Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Au rămas fără adăpost din cauza datoriilor acumulate

Se întâmplă la Slobozia

Au rămas fără adăpost din cauza datoriilor acumulate

Mai mulți beneficiari ai locuințelor sociale aflate în administrarea Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia au fost evacuați în 2018, din cauza numeroaselor datorii pe care le-au acumulat la plata chiriei și utilităților. Valoarea debitelor se apropie de suma de 20 mii de lei. Toate locuințele sociale ale Direcției de Asistență Socială din Slobozia se află în clădirea fostei Școli Nr. 13, iar condițiile oferite lasă de dorit. Anul trecut suma investită pentru întreținere și renovări nu a depășit 10 mii de lei.

Săraci și datornici
Potrivit estimărilor oficiale, la Slobozia există peste 100 de locuințe sociale administrate fie direct de Primăria Slobozia, fie de Direcția de Asistență Socială din cadrul aceleiași instituții. Multe dintre persoanele care beneficiază de aceste imobile încasează venituri și ar putea să plătească contravaloarea chiriilor stabilite de administratorii locuințelor sociale. Potrivit legii, valoarea unei chirii este de 10% din venitul încasat de locatari și nu depășește suma de 250 de lei. Deși are o valoare mo­dică, mulți beneficiari de locuințe sociale refuză să plătească, acumulând datorii de ordinul zecilor de mii de lei. La fel se întâmplă și în cazul utilităților. Deși au făcut numeroase demersuri pentru a recupera banii datorați de locatari, reprezentanții Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia au recurs în cele din urmă la cea mai drastică metodă: evacuarea. În 2018, mai mulți beneficiari au rămas fără un acoperiș dea­supra capului după ce instanțele de judecată au stabilit, prin hotărâri definitive și irevocabile, ca aceștia să fie evacuați. Valoarea debitelor înregistrate se apropie de 20 mii de lei. «Este adevărat că s-a pus în practică și această măsură. Motivele care au stat la baza dispunerii eva­cuării acestor persoane din lo­cuințele sociale au fost încălca­rea clauzelor contractuale în ceea ce privește plata chiriei sau a uti­lităților. Am încercat să-i păsuim de fiecare dată, să-i de­terminăm să plătească, dar a fost foarte di­ficil să găsim o soluție comună pentru ca situațiile să fie rezolvate pe cale amiabilă!» a explicat Luminița Munteanu, director executiv al Direcției de Asis­tență Socială din cadrul Primăriei Slobozia.

Locuințe cu probleme
În incinta locuințelor sociale din cadrul fostei Școli Nr. 13 atmosfera este dezolantă. În cele mai multe dintre imobile, beneficiarii trăiesc în mizerie și nu întrețin spațiile pe care administrația locală le oferă. Cu toate acestea, oamenii se plâng de faptul că autoritățile nu se implică și nu îi sprijină. «Să vină ei să trăiască aici! Nu putem dormi de zgomot, de miros... Ne îmbolnăvim și noi și copiii pe care-i avem. Facem și noi curățenie cât putem, dar nimeni nu ne ajută și pe noi...» deplânge situația o femeie, ținând în brațe un copil de câțiva ani. Reprezen­tanții Direcției de Asistență Socială susțin însă contrariul. Ori de câte ori a fost nevoie, aceștia au intervenit pentru a în­treține spațiile locative. Anul trecut, au fost investiți aproximativ 10 mii de lei pentru lucrări de reparații în incinta locuințelor sociale. «Atât cât ne permite bugetul, noi facem investiții acolo! Oamenii trebuie să fie mai atenți cu acele spații..» a mai spus Luminița Munteanu, director executiv al Direcției de Asistență Socială din cadrul Primăriei Slobozia.

5 Februarie 2019, 13:10 (2643 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
«Cocioabele» de lux ale Sloboziei
Chiriașii Primăriei Slobozia datorează 300 mii de lei

Comentariile cititorilor:


ION:
(8 Februarie 2019, 08:22)
Afara, la munca. Nu mai tolerati puturosii. 
Maica Tereza:
(6 Februarie 2019, 17:43)
" Nu pe cei saraci nu-i putem satura, problema e ca nu-i putem satura pe cei bogati." Realitate: 26 din cei mai bogati oameni ai lumii detin impreuna o avere egala cu a  restului lumii.
Da' cu UGIRA ?:
(6 Februarie 2019, 15:02)
Nu zici ca nu sunt amarati.Dar merg cu tigarile si paharul de cafea zilnice,insotiti de manelele zbierate din smartfoane,de parca sunt grupul bildenberg,la Davos! Apa nu le place sa se ingrijeasca,nu poti sta langa ei la cozi,in magazine.La salile de pariuri sportive nu ai loc de ei,sau in salile de loto-prono.Limbajul este departe de decenta,sunt vesnic insotiti fie de pudeli,fie de caini de talie mare-maidanezi sau de rasa,musai din categoria celor ce ar trebuie sa poarte botnita si obligatoriu lesa,prin oras.Amarati.Chinuiti.Este unul-''broscoi''tipa astia dupa bicicleta lui cu motor,este evacuat din UGIRA - sta in sc 13,tanar,bun de munca,dar degeaba. Dorm cu cainii in paturi,ce curatenie sa ai cu animal in asternut? In conditii de asistat social-sa ne intelegem.( la bogatii cu animale in casa predomina mirosul de cornulete,vanilie,buble-gum...)
@Oricare:
(6 Februarie 2019, 13:15)
Am prins(cu greu)ideea dar cu limba romana ce-ai avut?
PARCARE:
(6 Februarie 2019, 10:32)
conditii insalubre..nu le a facut macar parcare??bietii oameni!! beau, mananca de la cantina sociala, asculta manele la maximum, fumeaza....munca da frezoane
Oricare:
(6 Februarie 2019, 08:52)
Primăria doamna Luminița Munteanu minte nu sa investit in clodire nici mă car un leu.ci asistați sociali uni dintre ei au investit in locuințele lor cu toate că nu au un loc de muncă sau că nu vor să muncească,dar au investit in camerele lor.deci minte doamna Luminița Munteanu rușine doamna din partea dumneavoastră.nu mai mințiți presa cum că sau investit bani.daca se investeau ani se vedea pur și simplu.
Alina:
(5 Februarie 2019, 18:01)
Sa i dea afara pe toti, sa faca un centru pentru copii, batrani, nu pentru leprele astea carora le urla muzica mai ceva ca si in club.. Dar au nevoie de voturi si cine sa voteze analfabeti cu diploma? Analfabetii, logic...
cetatean:
(5 Februarie 2019, 16:18)
Amaritii acestia cu ceva datorii au ajuns pe drumuri iar lui Marian Neacsu ,datorii mul mai mari au fost lasate sa se prescrie.
cetatean:
(5 Februarie 2019, 15:38)
.....sa se duca la munca / cati bani cheltuie statul pentru acesti oamneni ?!
CETATEAN:
(5 Februarie 2019, 15:21)
In cartierul 500 langa spital este o cladire care adaposteste niste familii nevoiase si un sediu pentru Asociatiile de locatari din zona.Acolo este un focar de infectie .Un miros insuportabil , o mizerie de nedescris , dar avem muzica , la orice ora din zi si noapte.Primaria stie si tace....Noi suportam.Pana cand ?