Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

De mai bine de 10 ani, admi­nistrația locală din Țăndărei plătește chirie unui om de afaceri local pentru ca Garda de Intervenție a Pompierilor să poată funcționa. La această situație s-a ajuns după ce terenul pe care se află amplasată Garda de Intervenție a fost cumpărat la licitație de Constantin Lupu, fostul director al fabricii de cărămidă din oraș. Auto­ritățile locale încearcă să cumpere respectiva suprafață, însă prețul cerut de afacerist este prea mare.

Istoria unui teren În 1994, Primăria Țăndărei și firma Agromec Țăndărei încheie o Convenție prin care administrația locală avea posibilitatea să achiziționeze suprafața de teren, pe care funcționează astăzi Garda de Intervenție a Pompierilor. În același an, în baza unui Ordin al Prefecturii Ialomița privind încredințarea directă a terenului, administrația locală dă în fo­losință cu titlu gratuit respectivul imobil instituției pompierilor. 2 ani mai târziu, Agromec Țăndărei cere lămuriri ad­mi­nistrației locale cu privire la modul de exploatare a respectivei suprafețe de teren, iar în răspunsul formulat, Primăria Țăndărei neagă faptul că ar avea cunoș­tință despre înțelegerile încheiate anterior. În anul 2004, firma Agromec Țăndărei își declară falimentul, iar toate bunurile societății sunt scoase la licitație publică. Cel care le achiziționează este omul de afaceri Constantin Lupu, prin firma Relupo Company SRL, una dintre societățile pe care acesta le administra. Mai mult, acesta a acționat în instanță Con­si­liul Local Țăndărei și a obligat administrația locală la plata unei taxe lunare pentru folosința terenului. «Eu am cumpărat terenul la licitație! Primăria îmi plătește o chirie... Totul este perfect legal! Oricum, ceea ce mă întrebați dumneavoastră s-a întâmplat cu mulți ani în urmă... Plătesc și taxe la Fisc pentru banii pe care-i încasez!» ne-a declarat Constantin Lupu, proprieta­rul suprafeței de teren pe care se află Garda de Intervenție a Pompierilor din Țăndărei.

Primăria Țăndărei are nevoie de bani Singura rezolvare a situației o repre­zintă achiziționarea terenului și punerea lui la dispoziție Gărzii de Intervenție a Pompierilor. Actualii reprezentanți ai Primăriei Țăndărei au explicat faptul că prețul cerut de afaceristul Constantin Lupu este prea mare. Astfel, s-au făcut mai multe adrese către Consiliul Jude­țean Ialomița și Ministerul Afacerilor Interne pentru a se găsi o sursă de finan­țare astfel încât terenul respectiv să fie cumpărat. «Din discuțiile pe care le-am purtat cu proprietarul terenului, acesta ne-a cerut peste 800 mii de lei, fonduri de care noi nu dispunem... Am înaintat mai multe adrese către instituțiile care ne-ar putea ajuta cu soluții astfel încât să putem re­zolva această pro­blemă în mod amiabil. Așteptăm răspunsurile din partea auto­rităților!» ne-a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei. În prezent, valoarea chiriei pe care administrația locală o plătește afa­ceristului Constantin Lupu este de 20 mii de lei pe an.

A ruinat Fabrica de cărămidă
De numele lui Constantin Lupu, cel căruia Primăria Țăndărei îi plătește chirie în fiecare lună pentru a accepta ca terenul pe care îl deține să fie utilizat de pompieri, se leagă declinul fabricii de cărămidă din Țăndărei. La începutul anilor 2000, prin firma Ceram Material Construct SRL, afaceristul a închiriat întreaga fabrică, de la proprietarul Soceram SA. Acesta s-a an­gajat să plătească lunar o chirie de 50 mii de euro și să reteh­nologizeze întregul flux de producție. Cu instalații vechi de peste 30 de ani, care re­prezentau un real pericol pentru sănătatea angajaților și siguranța mediului înconjurător, Fabrica s-a aflat în impo­sibilitatea de a-și înnoi auto­rizația de mediu, emisă de Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Așa se face că, în 2011, unitatea își închide porțile definitiv. În 2015, chiriașul Ceram Material Construct SRL a în­cheiat un contract cu o firmă din Călărași în vederea demo­lării fabricii de cărămidă. Singura dovadă a faptului că această unitate a existat sunt datoriile de milioane de lei pe care Constantin Lupu le-a acumulat la bugetul de stat...

Stația de Pompieri Fetești are nevoie de un sediu nou Nu doar pompierii din Țăndărei au probleme cu sediul în care își desfășoară activitatea, ci și cei din Fetești. În momentul de față, Stația de Pompieri Fetești își desfășoară activitatea în spații improvizate, care în trecut au fost folosite de inginerii care au lucrat la Autostrada Soarelui. În urma nume­roaselor adrese pe care le-au făcut către instituțiile abilitate, oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au primit un teren de 6000 mp din partea administrației locale din Fetești. Totuși, acesta este doar un prim pas, având în vedere faptul că este nevoie de bani pentru construcția unui sediu nou și dotarea corespunzătoare a acestuia.

