Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

De mai bine de 10 ani, admi­nistrația locală din Țăndărei plătește chirie unui om de afaceri local pentru ca Garda de Intervenție a Pompierilor să poată funcționa. La această situație s-a ajuns după ce terenul pe care se află amplasată Garda de Intervenție a fost cumpărat la licitație de Constantin Lupu, fostul director al fabricii de cărămidă din oraș. Auto­ritățile locale încearcă să cumpere respectiva suprafață, însă prețul cerut de afacerist este prea mare.

Istoria unui teren În 1994, Primăria Țăndărei și firma Agromec Țăndărei încheie o Convenție prin care administrația locală avea posibilitatea să achiziționeze suprafața de teren, pe care funcționează astăzi Garda de Intervenție a Pompierilor. În același an, în baza unui Ordin al Prefecturii Ialomița privind încredințarea directă a terenului, administrația locală dă în fo­losință cu titlu gratuit respectivul imobil instituției pompierilor. 2 ani mai târziu, Agromec Țăndărei cere lămuriri ad­mi­nistrației locale cu privire la modul de exploatare a respectivei suprafețe de teren, iar în răspunsul formulat, Primăria Țăndărei neagă faptul că ar avea cunoș­tință despre înțelegerile încheiate anterior. În anul 2004, firma Agromec Țăndărei își declară falimentul, iar toate bunurile societății sunt scoase la licitație publică. Cel care le achiziționează este omul de afaceri Constantin Lupu, prin firma Relupo Company SRL, una dintre societățile pe care acesta le administra. Mai mult, acesta a acționat în instanță Con­si­liul Local Țăndărei și a obligat administrația locală la plata unei taxe lunare pentru folosința terenului. «Eu am cumpărat terenul la licitație! Primăria îmi plătește o chirie... Totul este perfect legal! Oricum, ceea ce mă întrebați dumneavoastră s-a întâmplat cu mulți ani în urmă... Plătesc și taxe la Fisc pentru banii pe care-i încasez!» ne-a declarat Constantin Lupu, proprieta­rul suprafeței de teren pe care se află Garda de Intervenție a Pompierilor din Țăndărei.

Primăria Țăndărei are nevoie de bani Singura rezolvare a situației o repre­zintă achiziționarea terenului și punerea lui la dispoziție Gărzii de Intervenție a Pompierilor. Actualii reprezentanți ai Primăriei Țăndărei au explicat faptul că prețul cerut de afaceristul Constantin Lupu este prea mare. Astfel, s-au făcut mai multe adrese către Consiliul Jude­țean Ialomița și Ministerul Afacerilor Interne pentru a se găsi o sursă de finan­țare astfel încât terenul respectiv să fie cumpărat. «Din discuțiile pe care le-am purtat cu proprietarul terenului, acesta ne-a cerut peste 800 mii de lei, fonduri de care noi nu dispunem... Am înaintat mai multe adrese către instituțiile care ne-ar putea ajuta cu soluții astfel încât să putem re­zolva această pro­blemă în mod amiabil. Așteptăm răspunsurile din partea auto­rităților!» ne-a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei. În prezent, valoarea chiriei pe care administrația locală o plătește afa­ceristului Constantin Lupu este de 20 mii de lei pe an.

A ruinat Fabrica de cărămidă
De numele lui Constantin Lupu, cel căruia Primăria Țăndărei îi plătește chirie în fiecare lună pentru a accepta ca terenul pe care îl deține să fie utilizat de pompieri, se leagă declinul fabricii de cărămidă din Țăndărei. La începutul anilor 2000, prin firma Ceram Material Construct SRL, afaceristul a închiriat întreaga fabrică, de la proprietarul Soceram SA. Acesta s-a an­gajat să plătească lunar o chirie de 50 mii de euro și să reteh­nologizeze întregul flux de producție. Cu instalații vechi de peste 30 de ani, care re­prezentau un real pericol pentru sănătatea angajaților și siguranța mediului înconjurător, Fabrica s-a aflat în impo­sibilitatea de a-și înnoi auto­rizația de mediu, emisă de Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Așa se face că, în 2011, unitatea își închide porțile definitiv. În 2015, chiriașul Ceram Material Construct SRL a în­cheiat un contract cu o firmă din Călărași în vederea demo­lării fabricii de cărămidă. Singura dovadă a faptului că această unitate a existat sunt datoriile de milioane de lei pe care Constantin Lupu le-a acumulat la bugetul de stat...

