Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozenii achită nota de plată a administrației

Consiliul Local a intrat în campanie electorală

Slobozenii achită nota de plată a administrației

Joi, 31 ianuarie 2019, plenul Consiliului Local Slobozia a adoptat o serie de decizii controversate, care stabilesc direcțiile de dezvoltare a municipiului în anul 2019. Printre proiectele de hotărâre adoptate s-au numărat cele privind creșterile de tarife pentru colectarea deșeurilor, înființarea noului cimitir municipal, construirea unui terminal intermodal de transport public și realizarea unei piste de biciclete a orașului. Proiectele de hotărâre au fost aprobate grație votului celor 11 consilieri PSD din cadrul Consiliului Local, însă ședința marchează debutul celor două campanii electorale din anul 2019.

Mult zgomot pentru tarife majorate
Proiectul de hotărâre care a generat cea mai aprinsă dezbatere a fost cel pri­vind majorarea tarifelor pentru colectarea deșeurilor municipale. Anunțul a fost făcut încă de la sfârșitul lunii decembrie 2018 de către primarul Adrian Mocioniu, ca urmare a unei majorări a tarifelor de depozitare a deșeurilor de către Vivani Salubritate. Ședința de joi, 31 ianuarie 2019, a fost doar o formalitate legală care a consfințit o situație caracterizată de primar drept «fără ieșire». De altfel, acesta a declarat în cadrul ședinței, în sprijinul deciziei sale: «Din partea Serviciului de Gospodărie Comunală am primit un aviz că aceste creșteri sunt întemeiate... Am inițiat acest proiect și cred că este singura soluție la momentul de față ca să preve­nim o adevărată calamitate. Nici nu vreau să mă gândesc ce ar însemna să avem gunoiul neridicat în oraș, boli și și pro­bleme suplimentare... Suntem o admi­nis­trație care trebuie să ne adaptăm și eu vă spun că lucrurile merg într-un sens care ne dă speranțe!». Argumentele primarului Adrian Mocioniu au fost respinse în bloc de către consilierii PNL. Aceștia au votat împotriva majorării tarifelor susținând că există soluții alternative. «Riscăm să transformăm coșul lunar al unei familii în coșul pentru gunoi...» a declarat consilierul PNL Robert Bocu. În noile condiții, tariful pentru colectarea deșeurilor municipale de la populație crește la 7,07 lei/persoană (cu TVA inclus), iar tariful pentru agenții econo­mici la 338,51 lei/tonă (cu TVA inclus).

Gogorițe investiționale
Majorarea tarifelor rămâne însă doar partea văzută a notei de plată a administrației Mocioniu. În cadrul aceleiași șe­dințe, plenul Consiliului Local Slobozia a aprobat, în mod inexplicabil, o serie în­treagă de cheltuieli controversate, pentru care nu există surse de finan­țare clar definite. Printre acestea se numără cel pri­vind modernizarea transportului public în municipiul Slobozia, a cărui valoare ini­țială este de 12,5 mili­oane de lei, rețeaua de piste pentru biciclete, în valoare de 4 milioane de lei și terminalul intermodal de transport pentru reducerea emisiilor de carbon, în valoare de 4,6 milioane de lei. În premieră, consilierii locali au aprobat și o investiție în «regenerarea spațiului urban din zona Orășelul Copiilor», estimată la valoarea de 4,5 milioane de lei. Aparent remarcabile, aceste investiții sunt nesustenabile, în condițiile în care veniturile orașului Slobozia pentru anul 2019 au fost dimi­nuate drastic. Conform datelor oficiale, în anul 2018 veniturile totale ale muni­cipiului Slobozia au fost de 68,69 mili­oane de lei, iar în anul 2019 ele sunt estimate la 62,69 milioane de lei. Deficitul care rezultă, în valoare de 4,97 milioane de lei, coroborat cu gestionarea deficitară a investițiilor multianuale, nu permit ad­ministrației Mocioniu să susțină investiții reale pe termen lung sau mediu. Tendința descrescătoare a investițiilor în oraș este, de altfel, binecunoscută, în anul 2017 ele reprezentând 26,3% din bugetul orașului, iar în anul 2018 doar 17,2% din acest buget...

12 Februarie 2019, 07:55 (3984 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Administrația Mocioniu circulă într-un singur autobuz!
Bugetul Sloboziei, suplimentat cu 530 mii de lei
Hotărâri ale Consiliului Local Slobozia care afectează viața publică
Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat un proiect ilegal

Comentariile cititorilor:


Mary:
(13 Februarie 2019, 13:20)
  Măi, tâmpiților!!! Ați astupat cumva gropile din carosabil, ca să vă apucași de pistă de biciclete???!!!
CETATEAN:
(12 Februarie 2019, 18:39)
Proiecte din care se realizeaza parandarat de catre conducatorul primariei Trifan
Inspaimantatul veterinar:
(12 Februarie 2019, 09:46)
Intaiul veterinar al orasului e ingrozit de ce ar insemna neridicarea gunoiul orasului Ca otravirea cu apa de la chiuveta a rezolvat-o usor: va extinde cimitirul, ca efect firesc al consumului de "apa potabila" marca psd. Si,  ca o favoare in plus, vom merge la cimitir cu bicicleta pe pista lui Mocio..
biciclistu`:
(12 Februarie 2019, 08:36)
4 sau 5 milioane de lei pentru realizarea unei piste de biciclete?
Pai primaria are comisie pentru siguranta circulatiei, aia care hotaraste unde se pun semnele de circulatie, tot comisia sa schiteze si traseul pistei de biciclete, nu trebuie cine stie ce studii de fezabilitate umflate, platite vreunei firme de partid, care dau pe afara de comisioane, apoi avem dadp - directie platita din buget. Sa cumpere vopsea si pensule si sa se apuce de treaba, de trasat pistele de biciclete, pe trotuar. De la moara pan` la gara latimea trotuarului permite 80 cm pentru biciclete; sa mute bancile puse de fostii primari si au rezolvat problema. Nu-mi spuneti ca dadp nu se pricepe la asa o lucrare complexa, doar a asfaltat cu lopata B-dul Unirii la indicatiile lui sTOICA si valurile nici nu sunt asa de mari, doar ca iti face capul in masina ca al celebrului catel de plus din dotarea masinii parintilor. In mod sigur sunt rupt de realitate...de aceea astept sa ne spuna primarul pe ce cheltuie 4/5 mil lei din banii nostri! (cat costa vopseaua si cat costa pensulele/trafaletul)