Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prietenii arhiereului Vincențiu

Prietenii arhiereului Vincențiu

Sâmbătă, 2 februarie 2019, cinci ierarhi ai BOR, cu Preasfințitul Vincențiu în frunte, au sărbătorit împlinirea a 25 de ani de la consacrarea acestuia ca arhiereu. Nu insistăm, că și noi avem păcate și toți vom da socoteală la Judecata de Apoi... Dar nu ne putem abține să nu publicăm două fotografii care vorbesc de la sine despre judecata de aici. În prima, îi puteți descoperi, cu grade și funcții pe mai-marii județului și subalternii lor în veacul vecilor, amin! După cum vedeți, de la stânga la dreapta, sunt înșirați ca mătăniile pe ață, președintele PSD Ialomița, Marian Pavel, care s-a remarcat hulind că în Ro­mânia sunt mai multe biserici decât școli, ex-pre­ședintele PSD Silvian Ciupercă, acuzat de «trafic de influență» pentru cele sfinte, prefectul Gigi Petre, invitat de Preasfințit din curtoazie colegială și, cu voia dumneavoastră, Președintele european al tuturor ialomițe­nilor, Victor Moraru, mare amator de moaște sub toate formele... În rândul doi, cum v-am raportat, sunt șeptarii, iar în cel de-al treilea ctitorii, fără de care slava și mărirea Episcopiei n-ar fi fost niciodată depline. Iarăși nu insistăm, că nici noi nu primim chitanțe pentru contribuțiile anuale la biserică. Iar în cea de-a doua fotografie, după cum puteți observa, este nimeni altul decât Marian Neacșu reînviatul, care deși a devenit electron cu masa neglijabilă pe scena politică, continuă să graviteze în jurul Preasfințitului, convins fiind că acesta are acces la bosonul Higgs, că doar n-a împlinit degeaba 25 de ani de când este slăvit ca arhiereu...

5 Februarie 2019, 17:15 (6109 vizualizări - 27 comentarii)

Citiți și:
Episcopia salvează PRO România!
Centru socio-cultural marca PS Vincențiu
Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Comentariile cititorilor:


