Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Circ administrativ cu primarul Constantin Sava

Grobianism de Urziceni

Circ administrativ cu primarul Constantin Sava

La sfârșitul lunii ianuarie 2019, Consiliul Local Urziceni s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Întâlnirea a fost transformată de către primarul Constantin Sava într-o vendetă personală. El a sfidat public Consiliul Local, a agresat verbal consilierii PSD și a respins orice formă de dialog administrativ inițiată de plen. Manifestările grobiene ale lui Constan­tin Sava sunt sancționate public de către cetățenii orașului.

Cu birjarii trăiești, ca birjarii vorbești
Ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Urziceni din 30 ianuarie 2019 a numărat 10 proiecte de hotărâri. Majori­tatea acestor proiecte au reprezentat decizii administrative de interes general, necesare pentru buna desfășurare a acti­vității publice în municipiu. Amintim, în context, proiectul de hotărâre privind organizarea rețelei școlare pe raza loca­lității Urziceni sau cel privind planul de acțiuni și lucrări de interes local. În aceste condiții, miza politică ședinței nu a existat, iar atitudinea primarului Constantin Sava devine inexplicabilă. Acesta a intervenit înainte de supunerea la vot a unui proiect de hotărâre care stabilea concesiunea asupra unui teren în suprafață de 78 de mp către Atty Bayeba Remus Ciprian, deranjat de solicitarea consilierului PSD Ion Dumitrescu de a amâna proiectul de hotărâre. «Eu nu cred că domnul Dumitrescu poate să impună secretarului să facă nu știu ce cum dorește dumnealui! Mie mi se pare aberant... Nu este prima dată când domnul Dumitrescu acționează împotriva oamenilor! (...) Vorbește de principii, domnul Dumitrescu... Eu nu știu ce principii are dumnealui! Dumnealui cred că are numai răutate! (...)» și-a început primarul Constantin Sava discursul. Iar la protestele consi­lierului Ion Dumitrescu, deranjat de acuzațiile care i se aduc, primarul Constantin Sava a continuat țipând: «Nu v-am întrerupt! Nu v-am întrerupt! Vorbiți după ce termin eu! Ați înțeles?!».

Moșia lui Turcu Vodă
Atitudinea primarului Constantin Sava nu este singulară. El este recunoscut pentru maniera discreționară în care înțelege să conducă administrația locală, în disprețul suveran al legii și al Consiliului Local. În urmă cu aproape un an, la sfârșitul lunii martie 2018, consilierul ALDE Marian Neagu declara public: «La un moment dat, pe fondul unei interpelări pe care am făcut-o consilierului juridic, domnul Sava Constantin a început să îmi adreseze din nou cuvinte injurioase, foarte urâte, care nu se pot reda...». Și exemplele pot continua, căci agrarianismul primarului Constantin Sava este de notorietate. Reamintim că acesta a revenit în funcție în februarie 2017, după 8 luni de absență. El a fost acuzat de către DNA de «instigare la abuz în serviciu», fapt care a atras suspendarea sa din funcție. Revenirea sa în funcție a fost întâmpinată cu ostilitate chiar și de către consilierii PNL, partidul din care Constantin Sava face parte. Con­siliul Local Urziceni este controlat de PSD, cu 8 consilieri aleși. Alături de ei, în Consiliul Local mai sunt 2 consilieri ALDE și 7 consilieri PNL. Varianta integrală a ședinței din 20 ianuarie 2019 poate fi urmărită pe Facebook, unde a fost comentată critic de către cetățenii din Urziceni.

13 Februarie 2019, 16:05 (3409 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Primarul Constantin Sava vrea investiții de 350 mii de euro în serviciul de salubritate
Strategie de Iluminat Public de 25000 de lei, via Ioan Martin
«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»
Conflict steril în Consiliul Local Urziceni
Consilierii PSD-ALDE atacă administrația Sava

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(16 Februarie 2019, 13:04)
La alde, basina pesedeului , un consilier de mare necaracter si o ciudată, dirijati de militianul gae , cel fara co.ie, presul lui moralu si gigel , restul cons psd fara coloana vertebrala ! ! Dumitrescu e contra la orice, tipic bolsevicului batrin , cum era si seful lui , penalul cazan !
× Janina:
(14 Februarie 2019, 03:58)
Unde este primăria și primarul asta terorist ?L
Piliu:
(13 Februarie 2019, 22:25)
Sava este razbunat, dumnezeu nu doarme !!! ALERTĂ - Laura Codruța Kovesi, urmărită penal pentru abuz în serviciu, luare de mită și mărturie mincinoasă. In practica se da cam 4 sau 5 ani de puscarie. Aste este inceputul sfarsitului. Fostule prim procuror de la Slobozia tu cand iti dai in primire fostul subaltern trecur si el pe la statul paralel. Portocala de ialomita, paraditorule tu cand urmezi?
Janina:
(13 Februarie 2019, 20:51)
Sava nu este caz singular, vecinul si prietenul sau nu de departe isi spioneaza filmand non stop subalterni angajati din primarie dar si pe vizitatori. Daca un cetatean nesuferit primarului intra in primarie si incearca o sa faca o intrebare unui angajat care intamplator este pe hol acestia fug ca dracu de tamaie murmurand incet, vai de mine ma vede sarpele de primar si imi fac zile negre, nu pot ma da afara. Lagarul de concentrare Birkenau la vecinul,nu ca la Sava. Camere peste tot in primarie, camere in comuna, camere peste tot, toate racordate la sistemul audio-video din biroul edilului. Interzise camerele audio-video de legii regulamente nationale si europene respectivul da teroare pe cm. patrat si nimeni nimic. Sava este prajitura cu frisca fata de omul ales, prieten si vecin de localitate cu Sava. Daca un angajat isi sufla muci si nu cere voi inainte primarului si nu spune de cate ori sughita noapte este halit de primar. Ba de ce nu spuneti cum va terorizeaza, fraierilor. Va place sa barfiti pe la club de ce taceti, sclavilor. Aveti curajul sa rupeti pisica in doua si spuneti cum sunteti amenintati, chemati televiziunile, presa centrala fricosilor ori va este frica de mardeiasul angajat fiu al agricultorului petrolist. Asa ca Sava ohoo savarina.
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(13 Februarie 2019, 19:39)
La ce sa ne așteptăm. Este evident blatul intre PSD- via Moraru si Turcu. Organizația locală PSD este condusă de fapt de Turcu prin intermediul vicelui Sorin Ștefan. Turcu deja a stabilit candidatul PSD la primărie in persoana unui ilustru anonim, exclus de Cazan din partid. Iar Președintele octogenar Dumitrescu confirmă blatul total, în condițiile în care conducerea PSD Ialomița îl susține la conducerea organizației locale. Probabil il pregătește pentru alegerile din 2024 ca pe următoarele tot Turcu le câștigă. Blat, blat ,blat si restul e can can.