5 Februarie 2019, 08:05 (3022 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Marian:
(5 Februarie 2019, 18:56)
Aceste aspecte se cunosc de toate autoritățile responsabile, de foarte mulți ani. Nu se va face nimic pentru pompieri. Ei sunt buni doar când au nevoie de ei. În rest pe nimeni nu-i interesează.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 14 Oct 2019
211 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

După ce a furat mai multe animale, un tînăr din Reviga a fost arestat

După ce joi, 12 noiembrie, a fost considerat suspectul principal în comiterea mai multor furturi, un tînăr de 18 ani din comuna Reviga a fost arestat preventiv pentru 29 de zile. În sarcina acestuia s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 13:41
(6088 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să-l lovească pe polițist cu toporul

Un bărbat din Smirna a reușit aseară «să pună pe jar» întreaga comunitate după ce a amenințat persoanele care mergeau pe stradă cu un topor. Deși a intervenit imediat ce a fost sesizat, polițistul din localitate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 15:29
(6300 vizualizări - 0 comentarii)


Minore, racolate pentru prostituție

Miercuri, 11 noiembrie, dimineața, a fost desfășurată o acțiune în două blocuri de garsoniere din Slobozia, unde existau suspiciuni că ar locui diverse persoane suspecte. În cadrul activităților desfășurate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 15:28
(6802 vizualizări - 0 comentarii)


3

Hoț de animale, arestat

Un tînăr de 18 ani, din comuna Reviga, a fost arestat pentru săvîrșirea infracțiunii de furt, trei infracțiuni de violare de domiciliu și o infracțiune de maltratare și schingiuire a animalelor. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 15:27
(5489 vizualizări - 0 comentarii)


4

Suspect de furturi, prins de polițiști

Un tînăr în vîrstă de 31 ani, din Slobozia, «client» mai vechi al polițiștilor, a «picat» din nou în mîna anchetatorilor fiind suspectul principal în comiterea unei infracțiuni. Potrivit unui comunicat ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 15:26
(6109 vizualizări - 0 comentarii)


Accident al Urziceni

Alertă în după-amiaza zilei de miercuri, 11 noiembrie, la Urziceni. Polițiștii din localitate au fost anunțați asupra producerii unui accident de circulație în urma căruia s-ar fi distrus o conductă de ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 15:25
(7316 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor reținut

Miercuri, 11 noiembrie, polițiștii din Urziceni au prins și încarcerat un bărbat în vîrstă de 42 ani, din Galați. Pe numele bărbatului exista un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 1 an, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 15:25
(8769 vizualizări - 0 comentarii)


«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosâmbești

«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosîmbești

În cadrul campaniei de informare și conștientizare a cetățenilor, intitulată «Votul ilegal înseamnă închisoare», acțiune inițiată de Ministerul Administrașiei și Internelor, la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 08:12
(6534 vizualizări - 0 comentarii)


8
Razii la Fetești și Făcăeni

Razii la Fetești și Făcăeni

În ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița au fost desfășurate multiple acțiuni, razii și controale menite să crească gradul de siguranță publică al cetățenilor. Peste 100 de polițiști și jandarmi ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 15:26
(6581 vizualizări - 0 comentarii)


9

Doar 2500 kg deșeuri electrice și electronice

Potrivit unui comunicat de presă al Agenției Regionale pentru Protecția Mediului Pitești, după reluarea campaniei naționale Marea Debarasare din 7 noiembrie 2009, la nivelul Regiunii Sud Muntenia s-a colectat ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 15:21
(7027 vizualizări - 0 comentarii)


10

Alarmare publică la Țăndărei

Miercuri, 11 noiembrie, începînd cu orele 10,00, în orașul Țăndărei, se desfășoară un exercițiu de alarmare publică. Coordonată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița, acțiunea se derulează ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 11:32
(6865 vizualizări - 0 comentarii)


«Minte sănătoasă în corp sănătos»

Duminică, 8 noiembrie 2009, s-a desfășurat, la Centrul de Agrement «Pavilioane» din Amara, faza finală a Concursului Interliceal «Minte sănătoasă în corp sănătos». În organizarea Asociației Județene «Sportul ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 11:24
(8443 vizualizări - 0 comentarii)


12

Elevi cercetați pentru furtul unui telefon mobil

Vineri, în jurul orelor 13,30, o femeie în vîrstă de 37 de ani, din Slobozia, a sesizat Poliția despre faptul că, în urmă cu aproximativ 3 ore, fiicei sale, în vîrstă de 14 ani, elevă în clasa a IX-a la ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 11:13
(6726 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea accidentelor rutiere

