Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul din Grindu, condamnat să măture curtea bisericii din sat timp de 120 de zile

Sentință uluitoare

Primarul din Grindu, condamnat să măture curtea bisericii din sat timp de 120 de zile

Anchetat de pro­curorii Direcției Naționale Anticorupție pentru «trafic de influență», Costel Vieriu, primarul localității Grindu, a primit recent sentința în dosarul penal deschis pe nu­mele său. Pe lângă pedeapsa principală de 3 ani închisoare cu suspendare, edilul a fost obligat să presteze și 120 de zile de muncă în folosul comunității. Una dintre locațiile în care acesta ar trebui să muncească este curtea bisericii «Înălțarea Domnului» din comună. De asemenea, edilul nu mai poate ocupa o funcție publică în următorii 4 ani.

A fost prins în flagrant Într-un comunicat de presă remis publicității, în decembrie 2018, procurorii DNA-Structura Centrală au explicat faptul că primarul localității Grindu, pe numele său Costel Vieriu, a cerut unui om de afaceri un procent de 10% din valoarea contractului pe care acesta urma să-l semneze cu Primăria Grindu, privind efectuarea unor lucrări edilitare pe raza comunei. Edilul a primit în două tranșe 41 mii de lei, din partea respectivului om de afaceri și l-a sprijinit în obținerea respectivului contract. Ulterior, edilul a fost surprins în flagrant în timp ce primea de la același afacerist suma de 30 mii de lei, după ce i-a solicitat un procent de 15% din valoarea unui alt contract pe care societatea omului de afaceri urma să-l încheie cu Primăria Grindu, susțin procurorii DNA. Inițial, procurorii Direcției Naționale Anticorupție au dispus reținerea pentru 24 de ore a edilului și ulterior l-au prezentat instanței de judecată cu propu­nerea de arestare preventivă pentru 30 de zile. Magistrații au decis însă să-l plaseze în arest la domiciliu pentru 30 de zile...

A scăpat de închisoare În timpul urmăririi penale, Costel Vieriu a recunoscut faptele de care a fost acuzat în fața procurorilor Direcției Naționale Anticorupție. Aceștia au sesizat Tribunalul Ialomița în vederea acceptării condițiilor prevăzute de respectivul acord încheiat între inculpat și organele de anchetă. În urmă cu o săptămână, Tribunalul Ialomița s-a pronunțat cu privire la cazul edilului din Grindu. În baza documentelor înaintate, judecătorii Tribunalului Ialomița au decis să-l condamne pe edil la 3 ani de închisoare cu suspendare și inter­zicerea dreptului de a mai deține funcții publice pentru o perioadă de 4 ani. De asemenea, edilul a fost condam­nat la 120 de zile de muncă în folosul comunității pe care trebuie să le presteze fie în curtea bisericii «Înălțarea Domnului», fie în cea a școlii din localitate. Decizia cu privire la alegerea locației o vor lua însă consilierii Serviciului de Probațiune Ialomița, sub supravegherea cărora a fost plasat inculpatul. Mai mult, procurorii DNA au dispus confiscarea unei sume de 41 mii de lei, reprezentând produs infracțional, pe care Costel Vieriu o avea depusă într-un cont deschis la o bancă din București.

7 Februarie 2019, 08:15 (5431 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Primarul PSD din Grindu, arest la domiciliu pentru «trafic de influență în formă continuată»

Comentariile cititorilor:


