Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Deficit de procurori în Parchetele din Ialomița

Deficit de procurori în Parchetele din Ialomița

O analiză a Consiliului Superior al Magistraturii arată faptul că Parchetele din județul Ialomița funcționează fără magistrați. Lipsa acestora își face simțită prezența asupra modului lent de soluționare a dosarelor aflate în lucru. Doar într-un singur caz, cel al Parchetului de pe lângă Judecă­toria Urziceni, gradul de ocupare este atins. În celelalte unități, este nevoie de procurori...

Se caută soluții Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița este cea mai mare unitate de Parchet a județului, care coordonează activitatea Parchetelor de pe lângă judecătorii. Potrivit ana­lizei Consiliului Superior al Magistraturii, gradul de ocupare al funcțiilor de procurori în această instituție este de aproximativ 70%. În momentul de față, doar funcțiile de conducere sunt ocupate integral, în cazul celor de execuție fiind vacante 3 funcții. Datele arată că Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița are nevoie de un procuror specializat pe infracțiuni de natură economică, un procuror care să participe la ședințele de judecată și un procuror criminalist. Într-o situație similară se află și Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia. Această unitate este condusă în momentul de față în baza unui interimat, postul de prim-procuror fiind vacant de aproximativ 3 ani. În ceea ce privește funcțiile de execuție, Raportul Consiliului Superior al Magistraturii arată că Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia mai are nevoie de încă doi procurori pentru a acoperi complet schema de magistrați cu funcții de execuție. Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești are toate cele patru posturi de execuție ocupate, însă nu are șef. Funcția de conducere este vacantă de 2 ani și niciunul dintre procurorii care lucrează în cadrul acestei unități nu s-a înscris la concursurile organizate de CSM pentru această funcție. Singura unitate de Parchet din Ialomița care, în acest moment, are ocupate atât funcțiile de conducere, cât și pe cele de execuție este Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni.

12 Februarie 2019, 11:40 (4381 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Funcție vacantă de procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița

Comentariile cititorilor:


