Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Epidemia de gripă creează haos în spitalele ialomițene

Epidemia de gripă creează haos în spitalele ialomițene

Declarată oficial în urmă cu o săptămână, epidemia de gripă afectează puternic și județul Ialomița. Comparativ cu anul trecut, anul acesta numărul cazurilor afecțiunilor respiratorii s-a dublat, arată statisticile oficiale ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Sufocate de valul de pacienți care se prezintă cu simptome specifice gripei, spitalele din județ încearcă să facă față tuturor soli­citărilor. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, de exemplu, pacienții reclamă faptul că sunt tratați cu indiferență, iar personalul medical nu respectă măsurile de prevenire a gripei. În replică la aceste acuzații, conducerea unității medicale susține însă că situația este sub control...

Cifrele infecțiilor specifice sezonului rece
Statistica oficială a Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că în acest sezon rece incidența cazurilor de viroze respiratorii, pneumonii și infecții cu virusuri gripale a cunoscut o creștere alarmantă în județul Ialomița. Datele arată că numărul tuturor acestor afecțiuni s-a dublat prin comparație cu anul trecut. Astfel, dacă la sfârșitul lui ianuarie 2018 erau înregistrați în evidențele DSP Ialomița doar 640 de pacienți cu viroze respiratorii, la sfârșitul lunii ianuarie 2019, 1749 de ialomițeni prezentau simptome specifice virozelor respiratorii. Dintre aceștia 192 au fost internați în spitale... Și numărul pneumoniilor este în creștere iarna aceasta, prin comparație cu cea de anul trecut. Astfel, anul trecut în Ialomița, în perioada de referință amintită mai sus, s-au înregistrat 266 de cazuri de pneumonie. Anul acesta, tot la finele lunii ianuarie, 320 de ialomițeni au fost diagnosticați cu pneumonie. În ceea ce privește cazurile de gripă, anul trecut, pe toată perioada sezonului rece, în Ialomița au fost confirmate doar 20 de cazuri. În schimb, anul acesta, numai la finele lunii ianuarie, testele rapide efectuate în spitale au confirmat preliminar 49 de îmbolnăviri cu virusul gripal de tip A. «Ne confruntăm, într-adevăr cu o creștere a numărului afecțiunilor specifice sezonului rece... Au fost dispuse măsuri speciale pentru ca incidența cazurilor să se dimi­nueze. Dacă vor fi respectate așa cum prevede metodologia Ministerului Sănătății, nu vor fi deloc probleme!» a explicat Mihaela Dumitrescu, purtătorul de cuvânt al Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

Măsuri dispuse în spitale
Declarată oficial, epidemia de gripă a fost însoțită de o serie de măsuri speciale impuse spitalelor. Cea mai importantă măsură a vizat reducerea simptomelor produse de infecțiile cu virusuri gripale. Asfel, fiecare unitate medicală a fost obligată să asigure stocuri suficiente de Oseltamivir, tratament antiviral ce se administrează în urma infecțiilor cu virusuri atât în scop curativ, cât și cu scop preventiv. «Instituirea terapiei antivirale se realizează imediat după internare la toți pacienții care prezintă tablou clinic compatibil cu gripa, dar și profilactic pacienților internați și perso­nalului medical de specialitate care îi îngrijește...». De asemenea, a fost impusă și măsura vaccinării de urgență a cadrelor medicale care erau nevaccinate antigripal. De asemenea, s-a impus asigurarea unor cantități optime de materiale și produse dezinfectante.

Gripa blochează activitatea spitalelor
La doar o săptămână de la declararea epidemiei de gripă, în spitalele din Ialomița domnește haosul. Sub protecția anonimatului, mama unei fetițe de 4 ani povestește, printr-o scrisoare transmisă pe poșta electronică a redacției noastre, ce a trebuit să îndure pentru a afla că micuța are gripă de tip A. «(...) Fetița mea de 4 ani a făcut febră și din acest motiv am ajuns la medicul de familie care a diagnosticat-o cu viroză respiratorie și i-a prescris tratament simptomatic (antitermice și antitusive). Deși am respectat schema de tratament, copilul a continuat să facă febră mare, efectele antitermicelor fiind nule, acest lucru aducându-mă în UPU Pediatrie, la Spitalul Slobozia. (...) După 4 ore de așteptare (copila a stat în tot acest timp pe un scăunel deoarece toate paturile din UPU erau ocupate) a fost consultată și i s-a pus diagnostic faringoamigdalită cu recomandare de internare și tratament cu antibiotic. (...) A doua zi, deoarece și după cea de-a doua doză de antibiotic febra nu ceda la niciun fel de antitermic, dimpotrivă a ajuns la 40 de grade și împachetări, am ajuns din nou în UPU. După circa 2 ore de așteptare, dna doctor (...) a consultat fetița și a cerut, în ciuda protestelor asistentei că vor rămâne fără teste, test pentru gripă. Menționez că UPU era plin și dna doctor nu făcea față tuturor solicitărilor, de aici și timpii de așteptare. Testul a ieșit pozitiv pentru gripă tip A și am fost trimiși la Institutul de boli infecțioase ,,Matei Balș“ București. Ni s-a recomandat să mergem cu mașina personală deoarece cu Ambulanță va dura foarte mult! (...)». În replică la aceste acuzații, Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, susține însă contrariul. «Avem stocuri suficiente de medicamente antivirale și teste rapide pentru gripă! Mai mult, am instalat și un izolator la parter pentru copiii care prezintă simptome specifice. La noi situația este sub control...» susține Mariana Iancu, ma­nagerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Chiar dacă, pe rețelele de socializare, pacienții s-au declarat nemulțumiți de tratamentele pe care le-au primit în spitalele din Urziceni sau Fetești, managerii celor două unități medicale susțin faptul că fac eforturi pentru a reduce efectele epidemiei de gripă.

11 Februarie 2019, 08:05 (3866 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Controale anunțate în spitalele din Ialomița
Autoritățile controlează spitalele din Ialomița
Legislația lasă spitalele ialomițene fără secții

Comentariile cititorilor:


Ion Amara:
(11 Februarie 2019, 15:13)
Bai tatutu vorbiti da ce controale dalea dalea.LA SPITALUL SLOBOZIA NU SE MAI FAC NICI RADGIOGRAFII.NU MAI AU FONDURI Le Platesti le faci.acum vin de acolo 0731972873

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 19 Aug 2019
149 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 15:07
(462 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 August 2019, 19:15


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 16:10
(464 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 12:20
(588 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:25
(552 vizualizări - 0 comentarii)


5

Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:20
(495 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:15
(586 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:10
(461 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:05
(590 vizualizări - 0 comentarii)


9

ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:50
(505 vizualizări - 0 comentarii)


10

DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:20
(493 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

9 August 2019, 19:10


12

anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 16:35


Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:20
(742 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:15
(711 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:10
(688 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 15:40
(706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 10:50
(774 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 18:08
(879 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:15
(835 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:10
(815 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:10
(1262 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:05
(796 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:55
(889 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:50
(840 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:45
(769 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:40
(855 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:35
(911 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:30
(861 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:25