă există.. Tic Tac, timpul lor a trecut! Veterinarul a contribuit "suficient" la acest "succes" prin nepăsarea și prostia de care dă dovadă.
Mary:
(3 Februarie 2019, 11:42)
  Lucrurile se vor schimba atunci cânt generația celor născuți după 1990, vor fi la butoane. Până atunci, s-auzim de bine!!!
Un cetatean:
(3 Februarie 2019, 00:17)
Domnle Gigi care Noi..?aia care nu i baga nimeni in seama,daca zici ceva afla unde stai cu ce te ocupi si in urmatoarea saptamana nu mai ai servici nimic?care noi cand toti se pupa in c.r unu pe altul si se angajeaza numai la recomandari?cand nu ai pile esti un nimeni.cand nu ai bani degeaba vociferezi.la spital la fel.peste tot la fel in institutiile publice unde sta cu c.ru pe scaun si se uita la tine ca la un infect? Nu i mai educi pe acesti ei nici in o mie de ani.normal ca trebuie altii care asteapta o șansă.poate mai buni.tineri care vor sa faca ceva.nu bosorogi la scaune.schimbati total toti.sunt toti un putregai.
Rampage:
(2 Februarie 2019, 21:52)
Logica spune că depopularea este efectul invers și natural al deportării unui numărăr similar în aceasta zona făcută după WWII. Similar cu reîntoarcerea la sate a taranului după '89, dus cumva forțat de industria comunistă la oraș. Politizați pentru bibilici, migrația e ceva natural cat timp granițele sânt deschise. Sper că nu v-am dat idei.....
Gigi:
(2 Februarie 2019, 21:36)
Nimic mai departe de adevar. M-am abtinut mereu sa comentez la aceste contraeditoriale, dar daca tot vreti adevarul, vi-l spun eu "din interior". Adevarul este ca Noi suntem de vina. Noi pentru ca preferam sa stam deoparte (sa nu ne asumam vreun risc!), stam in banca noastra si ne uitam la Ei si ii injuram. In articol nu ne indeamna sa participam si Noi, ci sa alegem pe alti Ei. Alti Ei care vin cu aceleasi promisiuni si aceeasi oameni mediocri. Uscaciuni sunt peste tot, din America pana in Congo. Solutia este sa participam Noi (adica implicandu-ne in politica, pentru ca de aici incepe democratia asta). Macar sa citim Constitutia, sa cunoastem care e treaba cu democratia (nu cu statul la barfa). Sa construim un "alti Ei".
Nick:
(2 Februarie 2019, 20:11)
E bine ca avem un optimist ca ionel ilasi care zice ca primavara e aproape ! Deci ies urzicile , stavilă, se mai ouă găinile ! Suntem salvați, ăia care mai apuca primavara ! Si la toamnă pensiile electorale ! Câți vom mai fi.......!
IONEL ILASI:
(2 Februarie 2019, 18:39)
0757738710.Si totusi, Ialomita nu va "muri" niciodata! A fost o perioada mai putin prospera...dar primavara e aproape. Iar ialomita, renaste, in fiecare primavara, inaintea multor alte judete...Totul este sa nu ne pierdem elanul. La timpuri noi, veni-vor si oameni noi...in fond, inceputurile democratiei nu se masoara in ani, ci in decenii...Sa fie vorba despre aceiasi "EI" de acum 20 de ani?....Daca e asa, sa ne mai aducem aminte si despre unele lucruri uitate......