Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

parapsihologia politică a asumării

La aproape 3 ani de la prelua­rea județului (și a țării) aleșii ne acuză. Ne acuză că suntem inso­lenți, că nu avem răbdare, că nu muncim în­deajuns, că nu știm decât să cerem, că nu ne mai ajunge ce am primit... Devin irascibili, violenți chiar, ne arată cu degetul vindicativi și ne cer, culmea, să ne acceptăm vina! Pentru că da, noi suntem vi­novații de serviciu. Suntem cei care am refuzat să participăm la vot, care nu ne-am im­pli­cat în politică, în viața publică.... Sau, după caz, am făcut toate acestea legitimându-i pe ei. Iar le­giti­mitatea lor nu înseamnă asumarea obligațiilor care decurg. Promisiunile lor nu presupun reali­zarea unor obiective. Deciziile lor nu impun res­pon­sabilitate. Sala­­riile lor nu trebuie justificate! Sunt acolo pentru că noi i-am vrut. Au fost forțați să o facă! Și, prin urmare, nu trebuie să își asume ni­mic. Nici incompetența, nici corupția, nici furtul... Aceasta esta capcana în care ne prind, para­lizân­du-ne voința și rațiunea. Și de aceea trebuie să ne amintim permanent că noi, cetățenii, nu avem obligația de a-i susține, de a-i credita infinit, de a-i îngădui... Pentru că nu noi suntem aleșii! Nu noi avem puterea de a decide. De aceea noi putem fi răi, proști, hoți, urâți, ipocriți, lași... Ei însă trebuie să își asume public aceste etichete atâta timp cât ne conduc!

10 Februarie 2019, 10:40 (2420 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
pensionarul care stă la Stat
colapsul incompetenței
despre privați și despre bugetari

Comentariile cititorilor:


politicia NU`:
(11 Februarie 2019, 09:04)
Aud mereu chestia asta "SA NE IMPLICAM IN POLITICA" daca vrem sa ne facem auziti, sa schimbam ceva, etc.
Isi inchipuie cineva, ca daca printr-un miracol ajungi intr-un consiliu local macar, sau un viceprimar, primar, parlamentar, esti lasat sa votezi asa cum iti spune tie constiinta? sa propui lucruri bune si corecte pentru cetateni - proiecte pe care asa zisii colegi de consiliu, parlament, etc, sa le si aprobe??? doamne fereste! te mananca partidul majoritar imediat, prin santaj, amenintari si tot felul de mizerii, astfel incat ai doua posibilitati: ori iti dai demisia si stai naibi departe de mocirla lor, ori faci cum ti se cere, cuminte, incolonat, ascultator, ca doar la asta se pricep cei mai multi dintre noi: capul plecat si lingusit sefii. Analizati cate demisii au fost la nivelul orasului si cati ramas in functii, trecand la partidul aflat la putere. Uitati-va in judet cati primari /consilieri au schimbat partidul cu cel aflat la putere si veti vedea coloana vertebrala, asa ca o medie...tinde spre zero! Politica este o mizerie, direct proportionala cu procentul partidului. Un primar independent ar putea fi o solutie, dar ce sa vezi: ala nu are de unde da mita electorala in campanie si nu face promisiuni mincinoase fabricate prin laboratoare de partid...deci nu va putea castiga vreodata un mandat!
nicio speranta:
(10 Februarie 2019, 20:08)
mare dreptate ai, dar ia gandeste-te la cat de tare s-au inmultit capusele astea, au patruns  peste tot! alegerile viitoare vor fi un mizilic, la cati devotati au!  cine se implica nu e lasat sa faca nimic cum trebuie, pentru ca incompetentii sunt si aroganti, violenti si si-au perfectionat tehnicile de golaneala prin care au parvenit! sa-mi numeasca cineva macar 2,3 persoane in ialomita, aflate in functii de conducere, de buna calitate, nu exceptionali, competenti, corecti si neangajati politic.vedeam de curand un CV...cam gol-golut, dar bolduit aparea mare-MEMBRU PSD DIN 1997...asa ca ,Jeane,  nu restrictioneaza nimeni dreptul-spui tu...dar haita e mai puternica intotdeauna decat un singur caine de paza, de rasa!
Alegator:
(10 Februarie 2019, 16:28)
Si eu cu cine votez?? F le m ma n f nd.
Jean:
(10 Februarie 2019, 15:06)
Îi este cuiva restricționat dreptul de a promova? Nu cred. Dacă ai cu ce(știintă de carte, potențial financiar, etc.), fiecare dintre noi poate intra în competiția așa numită politică. Problema este la ce te obligi să promoți cî realizezi pe timpul mandatului. Avea mare dreptate un prelat cand spunea, deunăzi, că noi,românii, vâslim de 30 de ani la o barcă ancorată foarte bine la mal cu funii groase. Și, din 4 în 4 ani, se caută o "foarfecă " miraculoasă pentru a facilita înaintarea.