Stația de Pompieri Fetești are nevoie de un sediu nou Nu doar pompierii din Țăndărei au probleme cu sediul în care își desfășoară activitatea, ci și cei din Fetești. În momentul de față, Stația de Pompieri Fetești își desfășoară activitatea în spații improvizate, care în trecut au fost folosite de inginerii care au lucrat la Autostrada Soarelui. În urma nume­roaselor adrese pe care le-au făcut către instituțiile abilitate, oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au primit un teren de 6000 mp din partea administrației locale din Fetești. Totuși, acesta este doar un prim pas, având în vedere faptul că este nevoie de bani pentru construcția unui sediu nou și dotarea corespunzătoare a acestuia.

5 Februarie 2019, 08:05 (3294 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Marian:
(5 Februarie 2019, 18:56)
Aceste aspecte se cunosc de toate autoritățile responsabile, de foarte mulți ani. Nu se va face nimic pentru pompieri. Ei sunt buni doar când au nevoie de ei. În rest pe nimeni nu-i interesează.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 17 Feb 2020
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 17:04
(9177 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 16:41
(6836 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea accidentelor

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe principalele artere de circulație din județ în vederea prevenirii accidentelor rutiere ce pot fi cauzate din pricina neatenției conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 10:09
(7045 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat executat

Luni, 15 februarie, polițiștii feteșteni au încarcerat în Penitenciarul Slobozia un bărbat de 38 de ani din localitate. Pe numele acestuia, la data de 9 februarie, Judecătoria Slobozia a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 10:09
(6353 vizualizări - 0 comentarii)


4

Trei persoane, rănite în accidente rutiere

Neadaptarea vitezei la condițiile carosabilului acoperit cu zăpadăa fost cauza care a stat la baza producerii a două accidente rutiere, în urma cărora trei persoane au suferit vătămări corporale. Primul ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 10:09
(8794 vizualizări - 0 comentarii)


La volan, fără permis sau băuți

Sîmbătă, în jurul orei 17,30, un echipaj al Poliției Orașului Țăndărei a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate, care se deplasa pe strada Digului din localitate, către strada Brăilei ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 16:48
(8638 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, prinși de polițiști la scurt timp după comiterea faptei

În cursul nopții de 12/13 februarie a.c., în jurul orei 1,30, un echipaj de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a observat, în zona străzilor A.I. Cuza-Eroilor, două persoane care ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 15:12
(7745 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 8,1 milioane de lei, sprijin financiar pentru deșeurile de origine animală

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a repartizat Centrelor APIA, joi, 11 februarie 2010, peste 8,1 milioane de lei, reprezentînd sprijinul financiar acordat pentru activitatea de neutralizare ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 13:18
(9869 vizualizări - 0 comentarii)


8

Prevenirea criminalității, în atenția polițiștilor din Țăndărei și Urziceni

În noaptea de sîmbătă spre duminică, începînd cu ora 24,00, efective din structurile de siguranță publică, investigații criminale și poliție rutieră din cadrul Poliției Orașului Țăndărei, în colaborare ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 11:45
(7444 vizualizări - 0 comentarii)


9

Mediul de afaceri, în derivă: Ziua și firma suspendată

Economia județului se prăbușește. Datele statistice întocmite de Oficiul Național al Registrului Comerțului, la finele lunii ianuarie 2010, reliefează cît de critică este situația economică a firmelor ialomițene ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 10:16
(9282 vizualizări - 0 comentarii)


10

Incendii și inundații

În urma cantităților însemnate de precipitații căzute la sfîrșitul săptămînii precedente, dar și a topirii zăpezilor, două străzi din municipiul Fetești au fost inundate sîmbătă, 13 februarie a.c.. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 10:14
(9239 vizualizări - 0 comentarii)


11,9 milioane de euro pentru plata pe suprafață

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a autorizat suma de aproximativ 11,9 milioane euro, reprezentînd diferența față de plata pe suprafață acordată în avans pentru campania SAPS 2009, precum ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 10:09
(10462 vizualizări - 0 comentarii)


12

Filtre ale Poliției Rutiere

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe principalele artere de circulație din județ. Cu ocazia acțiunilor, cei care nu au respectat normele rutiere în vigoare au fost sancționați contravențional ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2010, 06:29
(11324 vizualizări - 2 comentarii)


