Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Epidemia de gripă creează haos în spitalele ialomițene

Epidemia de gripă creează haos în spitalele ialomițene

Declarată oficial în urmă cu o săptămână, epidemia de gripă afectează puternic și județul Ialomița. Comparativ cu anul trecut, anul acesta numărul cazurilor afecțiunilor respiratorii s-a dublat, arată statisticile oficiale ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Sufocate de valul de pacienți care se prezintă cu simptome specifice gripei, spitalele din județ încearcă să facă față tuturor soli­citărilor. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, de exemplu, pacienții reclamă faptul că sunt tratați cu indiferență, iar personalul medical nu respectă măsurile de prevenire a gripei. În replică la aceste acuzații, conducerea unității medicale susține însă că situația este sub control...

Cifrele infecțiilor specifice sezonului rece
Statistica oficială a Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că în acest sezon rece incidența cazurilor de viroze respiratorii, pneumonii și infecții cu virusuri gripale a cunoscut o creștere alarmantă în județul Ialomița. Datele arată că numărul tuturor acestor afecțiuni s-a dublat prin comparație cu anul trecut. Astfel, dacă la sfârșitul lui ianuarie 2018 erau înregistrați în evidențele DSP Ialomița doar 640 de pacienți cu viroze respiratorii, la sfârșitul lunii ianuarie 2019, 1749 de ialomițeni prezentau simptome specifice virozelor respiratorii. Dintre aceștia 192 au fost internați în spitale... Și numărul pneumoniilor este în creștere iarna aceasta, prin comparație cu cea de anul trecut. Astfel, anul trecut în Ialomița, în perioada de referință amintită mai sus, s-au înregistrat 266 de cazuri de pneumonie. Anul acesta, tot la finele lunii ianuarie, 320 de ialomițeni au fost diagnosticați cu pneumonie. În ceea ce privește cazurile de gripă, anul trecut, pe toată perioada sezonului rece, în Ialomița au fost confirmate doar 20 de cazuri. În schimb, anul acesta, numai la finele lunii ianuarie, testele rapide efectuate în spitale au confirmat preliminar 49 de îmbolnăviri cu virusul gripal de tip A. «Ne confruntăm, într-adevăr cu o creștere a numărului afecțiunilor specifice sezonului rece... Au fost dispuse măsuri speciale pentru ca incidența cazurilor să se dimi­nueze. Dacă vor fi respectate așa cum prevede metodologia Ministerului Sănătății, nu vor fi deloc probleme!» a explicat Mihaela Dumitrescu, purtătorul de cuvânt al Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

Măsuri dispuse în spitale
Declarată oficial, epidemia de gripă a fost însoțită de o serie de măsuri speciale impuse spitalelor. Cea mai importantă măsură a vizat reducerea simptomelor produse de infecțiile cu virusuri gripale. Asfel, fiecare unitate medicală a fost obligată să asigure stocuri suficiente de Oseltamivir, tratament antiviral ce se administrează în urma infecțiilor cu virusuri atât în scop curativ, cât și cu scop preventiv. «Instituirea terapiei antivirale se realizează imediat după internare la toți pacienții care prezintă tablou clinic compatibil cu gripa, dar și profilactic pacienților internați și perso­nalului medical de specialitate care îi îngrijește...». De asemenea, a fost impusă și măsura vaccinării de urgență a cadrelor medicale care erau nevaccinate antigripal. De asemenea, s-a impus asigurarea unor cantități optime de materiale și produse dezinfectante.