Flory:
(11 Februarie 2019, 18:09)
Nu stiu cine esti, dar de ce te dai cu numele meu( 9 februarie). Daca stii atatea, da- ti numele! Si.... Invata sa scrii romaneste!
Flory:
(9 Februarie 2019, 08:11)
Atentie mare westule salbatic ca si astia sau crezut candava tartori si le-a venit randul. Cat o sa mai fii tinut in brate de stii tu cine Iacasa. Radu Mazăre - 9 ani de închisoare, plus interzicerea drepturilor complementare; Nicușor Constantinescu - 5 ani de închisoare; Cristian Borcea - 5 ani Ramona Dospinescu - 7 ani și 6 luni Constantin Racu - 6 ani și 10 luni; Dima Alin Horațiu - 6 ani Giorgică Giurgiucanu - 5 ani și 6 luni; Dragoș Emil Săvulescu - 5 ani și 6 luni; Mihai Camboianu - 5 ani; Valentin Gheorghe Ionescu - 5 ani; Ion Marica - 5 ani; Cristian Talpău - 4 ani Bogdan Ghițulescu - 4 ani; Bogdan Gabriel Sandu - 4 ani; Daniel Ene - 3 ani cu suspendare; Marius Pușcaș - 3 ani închisoare; Carmen Pușcaș - 3 ani cu suspendare; Dan Miron - 2 ani cu suspendare; Răsvan Mircea Tudorache - 2 ani cu suspendare; Paraschiva Barbu - 3 ani cu suspendare; Niculae Nejloveanu - 2 ani cu suspendare; Ruxandra Luminița Darie (notar) - 2 ani cu suspendare; Grațiela Rusu - 2 ani cu suspendare; Sanda Gabriela Radu - 2 ani cu suspendare; Claudia Cealera - 2 ani cu suspendare. Chircă Nora Alina - 2 ani cu suspendare Ceacâreanu Mihai Sergiu - 3 ani cu suspendare Andrei Aurel Jean: 2 ani cu suspendare Budei Cristina (notar) - 2 ani cu suspendare Pană Viorel - 2 ani cu suspendare Călătoru Luminița - 2 ani cu suspendare Stanciu Silvia - 2 ani cu suspendare
Flory:
(9 Februarie 2019, 08:01)
Ciocu mic ca asa a fost comanda venita de la prefectul de judet putere cum bine zice Vasile din LAS FIRBINTI. Le vine randul si la astia de impart dreptatea cu sate intregi retrocedate. Scanteia lipseste, sa vezi cum fug ca sobolanii dupa corabie. Vezi cum vor sta mancati de viermi atarnati pe garduri. Vine sa vezi atunci, cum o sa meaga cu andreaua infipta in branza. Vezi atunci cand incepe sezonul la sobolani Vezi atunci cand le vine randul vanatoare cum ah abia astept sa scot dumnezeul din vizuinasi sal mai rog ceva
Otilia:
(8 Februarie 2019, 23:25)
Și ca sa vin cu un refresh pentru voi, acea suma a fost plasată intr-un cont, nu se afla in cont acea suma pentru care “edilul” s-a împrumutat..nu tot ce zboară se manancă..dar voi mâncați in continuare c.cat.
Otilia:
(8 Februarie 2019, 23:22)
Sunteti expirati..vi se pare ca ati salvat lumea cu Știrea asta?! Eroilor..
Nostradamus:
(8 Februarie 2019, 23:15)
Căutați bine pe la toate primăriile sa vedeți ce găsiți. Colelia, Cocora, valea ciorii, platonesti, Țăndărei. Toți primarii sunt corupți până in măduva oaselor.
Flory :
(7 Februarie 2019, 22:14)
De ce, grinzenilor, nu vorbiti???????? Stiti foarte bine cine este, ce familie are, din cine se trage!!!!!!! Eu stimez familia lui! Mai ales pe sotia lui !!!!!!! Cine are curaj, sa vorbeasca!!!!!!! 41 de miii? Doamne!!!!!! Cu banii astia, traia ca un rege. Nu cred!!!!!
Flory:
(7 Februarie 2019, 22:02)
Acest om, asa cum am mai spus, este deosebit. De ce ne deranjeaza cand un om este mai bun decat noi? Sa mature curtea bisericii nu este o injosire. Poate face asta ca sa fie iertati cei care i-au sapat groapa. Rabdare, domnule primar!!!!!! Va stimez si am incredere, stiind ce facea Portocala in Prahova.
scuturel:
(7 Februarie 2019, 20:45)
