Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Județul Ialomița este un deșert economic!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«Județul Ialomița este un deșert economic!»

La aproape 3 ani de la preluarea județului de către cuplul Moraru&Mocioniu, deputatul PNL Gheorghe Tinel face un pronostic sumbru. El susține că anul 2019 este un an compromis, că economia județului a regresat iremediabil și că administrațiile locale riscă să intre în colaps financiar... Toate acestea în condițiile în care, declară domnia sa, soluțiile au fost întotdeauna la îndemâna autorităților!

«Groapa lui Stoica» costă 2 milioane de euro
Deputatul PNL Gheorghe Tinel criti­că dur prestația cuplului Moraru&Mocioniu. În opinia deputatului ialomițean, cei doi sunt principalii vinovați pentru eșecurile administrative înregistrate în ultima perioadă.
-Doi oameni nu pot fi vinovați pentru declinul economic al unui județ întreg...
-Din păcate, sunt principalii vinovați! Iar capetele de acuzare sunt clare: incompetență crasă, sfidarea cetățeanului, risipirea banului public...
-E vina tuturor politicienilor!
-Nu. E o vină clară, dovedită, cuantificabilă! Vom plăti 2 milioane de euro pentru întârzierile la «groapa lui Stoica»... Aud că participă la o comisie de conci­liere pentru a evita plata celor 2 milioane de euro pe care Slobozia i-a împrumutat pentru această investiție eșu­ată. Dar, din păcate, nu se poate abdica de la reguli... Nu poate fi Mocioniu mai cu moț, căci nu e singura investiție eșuată... Ar trebui salvate toate! Dar nu se poate, că de aceea au fost făcute regulile... Iar dincolo de groapa asta sunt altele! Salariile de la primărie, care înseamnă 55% din venitu­rile proprii. A spus-o chiar el! În aceste condiții, de unde bani pentru investiții?! Și care sunt astea? Cimitir de 3,5 mili­oane de euro? Iluminat public... Nu, că s-a răz­gândit, era o hoție pe față! Transport cu bicicletele într-un oraș pe care-l bați la pas în 10 minute? Ce?!
-Parcul Industrial care a fost concesionat aproape în totalitate!
-O altă minciună incalificabilă! Parcul ăla nu a produs niciodată nimic și nici nu va produce. E o gaură neagră pe care o plătesc de la buget și atât...
-Poate că nu există soluții...
-Ba da, există! Soluția pentru Mocioniu este demisia. Din păcate, în PSD nu mai există nicio urmă de moralitate, iar el nu va demisiona... Dar este ultimul său mandat, slobozenii nu sunt orbi și nu mai pot fi mințiți...

Ialomița, județul sărăciei lucii
Slobozia e doar vârful de lance al sistemului, susține Gheorghe Tinel. Modelul promovat de PSD este replicat în întreg județul. Și totul poartă semnătura președintelui Consiliului Județean, Victor Moraru.
-Suntem un județ sărac. Nu se poate face mai mult nicăieri...
-Da, sunt de acord... Am fost un județ sărac. Dar PSD l-a guvernat din 1989 încoace, aproape fără întrerupere, trăgându-l în jos... Iar Victor Moraru a desăvârșit acest declin economic! Luați, de exemplu, ultimele informații publice. La înghețul ăsta, județul a fost paralizat... Nu au fost încheiate contracte pentru deszăpezire! Moraru nu a fost în stare nici măcar să asigure desfășurarea unui trafic normal, în condiții de iarnă. A fost anulată până și ceremonia dedicată zilei de 24 ianuarie. E de noaptea minții...
-Există proiecte în derulare. Studii de fezabilitate pentru drumuri, poduri, spitale, școli, rețele de apă, canalizare... Chiar și pentru gaze!
-Nimeni nu mai poate crede poveștile lui Moraru. Totul e blocat, închis! De doi ani încoace, sărăcia se întinde ca o boală, în întreg județul. De la Est, către Vest... Chiar și acolo unde apropierea de București făcea ca lucrurile să se miște, nu se mai întâmplă nimic! Iar Moraru e direct responsabil de acest dezastru...
-De ce? De ce el? De ce doar el?
-Pentru că nu a făcut nimic concret! Nu face nimic concret! În jurul lui există doar câțiva oameni de afaceri care își ges­tionează afacerile pe baza contractelor pri­vilegiate cu statul. Și ăștia nu sunt oameni de afaceri... Iar cei care au înțeles și nici măcar nu mai speră că se pot în­drepta lucrurile, au plecat... Există un exod al oamenilor de afaceri pentru că nu există perspective economice! Ialomița e un deșert economic! Nu există niciun fel de încurajare din partea autorităților... Nicio investiție administrativă reală, care să producă efecte economice. Dar poate nu știu eu?! Spuneți-mi una singură și sunt dispus să îmi cer scuze public. Una singură!?...

