Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Munca «la negru», în atenția ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna ianuarie  2019, acțiuni de control în domeniul relațiilor de muncă, în urma cărora s-au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare totală de 149500 de lei. Activitatea de identificare și combatere a cazurilor de muncă fără forme legale de angajare s-a realizat prin 84 de controale inopinate la toate tipurile de angajatori. Persoanele implicate într-o asemenea activitate ilegală sunt total neasigurate și neprotejate de eventuale riscuri, suferind serioase dezavantaje economice și sociale. Inexistența contractelor individuale de muncă împiedica statul în exercitarea prerogativelor sale fiscale. 20 de persoane, din care 3 femei, au fost identificate desfășurând activitate de muncă nedeclarată la 10 angajatori care au fost sanctionați cu amenzi în valoare de 140000 de lei. Modul în care sunt respectate prevederile legale privind timpul de muncă și de repaus a fost urmărit la un număr de 93 de angajatori și au fost aplicate 12 sancțiuni contravenționale, din care 9 avertismente și 3 amenzi, în valoare de 4500 de lei.

12 Februarie 2019, 15:55 (3207 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
ITM Ialomița: Munca «la negru», sancționată
ITM Ialomița: 300 de persoane, depistate muncind «la negru»
ITM Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru «muncă la negru»
Munca la negru, amendată de inspectorii ITM Ialomița

Comentariile cititorilor:


praf in ochi:
(28 Februarie 2019, 16:05)
Pai ei nu vad ce se intimpla in institutiile de stat dar mi te la privat!  De ani de zile dau exemplu tabara de la Amara. Acolo lucreaza 2 angajati 24h cu 24 h ce nu si au mai luat concediul de ani de zile. Ma intreb ce face ITM si de ce nu le verifica pontajele. Pentru ca deranjeaza la partid?
Lucrator:
(28 Februarie 2019, 14:11)
Sunt complici!Cazurile nu sunt izolate, este valabil in cel mai mic cotlon din judet!se intampla sa fie si 280 de ore, si cand vin, susotesc si negociaza spaga!Anfajatorii se plang ca nu au forta, de munca...este forta de munca suficienta, dar bataia de joc este prea mare!Autoritatile sunt corupte, angajatorii profita...si tara seduce de rapa I
Inspector:
(18 Februarie 2019, 19:29)
Terminați cu praful în ochi. Trei amenzi în valoare de 4500 lei? Ce-i asta? Consumați bugetul statului degeaba. Nu vă justificați salariile! Ascundeți contravențiile și infracțiunile în legătură cu timpul de muncă și de repaus. Să vă dau un exemplu: La un simplu magazin, orarul de funcționare este 7.00 - 21.00, se lucrează o zi cu o zi liberă sau două zile cu două libere. 15 zile x 14 ore = 210 ore lucrate, bașca sâmbete, duminici și sărbători legale, concedii de odihnă lipsă ș.a.m.d. Trebuie decât să verificați orarul de funcționare și nr. de salariați, întocmiți un proces-verbal cu constaările efectuate și luați măsuri, dar nu vreți. Sunteți complici. Data viitoare o să dau exemple concrete din zona Sloboziei și Țăndărei. A treia oară plângere penală pentru trei infracțiuni. Ghiciți care sunt acelea domnilor inspectori.