Cine are curaj sa intrebe parchetul Urziceni cite plingeri si dosare penale au fost inregistrate pe numele insului primar psd convertit pnl din Dridu in cele 4 mandate. De cine au fost cercetate si impachetate. Coana Tanztica de rupe bilete la club spune ca ar fi cam cite a avut KWI in ani petrecuti la primarie toate ar fi jur de 50 dar niciunul pentru vinzare de copii. 50 de selectii si nici un gol asta insemna ca portarul de la parchet il bate pe lazar si ducadam eroul din spania. Tot mason ca KWI o fi si portarul de la magazinul sekond haNd Cine intreba ca presa locala a dat bir cu fugity sau sau debransat de lA curent
Strainu:
(7 Februarie 2019, 19:08)
La primăria Ion Roata dacă verificați facturile din primărie si materialele pe teren facturi există materiale nu dar in schimb alți semnează pentru ele
Robi:
(7 Februarie 2019, 18:28)
Voi glumiti cand spuneti ca infractorul Costica va matura curtea biserici sau a cimitirului. Personal observ gogomaniile justitiei statului paralel din judetul paralel cu ralitatea din tara. Judet stat in stat condus din umbra de parchete exact ca la prahova unde pana si judecatorii au inceput sa ciripeasca cum erau chemati de paraditor in fata portocalului si constransi sa dea solutii de achitare ori condamnare, dupa cum era interesul. Domnilor judecatori din alta tara voi cand sunteti programati sa spuneti adevarul si sa dati paraditorul in primire, va este teama sa spuneti? Azi auzeam pe cineva cum povestea unui organ cum ca o persoana care se deplseaza fiind ibobilizata la pat, nu vede, nu aude, dar scrie si depune cereri pe la diverse entitati. Desteapta nasolia! Unde mai pui ca mai primeste si raspunsuri pe care amaratul orb si surd le semneza de primire! Performanta unica pa mapamond la nivel intergalactic cu mentionarea lui in cartea redordurilor. Da ati vazut bine in Ialomita se intampla si tare sunt cu ochi pe ei sa vedem ce mai spune nenea cu carelul lup prieten. Asa si cu adunatul chistoacelor si maturatul in curtea cimitirului. Poate il pune popa sa stearga si praful dupa cruci si florile de plastic din coroane. Numai bine orbului scriitor
Burtosu:
(7 Februarie 2019, 17:43)
Cautati si la primaria din valea ciorii,scanteia ca ala/aia sunt prapad.
Ionuț:
(7 Februarie 2019, 14:20)
Are capul lui Robi, polițistul din Fierbinți, și din toată Ialomița! Cap de cretă....
George C.:
(7 Februarie 2019, 14:17)
Asta-i pedeapsă pentru asemenea fapte?! Vai de capul ei de justiție! Grasu ăsta de primar Grindu are rezerve să trăiască boierește. Câtă șpagă o fi luat in timp, îl doare la moaște!
Ourzicen:
(7 Februarie 2019, 12:41)
Mai cautati ca sunt destui primari hoti care sunt scosi curati lacrima de politie si procuratura. Mai cautati si vedeti de cate dosare penale sunt albiti unii primari. Mai cautati ce interese, cu primari hoti, ce neamuri si prieteni au uni anchetatori, procurori prin unele comune. In cazul Grindu asa au dat ordin cei de la judet ! Eu as intreba prefectul daca a dat ceva ordine judecatorilor, ca na doar el conduce institutiile prin ordin. De presedintele consiliului judetean din cand in cand el mai isi apara cate un subordonat. Luati viperele din parchete si judecatorii ca sa puteti spera. Primarul din Grindu va impinge matura prin curtea parohiei si gata pedepsa, iar un mamaigar care a furat o batista cu muci cu puradei acasa ia 4 ani de puscarie. Asta da justitie ialomiteana. Dumnezeu nu doarme si arde cand nu se asteapta del vezi taranduse ca rama plin de cancere.