Victor:
(16 Februarie 2019, 09:39)
@nicoleta și alții. Cei care au ceva vechime in justiția ialomițeană au intrat demult în mafie. La început, păreau cinstiți și neinfluentabili. I-a luat valul, e frumos să fii bogat, să ai vilă, să se căciulească plebea la tine....Unora încă le merge.
Nicoleta:
(16 Februarie 2019, 07:12)
Procurorii buni cinstiti au plecat sau au fugit de cuibul de vipere corupte mai hoti decat hoti! Acolo unde este complet gradul de ocupare este butoiul plin cu miere pus in mijlocul cuibului de vipere din care msmanca care cum apuca. In sistemul judociar cand se aude de un post in Ialomita toti fug se stie la centru de coruptia din parchetul ialomitean. Cine vine nou si nu intra ori nu executa jocul hotilor vechi pleca singur sau arestat. Toti procurori si judecatori in opinia mea dati afara ca sa nu zic arestati. Toti absolut sunt o cloaca musuroi de vipere rude intre ei mai hoti ca hoti. Grad de ocupare ha ha ha ai dracu de corupti
@ALERTA:
(14 Februarie 2019, 09:13)
Ba, retine,Dragnea nu doarme de frica puscariei iar sansele mari pe care Kovesi le are ca sa fie numita procuror sef-UE il inebuneste. Asa ca l-a pus pe bubosul tuDorel sa-i trimita citatii intr-un proces de abuz in serviciu. Slabe sperante,toate tarile din UE stiu  cine este clica de infractori psd-alde..
Cine?:
(14 Februarie 2019, 07:23)
@alerta. Cine a fost prim procuror de Slobozia?! Am auzit că numai prostii a făcut. Aveți curaj să dați numele lui?
ALERTA:
(13 Februarie 2019, 22:38)
Ba retineti dumnezeu nu doarme !!! ALERTĂ - Laura Codruța Kovesi, urmărită penal pentru abuz în serviciu, luare de mită și mărturie mincinoasă. In practica se da cam 4 sau 5 ani de puscarie. Aste este inceputul sfarsitului. Fostule prim procuror de la Slobozia tu cand iti dai in primire fostul trecut si el pe la statul dnaul statului paralel. Portocala de ialomita, paraditorule tu urmezi? Batut-te-ar buba negra si tuberculoza in puscarie.
dik:
(13 Februarie 2019, 21:03)
         PSD-ul le-a mai dat niște ”cașcaval”, ca să fie . . . 
         OUG nr. 3 / 12 feb. 2019 privind eșalonarea plății drepturilor salariale restante pentru unele categorii de personal din sistemul justiției.
          Vai de mama noastră . . .  
Adita:
(13 Februarie 2019, 17:49)
Ce bine era daca se puteau atasa si fotografii,hi hi ha ha vedeati si voi adevarata fata a unor distinsi procurori sub 7 cum scria cineva pe aici, vedeati cum sunt probele si cum sunt interpretate.
Satean:
(13 Februarie 2019, 16:33)
Deficit de procurori, mergi la procuror sa cauti dreptate? “Rareori. Când mă gândesc, la un borfas din sistem care a facut prapad pe ce a pus mana sper doar să moară cât mai repede. Nu îi voi ierta niciodată. Nu poți ierta așa ceva”.
Velicu:
(13 Februarie 2019, 15:52)
CSM sa ia la verificat toate dosarele clasate de procuratura Urziceni, oleleu jale fratilor aici mergi doar sa te impusti singur in fata magazinului in scopul dreptati iti dau in moalele capului de ce inventi pentru apararea invinuitilor descoperei, legea si ICCJ prin sentinte si decizi zice nu, procurorul zine nu dau doi bani si zice da. Da ramane ca la judecatoari le flutura hamleti pe ei. Chestia cu pardon 7 si ceva, buna rau.
Grigore:
(13 Februarie 2019, 11:47)
Măcar de-ar fi puțini și buni! Nu, nu sunt. Te duci după dreptate și ți se dă un șut pe care nu-l vei uita niciodată. Ani de zile pentru o speță clară. Așteaptă ordinele de sus și apoi se decid, cu susu-n jos, că doar suntem ialomițeni!!
Silica:
(13 Februarie 2019, 07:35)
La ce mai este nevoie de procurori in parchete cand avem exemplu clar la Urziceni, grad total de ocupare dar lipsa totala de pregatire si influentabili. In varful parchetului fiind cocotata adevarat prin concurs o domnisoara care a promovat ca prim cu nota 7,pardon 7si ceva. Va dati seama ce este sub 7si ceva. Bine ar fi sa se rotesca cadrele sa fie transferati acestia si promovati in functie ca au experienta ca adjucti pe la Slovozia pe langa statul paralel, DNA, unde au avut performante uluitoare crezand ca sint pe tarlaua Urzicenilor. CSM sa gandeasca bine poate angajeaza ceva strungari prin concurs in loc de procurori, ca sigur vor da lovitura in justitia de sprit din zona unde talharii se zbenguie de fericirea clasarilor de dosare penale. E si strungarul poate nu pune botul la biletele.
Adi:
(13 Februarie 2019, 07:05)
Nu avem politisti,ioc procurori,doctori doar pentru jumatate din populatia tarii...Vrei soferi C+E? Nu avem calificati mai deloc.Vom ramane doar cu florile politice in "Gradina Maicii Domnului"!Politicienii sunt singurii ce muncesc pwntru bunastarea poporulu,restul ar trebui sa fie mai implicati,dedicati,sa fie bani la buget,ca pensiile speciale nu mai pot fi platite doar din imprumuturi externe.Jandarmeria a aratat ca nu are deficit impotriva celor pasnici,cu brate ridicate,in rest,e bine in Romania!Planul europenizarii functioneaza perfect! iliescu si comunistii lui au fost eficienti dupa"revolutie",doar Rosia Montana nu le_a iesit si poate portul CT.
Calitate!:
(12 Februarie 2019, 12:01)
Nu sunt magistrați, ca număr. Și cei care există, sunt slabi profesional și influențabili. Deci, nici ca ca, nici că că...