Gripa blochează activitatea spitalelor
La doar o săptămână de la declararea epidemiei de gripă, în spitalele din Ialomița domnește haosul. Sub protecția anonimatului, mama unei fetițe de 4 ani povestește, printr-o scrisoare transmisă pe poșta electronică a redacției noastre, ce a trebuit să îndure pentru a afla că micuța are gripă de tip A. «(...) Fetița mea de 4 ani a făcut febră și din acest motiv am ajuns la medicul de familie care a diagnosticat-o cu viroză respiratorie și i-a prescris tratament simptomatic (antitermice și antitusive). Deși am respectat schema de tratament, copilul a continuat să facă febră mare, efectele antitermicelor fiind nule, acest lucru aducându-mă în UPU Pediatrie, la Spitalul Slobozia. (...) După 4 ore de așteptare (copila a stat în tot acest timp pe un scăunel deoarece toate paturile din UPU erau ocupate) a fost consultată și i s-a pus diagnostic faringoamigdalită cu recomandare de internare și tratament cu antibiotic. (...) A doua zi, deoarece și după cea de-a doua doză de antibiotic febra nu ceda la niciun fel de antitermic, dimpotrivă a ajuns la 40 de grade și împachetări, am ajuns din nou în UPU. După circa 2 ore de așteptare, dna doctor (...) a consultat fetița și a cerut, în ciuda protestelor asistentei că vor rămâne fără teste, test pentru gripă. Menționez că UPU era plin și dna doctor nu făcea față tuturor solicitărilor, de aici și timpii de așteptare. Testul a ieșit pozitiv pentru gripă tip A și am fost trimiși la Institutul de boli infecțioase ,,Matei Balș“ București. Ni s-a recomandat să mergem cu mașina personală deoarece cu Ambulanță va dura foarte mult! (...)». În replică la aceste acuzații, Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, susține însă contrariul. «Avem stocuri suficiente de medicamente antivirale și teste rapide pentru gripă! Mai mult, am instalat și un izolator la parter pentru copiii care prezintă simptome specifice. La noi situația este sub control...» susține Mariana Iancu, ma­nagerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Chiar dacă, pe rețelele de socializare, pacienții s-au declarat nemulțumiți de tratamentele pe care le-au primit în spitalele din Urziceni sau Fetești, managerii celor două unități medicale susțin faptul că fac eforturi pentru a reduce efectele epidemiei de gripă.

11 Februarie 2019, 08:05 (3643 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Controale anunțate în spitalele din Ialomița
Autoritățile controlează spitalele din Ialomița
Legislația lasă spitalele ialomițene fără secții

Comentariile cititorilor:


Ion Amara:
(11 Februarie 2019, 15:13)
Bai tatutu vorbiti da ce controale dalea dalea.LA SPITALUL SLOBOZIA NU SE MAI FAC NICI RADGIOGRAFII.NU MAI AU FONDURI Le Platesti le faci.acum vin de acolo 0731972873

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 23 Apr 2019
172 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

19 Aprilie 2019, 18:15


Piața Agroalimentară Slobozia, spațiu autorizat pentru sacrificarea mieilor

Piața Agroalimentară Slobozia este singurul spațiu autorizat sanitar-veterinar pentru sacrificarea și vânzarea mieilor de către producătorii particulari. Astfel, zona specială va fi deschisă în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:50
(462 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinsă la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 18 aprilie a.c., o femeie de 40 de ani, din București, a fost depistată de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturim neînmatriculat în apropiere de Urziceni. Totodată, un alt conducător ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:45
(453 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează campania de prevenire a criminalității în mediul rural «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Polițiștii din structurile de Prevenire, Ordine ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:40
(369 vizualizări - 0 comentarii)


4

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 22-24 aprilie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:35
(473 vizualizări - 0 comentarii)


5
Două mașini s-au ciocnit în centrul Sloboziei

Două mașini s-au ciocnit în centrul Sloboziei

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de vineri, 19 aprilie a.c., în jurul orelor 13,00, în fața Consiliului Județean Ialomița. Din fericire, evenimentul rutier nu s-a soldat cu victime, la ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 14:35
(818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


6

Programul casieriilor RAJA în perioada Sărbătorilor de Paște și 1 Mai

RAJA SA aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Paște și 1 Mai, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare a proceselor ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 14:30
(573 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Munteni Buzău, arestat pentru «furt»

Polițiștii ialomițeni au reușit miercuri, 17 aprilie a.c., identificarea unui tânăr de 23 de ani, din Munteni Buzău. Pe numele acestuia, Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2019, 17:45
(522 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: Firme sancționate de polițiști

Miercuri, 17 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare de 30000 de lei la două firme din Slobozia. În ambele cazuri, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2019, 17:40
(659 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Beți la volan și fără permis

Miercuri, 17 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat două persoane, de 17 și 39 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumuri publice fără a poseda permis de conducere, cât și un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2019, 17:35
(541 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Vlădeni, arestat pentru neplata unei amenzi

Marți, 16 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat de 48 ani, din Vlădeni, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2019, 16:20
(738 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni arestare


