Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii au datorii restante de 43,4 milioane de lei la bănci

Ialomițenii au datorii restante de 43,4 milioane de lei la bănci

La sfârșitul anului 2018, valoarea totală a creditelor contractate de ialomițeni a atins nivelul de 1249,2 milioane de lei. Din această sumă, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României, 43,4 milioane de lei reprezintă credite restante. Paradoxal, ialomițenii reușesc să economisească. Aceleași date statistice confirmă o creștere a volumului de depozite la termen cu 31 milioane de lei.

Au crescut restanțele la credite Potrivit datelor statistice, raportate de Banca Națională a României, ialomițenii continuă să dea bătăi de cap băncilor. La finalul lunii decembrie 2018, nivelul restanțelor la creditele contractate în lei a atins suma de 43,4 milioane de lei. În comparație cu aceeași lună a anului precedent, restanțele se află într-o conti­nuă creștere. În decembrie 2017, acestea înregistrau un nivel mai mic, respectiv 40,6 milioane de lei. Pe parcursul anului 2018, valoarea cea mai ridicată a restanțelor a fost atinsă în luna septembrie, respectiv 46,1 milioane de lei, iar la creditele în valută în luna iulie, respectiv 14,3 mili­oane de lei. Volumul total de credite contractate de ialomițeni la sfârșitul anului 2018 a fost de 1249,2 milioane de lei. Suma este în creștere față de anii precedenți. În urmă cu 5 ani, de exemplu, valoarea creditelor contractate de ialomițeni se situa la aproximativ 900 milioane de lei.

Economii mai mari La capitolul depozite la termen și depozite rambursabile după notificare în lei, județul Ialomița a atins la finele anului 2018 suma de 613,8 milioane de lei. Totalul este cu 31 milioane de lei mai mare față de aceeași perioadă a anului precedent. Detaliată, aceasta confirmă faptul că principalii deponenți sunt persoa­nele fizice. Potrivit datelor BNR, valoa­rea depozitelor acestora se ridică la 503 milioane de lei. Poziția doi este ocupată de «societățile nefinanciare», cu 76,6 milioane de lei, iar locul 3 este ocupat de «alte sectoare instituționale», cu 34,2 mi­lioane de lei. Reamintim că depozitele bancare se constituie pe o perioadă determinată, majoritatea băncilor oferind de­pozite bancare cu o scadență de la o lună până la 24 sau chiar 48 de luni. Aceste de­pozite sunt preferate de populație, do­bânda oferită fiind mai mare decât în cazul conturilor de economii.

6 Februarie 2019, 12:55 (2197 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Alcoolul, cel mai mare viciu al ialomițenilor
Ialomița, mai «bogată» cu 5000 mașini second-hand
Rată crescută a mortalității infantile în Ialomița

Comentariile cititorilor:


Ion:
(6 Februarie 2019, 18:48)
@ camatari cu gard. Felicitari pentru comentariu! Perfect adevarat! Dar cu siguranta stii si ca.... :"Interesu' poarta fesu' " !!!
#pasajladrajna:
(6 Februarie 2019, 18:21)
Citat: paradoxal, ialomitenii reușesc să economisească. Nu este nimic paradoxal, este ceva normal in situatii de criză.
Camatari cu card:
(6 Februarie 2019, 14:32)
Nu va suparaț, dar ''bancili'' nu mai ''ie'' societati comerciale?Nu isi asuma si pierdierile? Felicit ialomitenii din acest top! La mai mare! Avem ramuri din industria romaneasca ce inregistreaza pierderi.Si care nu sunt prinse in nici un top! De ce? Plangem strainii cu societatile lor comerciale? Pe lae noatre cand le punem pe lista??  Hai sa lacrimam putin si pentru Romania !Clar mie mi se rupe de banca! Stiu sigur ca si bancii de mine! Iar despre ''soc.nebancare''...scriem o carte! Familii intregi nenorocite pe viata!