Eufrusina:
(12 Februarie 2019, 06:54)
Mai bine analfabet religios decat analfabet functional. Habotnicul care rage din toti rarunchii e sarac cu duhul ca mai toti preafericitii pupatori de oase ce se taraie in genunchi ca asa place Domnului...Ma duc la biserica Duminica si pot sa afirm ca babele alea ce nu lipsesc din primele randuri ar fi gata sa te sfasie daca ai avea nefericita idee sa le contrazici cu ceva ,oricat de neinsemnat despre randuielile bisericesti. La fal ca habotnicul care va infiereaza pe aici. Nimeni nu vrea popii in zdrente dar parca prea multi sau din ce in ce mai multi arunca firimituri saracilor din mercedesuri s klasse.
Avocatului"ateu":
(11 Februarie 2019, 13:05)
"Papa mege si cu loganul." Eroare, papa merge cu papamobilul, unul dintre cele mai scumpe si sofisticate vehicule blindate din lume. Papa are armata(renumita garda elvetiana) cu agenti ce concureaza cele mai bune servicii de securitate din lume. Comparatia ta cu preotii de la noi e ridicola! Da, Iisus mergea pe magar, ca o lectie de smerenie pt mai marii lumii de atunci, dar, chiar daca preotii nostri ar umbla numai in zdrente si slapi,ateii de pripas tot cu acelasi dispret ii vor trata.. Problema ta sunt banii bisericii(in realitate reprezinta 0,4% din bugetul tarii) dar nu vezi rezultatele: lacasuri de cult pline, centre social- filantropice in care zeci de mii de roamni isi gasesc alinare, Catedrala Manturirii Neamului (si monument inchinat eroilor neamului) dorita de toate elitele romanesti din ultimii o suta cinzeci de ani(mai putin comunistii)  aproape realizata, etc. Esti "ateu" ca  si cei pe care-i aperi, un ateism care dispare de obicei la un cutremur de peste 6 grade Richter, sau la primul diagnostic de boala grava..Asa cum spuneam, ignoranta, prejudecatile si cliseele de analfabet sunt baza acestui ateism.I  Oricati analfabeti religiosi ar fi, cu avocatii lor cu tot,romanii, acest neam care s-a nascut crestin, tot asa va ramane pana la capat. Numai bine!
@vlad=nu e preot:
(11 Februarie 2019, 09:42)
Comentatorul care apara popii, nu e preot; simplu: si-ar sustine apararea bisericii cu infinita blandete si ar intoarce si celalalt obraz, astfel incat, noi profanii ignoranti, atei, sa ne dam pe calea cea buna! Cam asta ar fi scopul unui slujitor al domnului, sa ne indrepte, sa ne faca mai buni!
Nu, dar el e arogant si taxeaza imediat!
Sigur ca sunt si preoti minunati, care fac numai lucruri bune, sunt si din cei care nu iti canta daca nu dai banu`. Uscaturi sunt in toate domeniile, ca doar oameni suntem, nu sfinti. Insa domnule avocat al bisericii, cei care comenteaza au o problema in general cu biserica si in mod sigur nu cu toti popii. Au o problema cu faptul ca biserica are banca si sistem de imprumuturi intern si atunci banul nu mai e ochiul dracului, biserica trebuie sa fie poleita cu aur, cate zece in localitate si in fiecare cate 2,3 popi; da, salariile sunt impozitate integral, desi doar o parte o incaseaza de la stat, restul din fonduri proprii; deranjeaza faptul ca se strang donatii pentru "structurile centrale" ca sa traiasca capii in superlux, sa-si faca "chip cioplit" pe clopot si sa se plimbe in masini de lux. IIsus mergea pe magar, iar papa mai merge si cu loganu`, deci unde e modestia, cumpatarea? De ce se implica in politica? spunand prostimii cu cine sa voteze la alegeri. Nu mai vorbesc de fostii preoti turnatori, condamnati pentru diverse faradelegi si alte derapaje care au tras BOR in jos. De ce toti politicienii se duc sa pupe inelul diversilor preafericiti? Ce verticalitate poti sa ai cand stai la masa si te afisezi in toate ocaziile cu politicieni corupti, cu "oameni" care au prapadit acest popor de ani de zile, unde poporul este turma ta, pe care o "pastoresti"? Astea-s lucrurile care deranjeaza, altfel, tot respectul pentru preotii devotati sufletului si nu chitantierului.
@Mirela:
(10 Februarie 2019, 12:02)
Ai toata compasiunea mea. O sugestie, ca sa nu ramai ..naiva, da click pe DEX-online si vezi ce inseamna 'secta' si ce inseamna 'ortodoxie'.
Mirela:
(9 Februarie 2019, 08:09)
Un alt analfabet care are ce citi în afara Bibliei, spune; Du-te băăă....știi tu unde! Filozofie de sectant. Miroși a martor al lui Păcală!