Prevenirea accidentelor rutiere și combaterea cauzelor generatoare de evenimente rutiere rămîne și în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni. Astfel, în perioada 6-8 noiembrie 2009, ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 11:13
(7278 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați la scurt timp de la sesizarea faptei

Doi ialomițeni, în vîrstă de 24, respectiv 40 de ani, sînt cercetați de polițiști sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. Asta după ce au sustras din incinta Căminului Cultural din localitatea ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 11:13
(6995 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii, accidente și sinucideri de weekend

Echipajul de prim-ajutor al Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost solicitat în municipiul Fetești la două tentative de suicid, una dintre acestea fiind anunțată vineri, 6 noiembrie, iar celalaltă ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 11:21
(5239 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale inspectorilor DSV

Inspectorii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat, în luna octombrie 2009, 78 de controale în cantinele unităților școlare. În mare, verificările ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 11:13
(6437 vizualizări - 0 comentarii)


Liber la credite în zootehnie

Începînd de vineri, 6 noiembrie 2009, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii Plăților Naționale Directe Complementare în sectorul zootehnic care intenționează ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 11:10
(6090 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrîn dispărut din Centrul de la Balaciu

Miercuri, în jurul orelor 10,30, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Balaciu au fost sesizați de un reprezentant al Căminului de Persoane Vîrstnice din localitate despre faptul că Neagu Andrei, de ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 16:14
(6487 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă accidentată pe trecerea de pietoni

O femeie în vîrstă de 73 ani a fost victima unui accident rutier petrecut, miercuri, 4 noiembrie, în Slobozia. Bătrîna se angajase în traversarea străzii pe trecerea de pietoni, pe culoarea verde a semaforului ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 16:14
(7787 vizualizări - 0 comentarii)


Cu sabia în mașină

În continuare, un tînăr de 30 ani din Țăndărei este cercetat penal de polițiștii ialomițeni după ce în autoturismul pe care acesta îl conducea a fost găsită o sabie. Mașina a fost oprită pentru control ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 16:13
(7008 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 4 tone fier vechi confiscate de polițiști

Miercuri, 4 noiembrie, polițiștii din Țăndărei au executat o acțiune pe linia respectării prevederilor legale privind colectarea deșeurilor reciclabile. Urmare a acțiunii la un punct de lucru din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 16:12
(6876 vizualizări - 1 comentariu)


Polițiștii au prins spărgătorii de apartamente

Marți, 3 octombrie, la primele ore ale dimineții, polițiștii au fost sesizați asupra unei spargeri de apartament din Slobozia. Acționînd cu rapiditate și efective mărite, polițiștii au observat în zona ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2009, 14:02
(5802 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente

Marți, 3 octombrie, în Țăndărei, s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Pe scurt, în timp ce un bărbat în vîrstă de 55 de ani, din Slobozia, conducea un autoturism pe ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2009, 13:57
(5788 vizualizări - 0 comentarii)


Casa unei bătrâne a ars în întregime

Casa unei bătrîne a ars în întregime

Marți, 3 noiembrie, la primele ore ale dimineții, casa unei bătrîne din Miloșești a ars în întregime din cauza unui foc lăsat nesuprevegheat. Încendiul a izbucnit în jurul orelor 08,00 și nu a putut fi ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2009, 14:02
(8325 vizualizări - 0 comentarii)


Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

«În data de 27 octombrie 2009, a fost publicată în Monitorul Oficial HG 1249/21.10.2009, prin care se intenționează întărirea Gărzii Naționale de Mediu prin diminuarea capacității instituționale a agențiilor ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 10:15
(6555 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal în apropiere de Fetești

Un grav accident rutier s-a produs în dimineața zilei de vineri, 30 octombrie, în apropiere de municipiul Fetești. Astfel, în jurul orelor 8,00, pe DN3A, un bărbat în vîrstă de 35 ani, din Fetești, aflat ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 08:13
(6452 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru IMM

Joi, 29 octombrie 2009, orele 11,00, la sediul Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița se va desfășura întîlnirea de lucru avînd ca temă «Sprijin pentru IMM și microîntreprinderi privind accesarea ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:05
(6580 vizualizări - 1 comentariu)


Infractori reținuți

În cursul zilei de marți, 27 octombrie 2009, polițiștii ialomițeni au reținut două persoane pe numele cărora au fost emise mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Astfel, pe numele lui Dumitru ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 12:20
(5458 vizualizări - 2 comentarii)


Beat la volan

În noaptea de 25 spre 26 octombrie 2009, în jurul orelor 02,30, pe raza orașului Căzănești a fost oprit pentru control un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia. Avînd un mers sinuos, a ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 11:55