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Marți, 16 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Secției Poliție Rurală Stelnica au depistat, pe raza comunei Stelnica, un tânăr, de 25 ani, din Fetești, care transporta cu ajutorul unui autoturism pește din ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2019, 16:15
(705 vizualizări - 0 comentarii)


12

Coșereni: Bucureștean prins conducând cu permisul suspendat

Un bărbat, de 37 ani, din București, a fost depistat marți, 16 aprilie a.c., pe raza localității Coșereni, în timp ce conducea o autoutilitară, deși avea acest drept suspendat. În acest caz polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2019, 16:10
(615 vizualizări - 0 comentarii)


13

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

16 Aprilie 2019, 19:10


Slobozia: 7 tone de deșeuri electrice colectate

În perioada 12-13 aprilie a.c., la Slobozia s-a desfășurat campania de colectare a deșeurilor de echipamente electrice și electronice. În urma acțiunii de colectare DEEE, organizată de Asociația Română ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2019, 17:15
(1194 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbătorilor Pascale când, în mod tradițional, consumul de alimente de origine animală crește, Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2019, 17:05
(631 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Prinși în flagrant în timp ce încercau să fure chiloți și sutiene

Doi ialomițeni, domiciliați în Movilița, au fost reținuți pentru 24 de ore, într-o anchetă a polițiștilor din Ilfov. Alături de alți cinci suspecți, aceștia au dat o spargere la un depozit de haine din ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2019, 12:58
(1271 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă-12 aprilie 2019

Vineri, 12 aprilie 2019, la nivel național, s-a desfașurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2019, 16:10
(955 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Concursul național «Știu și aplic-Securitatea și sănătatea se dobândește de pe băncile școlii”

Vineri, 12 aprilie 2019, începând cu orele 11,00,  în amfiteatrul Universității Bioterra, filiala Slobozia, are loc etapa județeană a Concursului național «Știu și aplic-Securitatea și sănătatea se ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2019, 16:05
(1021 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Și-a pus capăt zilelor la marginea satului

Un bărbat de 62 de ani, din județul Prahova, s-a sinucis la marginea satului Rădulești, din județul Ialomița. Bărbatul a lăsat un bilet de adio prin care și-a motivat gestul necugetat. Pe respectivul bilet ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 16:08
(1467 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare voluntari-«Salvatori din pasiune»

În perioada 5 aprilie-3 mai 2019, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița desfășoară campania de recrutare a voluntarilor «Salvatori din pasiune». Recrutarea se realizează de ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 16:05
(1422 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fonduri pentru cultivatorii de tomate

Programul de sprijin pentru tomate, aflat în al treilea an de implementare, suscită un interes din ce în ce mai mare pentru producătorii agricoli. Astfel, până la data de 8 aprilie 2019, în program s-au ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:15
(1721 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează campania de prevenire a criminalității în mediul rural «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Polițiști din structurile de Prevenire, Ordine ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:10
(1206 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescătorii de ovine

Anul acesta, prin Direcția Agricolă Județeană Ialomița s-au înscris 300 posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:05
(1394 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1000 euro/ha pentru cultivarea de usturoi

Până la data de 8 aprilie a.c., în programul de susținere a producției de usturoi, la nivelul județului Ialomița s-au înscris 4 producători agricoli, cu o suprafață totală de 4,27 ha. Solicitanții sprijinului ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:00
(1276 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Dridu și Drăgoești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că marți, 9 aprilie ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 14:55
(1240 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1,3 tone de pește, confiscate

În perioada 1-7 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au constatat 15 infracțiuni privind ilegalități în domeniul pescuitului și acvaculturii. Astfel, 19 persoane au fost cercetate în cadrul dosarelor întocmite ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 14:50
(1406 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 592 de abateri în săptămâna TISPOL Speed

În perioada 1-7 aprilie a.c., s-a desfășurat la nivel național acțiunea TISPOL Speed, acțiune ce a vizat respectarea regimului legal de viteză și reducerea numărului și gravității consecințelor accidentelor ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 14:45
(1239 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la vana de legătură de pe conducta principală de alimentare cu apă, cu diametrul de 100 mm, de la intersecția străzii Soarelui cu Șoseaua Brăilei, din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2019, 12:15
(1589 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița desfășoară, până duminică, 7 aprilie 2019, o acțiune cu caracter preventiv cu scopul de a reduce accidentele rutiere. Acțiunea oamenilor legii se înscrie în seria de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 17:50