Anul 2019 este un an mort
Dincolo de criticile politice, altfel previzibile, Gheorghe Tinel se declară îngrijorat de modul în care va evolua admi­nistrația locală în acest an. Un an complicat, cu două runde de alegeri. Un an în care bugetele locale nu vor fi cunoscute înainte de luna aprilie...
-Au mai fost ani ca ăsta...
-Nu. Niciodată! Nu uitați că ne așteaptă două campanii electorale. Lipsa bugetelor afectează deja administrațiile locale... Luna ianuarie e moartă. Deja primăriile nu mai au resurse, nu pot plăti creditele scadente! Iar bugetele locale sunt vraiște. Slobozia moare... Consiliul Județean nu-și poate onora angajamen­tele... Nu sunt bani pentru cofinanțarea unor proiecte derulate din fonduri euro­pene. Este o hemoragie administrativă!
-Situația se va regla cel mai târziu în luna martie...
-Nu. Primul trimestru al acestui an e mort! Bugetul nu apare pentru că nu există bani. Nu există surse de finanțare identificabile la nivel central. Nu există soluții de dezvoltare!
-De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere!
-Soluții există! Mai ales aici, în Ialomița. Slobozia ar trebui să devină un centru ­ regional. Polul economic al unui parteneriat între Ialomița și județele din jur... Un pol care să radieze de dezvoltare economică pe orizontală! În acest context, investiția principală ar fi în pasajul de la Drajna, investiție pe care o promovez de peste 2 ani. De asemenea, e nevoie de un pod peste Ialomița... Dar ei nici măcar nu mai iau în discuție aceste obiective! Moraru nu este capabil nici măcar să gândească astfel de soluții. Nu avem căi de acces, nu avem dezvoltare economică... A preluat aeroportul?! Poate că a fost o idee bună, dar unde e?! Nu e nicăieri!
-Ce ați fi făcut, în locul lui?
-Aș fi susținut acest tip de investiții. Aș fi mers la Bruxelles, unde se laudă el mereu că merge... Și aș fi identificat soluții de finanțare. Ialomița are nevoie de investiții macro, nu de drumuri de 3 kilometri inaugurate cu surle și trâmbițe! Sau de terenuri de sport sintetice ca cel de la Jilavele, unde au fost mai mulți oficiali decât puteau încape în camerele de luat vederi... Astea sunt chițibușării jenante! Dar ei, din păcate, nu pot mai mult... Asta e limita lor, atât pot face!

7 Februarie 2019, 13:05 (5152 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
«Incompetența primarului Sloboziei ne costă 8 milioane de euro!»
Gheorghe Tinel promite retrocedarea terenurilor exploatate de Consiliul Județean
«Administrația PSD din Ialomița va fi înlăturată în 2020!»

Comentariile cititorilor:


observator:
(13 Februarie 2019, 11:09)
bine ca prosperati voi! politicienii!
Cetatean:
(11 Februarie 2019, 11:15)
Toti facem la fel,latrati in stanga si in dreapta si cand ajungeti la putere faceti fix ca cei dinaimte,pe premiza ca "stai domne ca nu putem repara ce au stricat ceilalti",de fapt nu vreti sa reparati si doar sa muscati din ciolan,nu mai crede nici sulea in partidele politice!
@Revoltat:
(9 Februarie 2019, 09:48)
Stai linistit, incaseaza-ti ajutorul social de asistat si voteaza psd in contiunare.
Revoltat:
(9 Februarie 2019, 08:34)
Ce au făcut ei cand au fost la butoane? Au furat de la noi ca toți ajunși acolo.
geo:
(8 Februarie 2019, 13:13)
Un caraghios parvenit!. Mai strică și audiențele posturilor tv pe unde, din milă, îl mai trimit pedelacii.
Costel:
(8 Februarie 2019, 11:37)
Din pacate pentru noi, politica este parazitata de nonvalori !
@eu:
(8 Februarie 2019, 09:31)
Tinel face ceea ce poate face toata opozitia de cand psd-alde are majoritatea: critica si foloseste parghii legalke, parghii pe care ciuma rosie le anuleaza in parlament prin modificari de legislatie, ajutata de CCR.
eu:
(8 Februarie 2019, 07:59)
 De unde a aparut Gheorghe Tinel ca pana acum nu l-am vazut ,AAAAAA se apropie alegerile. Mai bine ne spune ce a facut pt Ialomita dumnealui din postura de deputat ca de criticat pe altii.......tot o face pa peste tot.