@Vladului analfabet:
(8 Februarie 2019, 23:35)
Un lucru pe care l-am tot repetat: nicaieri in Biblie nu gasesti sintagma"crede si nu cerceta". Expresia apartine filozofului grec Celsus(sec.II d.C.) si a fost mult vanturata de ateii comunisti. Din contra, Iisus ne indeamna:" cere si ti se va da, cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide". Dar, daca vezi Biblia(cea mai raspandita carte pe glob!) doar la tv, te dai de gol singur ca esti, intradevar, analfabet religios. Vorba lui Petre Tutea:" A citi Biblia nu e doar un act de credinta ci si unul de cultura".."Shakespeare fara Biblie ar fi ramas un scriitoras din Gaiesti"..
@SF.Minus:
(8 Februarie 2019, 22:56)
Reactie tipica de analfabet religios: daca esti informat, sigur esti popa. Ai zbarcit-o, nu sunt gras, nici preot dar m-ar fi onorat sa fiu.
Vlad Analfabetul:
(8 Februarie 2019, 13:32)
INFORMAREA nu este oficială. @@vlad nu se știe cine este, deci, crede și nu cerceta! Prin presă e mai credibilă o listă, cu documente doveditoare despre filantropiile bisericii. Așa, vine NEICA NIMENI, @@vlad, și se-nfoaie ca un apucat să apere popii!
SF. Minu. S:
(8 Februarie 2019, 13:23)
@@vlad ești popă gras?? Ce mașină ai? Casă, vilă, 3-5 copii?! Hai, plimbă crucea pe la babe!
@Vlad:
(8 Februarie 2019, 10:00)
Nu e uimitor decat pt analfabetul religios, cel a carui "cultura spirituala" este constituita din 3 prejudecati si patru clisee. Deocamdata nu se stiu precis cheltuielile pt 2018, dar pt 2017 au fost de 24 milioane euro(vezi sursele'Basilica', 'News active' ), bani de care au beneficiat aproape o suta de mii de romani(peste 95 de mii) in cele 800 de centre social-filantropice: azile, orfelinate, centre pt victime ale violentei in familie, ale traficului de droguri, ale traficului de persoane, centre pt bolnavi in stadiu terminal, policlinici, spitale, cantine pt saraci, scoli, gradinite, tabere pt copii etc, etc. Uimitor poate fi cazul a doi preoti romani care au infiat peste 400 (patrusute)de copii: Tanase Nicolae din Valea Plopului Prahova si Mihail Urs din Bucovina de Nord. Alte mii de preoti au infiat orfani sau au grija de batrani in toata tara, dar lucrul asta nu intereseaza presa decat daca e vreun scandal pe undeva. Fapta buna nu face audienta, ratingul nu creste. Creste in schimb ignoranta celor care vad biserica precum un dusman iar credinta romanilor ca pe o apucatura primitiva, de neinteles.
Vlad:
(7 Februarie 2019, 18:44)
@ legea cultelor. BOR are cea mai mare contribuție filantropică din România? Uimitor! Așa ar trebui că au de unde să ajute. Propun ziarului un articol de informare pe această temă. O listă cu ultimul an de filantropie.
Legea cultelor::
(7 Februarie 2019, 15:28)
Dezinformatului"rational" @Sf.Minus(legea 489/2006): cultele religioase au un statut fiscal asemenea ONG-urilor, partidelor politice, sindicatelor, universitatilor etc. La fel ca cele 18 culte recunoscute de statul roman, Biserica Ortodoxa Romana plateste impozite pe cladiri si terenuri in folosinta, pe salariile angajatilor(personal clerical si neclerical), precum si pe orice venit obtinut dintr-o activitate cu caracter economic, daca fondurile obtinute nu sunt directionate catre opere filantropice, religioase sau educativ-culturale. Statul roman recunoaste ca BOR este intitutia cu cea mai mare activitatea filantropica din Romania, in cele peste 800 de centre sociale aflate in ingrijirea sa. Restul discutiilor pe tema banilor bisericii e doar folclor de
analfabet religios care nu se informeaza dar se bazeaza pe zvonuri de ins "rational".
Nicu:
(7 Februarie 2019, 13:07)
Dați vă rog un nume de preot sărac și curat! Unde slujește?
SF. Minu:
(7 Februarie 2019, 13:04)
Măi, fanaticilor! Cine vă vindecă de analfabetism și prostie din naștere? Popa? Cine vă oprește să dați bani la biserică? Nimeni! Deci, lăsați-i pe ceilalți, raționali, să se exprime! Voi mergeți de pupați moaște!
SF.Minu:
(7 Februarie 2019, 11:39)
Ultimele două episoade și LAS FIERBINȚI au fost super...asta e biserica! Se bazează pe prostia oamenilor! Credință ai în suflet! De nu se impozitează salariile popilor? N-am știut! Se-nghesuie fetele să se mărite cu popi..,