13

Suspecți de furt, prinși în flagrant

Un echipaj de siguranță publică, format din șeful Postului de Poliție Ion Roată și doi polițiști comunitari, a surprins în flagrant trei bărbați, la scurt timp după ce aceștia au sustras două oi dintr-un ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2010, 06:28
(9910 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției la Țăndărei

Efective ale Poliției Orașului Țăndărei, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Serviciul de Ordine Publică și Serviciul Intervenție Rapidă au organizat o acțiune comună ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2010, 06:26
(8993 vizualizări - 0 comentarii)


Surprins de radar cu 186 km pe oră

Un ilfovean a fost surprins de aparatul radar al polițiștilor ialomițeni conducînd mașina cu o viteză de 186 km/oră. Evenimentul rutier s-a petrecut într-o acțiune de rutină a polițiștilor rutieri desfășurată ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2010, 07:15
(8202 vizualizări - 0 comentarii)


Alegeri la Traian

«Prin Hotărîrea Guvernului nr. 92 din 10 februarie 2010, privind stabilirea datei alegerilor locale parțiale pentru alegerea consiliilor locale și a primarilor în unele circumscripții electorale, a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2010, 06:12
(6633 vizualizări - 0 comentarii)


Amendă pentru un apel fals la 112

Joi, 11 februarie a.c., la 112, un cetățean de 35 de ani, din comuna Bărbulești, a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul dimineții, persoane necunoscute i-au sustras autoturismul din fața locuinței ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2010, 16:36
(8662 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cursul zile de joi, 11 februarie a.c., polițiștii din Fetești au oprit pentru control un autoturism condus de un localnic de 53 de ani. Întrucît acesta emana halenă alcoolică, polițiștii l-au testat ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2010, 15:42
(11270 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor

Polițiștii slobozeni de siguranță publică, în colaborare cu efective de jandarmi și polițiști comunitari au desfășurat joi, 11 februarie a.c., o acțiune care a avut ca principale obiective prevenirea și ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2010, 14:31
(10543 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de curent în 13 locații din Fetești

În dimineața zilei de vineri, 12 februarie, polițiștii din Fetești au efectuat o razie în localitate, identificînd astfel 13 gospodării racordate ilegal la rețeaua de energie electrică.
Acțiunea s-a ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2010, 12:07
(9295 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

În noaptea de miercuri spre joi, respectiv 10 spre 11 februarie a.c., polițiștii feteșteni au prins în flagrant doi tineri din localitate la scurt timp după ce aceștia furaseră mai multe bunuri nealimentare ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2010, 12:06
(6611 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Făcăeni

Incendiu la Făcăeni

Flăcările s-au declanșat joi, 11 februarie a.c., în jurul orelor 10,30, iar pentru a interveni la stingerea focului a fost solicitat sprijinul pompierilor militari din Garda Fetești. Aceștia au acționat ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2010, 08:44
(7917 vizualizări - 0 comentarii)


5 tîlhari din Amara, arestați

Cinci tineri din orașul Amara sînt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru tîlhărie. Aceștia sînt acuzați că în zilele de 31 ianuarie 2009, respectiv 2 februarie 2010 au tîlhărit trei persoane în Parcul ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2010, 15:03
(10718 vizualizări - 0 comentarii)


Furtul de energie electrică din Țăndărei, în atenția polițiștilor

Polițiști și jandarmi ialomițeni au desfășurat, joi, 11 februarie a.c., o acțiune comună pe raza orașului Țăndărei.
Prima parte a acțiunii s-a desfășurat în comun cu societatea de furnizare a energiei ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2010, 15:01
(7538 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii intervin pentru evacuarea apei din diverse locații

În dimineața de joi, 11 februarie pompierii feteșteni au fost solicitați să acționeze pentru evacuarea apei acumulate în zona autogării din municipiu. La fața locului s-au deplasat patru subofițeri cu o ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2010, 11:10
(7511 vizualizări - 0 comentarii)


Barbat mort într-un incendiu

Un bărbat de 78 de ani din Săveni a fost găsit asfixiat în propria locuință, marți, 9 februarie 2010. Camera în care se afla bărbatul a fost cuprinsă de flăcări din cauza jarului de la o țigară aprinsă ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2010, 09:02
(10842 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului, în creștere

Potrivit reprezentanților Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, rata șomajului la nivel județean este în continuă creștere. Ultimele date statistice în acest sens demonstrează că în ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2010, 08:58
(7351 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2010, 08:55
(8830 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2010, 08:43