Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Bully-Pop cheltuie 500 mii de lei anual

Deputații dau raportul

Bully-Pop cheltuie 500 mii de lei anual

Deputatul PSD Andrei Pop a făcut public un «Raport de activitate» pentru sesiunea parlamentară septembrie-decembrie 2018. Potrivit acestuia, domnia sa ne-a repre­zentat în această perioadă în Parlamentul României pentru suma mo­dică de 142,8 mii de lei. Pentru acești bani, deputatul Andrei Pop și-a convins colegii să adopte Legea «Bullying», a votat pentru modificările aduse Codului Penal și a primit o diplomă în cadrul Galei «Itsy Bitsy». Iar în vacanța parlamentară, ca orice tânăr dornic să înțeleagă «cea mai dinamică» democrație a lunii, a dat roată 3 săptămâni Americii, în cadrul programului VLP al Departamentului de Stat al Statelor Unite ale Americii.

Primul raport al anului Deputatul PSD Andrei Pop își respectă cu seriozitate obligațiile de parlamentar și oferă primul alegătorilor raportul de acti­vitate al sesiunii parlamentare septembrie-decembrie 2018. Documentul are 14 pa­gini, poate fi accesat on-line și ne oferă șansa unor observații interesante. Prima dintre ele ar fi că de­putatul cheltuie pentru a ne reprezenta aproape 500 mii de lei anual. În numai 4 luni, de exemplu, el a cheltuit 142,8 mii de lei... Vă oferim, aleatoriu, niște repere: servicii-5200 lei, cheltuieli cabinet-40400 lei, diurnă-4400 lei, combustibil-5600 lei, in­demnizație-40480 lei, etc. Pentru aceste sume, deputatul Andrei Pop a inițiat 77 de propuneri legislative, a vorbit de 8 ori în 6 ședințe ale plenului și a înregistrat o prezență în Parlament de 98,6%. De asemenea, domnia sa confirmă că este mândru că «am reușit să-mi conving colegii parlamentari să adoptăm proiectul meu legislativ de suflet, cel care se referă la prevenirea violenței psihologice-bullying-ul». Ce nu spune deputatul Andrei Pop este că tot el, susținând «proiectele guvernamentale care au vizat creșterea nivelului de trai, întărirea clasei de mijloc și crearea unui mediu de afaceri prosper!» a votat și noile modificări ale Codului Penal, contribuind astfel la exodul generației din care face parte...

Certificate de recunoaștere publică Ca și la precedentele rapoarte, Andrei Pop nu ezită să ne informeze cu privire la evenimentele și acțiunile politice la care a participat. Dintre ele, remarcăm participarea lui la Gala «Itsy Bitsy», unde a primit o diplomă «pentru curajul dovedit în asumarea mișcării naționale de prevenire a bullying-ului în rândul copiilor». Și, de asemenea, faptul că domnia sa a petrecut 3 săptămâni din vacanța parlamentară în SUA, în cadrul programului Internațional Visitor Leadership Program despre, care declară că «este o experiență din care a învățat multe», din Capitoliu și până în Kansas City. «Am cunoscut oameni interesanți, de la care am aflat lucruri noi despre țările din care provin și cărora le-am prezentat cum am putut mai bine România și cu care am schimbat idei despre politici pu­blice și economice!» se confesează deputatul PSD Andrei Pop electora­tului, amintindu-și de compunerile sale din clasa a IV-a, când nici măcar nu visa că va ajunge în America, iar doamna învățătoare se străduia, nu ne îndoim, să-l învețe cum se folosesc virgulele și de ce e bine să-ți îmbogățești vocabularul, că mâine-poimâine ajungi alesul națiunii și râd de tine ținându-se de burți toate tonomatele lui Soros și toți inamicii României grupați în «deep state-ul» ăla despre care bați câmpii prin mass-media...

Drumul spre iad e pavat cu intenții bune Dar să revenim și să reluăm lectura Raportului. La pagina 8, pentru cei interesați de rigoarea informației, deputatul PSD Andrei Pop ne informează că aprobarea în Parlament a Legii pentru comba­terea violenței psihologice-bullying i-a dat curajul să viseze la un nou proiect legislativ. Dar mai bine să-l lăsăm pe el să se confeseze din nou: «am promis că voi merge mai departe, către sancționarea cyber-bullying-ului. În esență, acest teren se referă la divulgare, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept și fără interes legitim, a unor imagini sau convorbiri intime ale unei persoane, încălcându-i-se drepturile». Altfel spus, după aprobarea acestei legi (căci nu ne îndoim că domnul Pop va reuși să o impună înainte de finalul mandatului său!) publicarea imaginii sale pe trotinetă, la mitingul PSD din 9 iunie 2018, va fi consi­derată un delict, iar fotografiile cu colegii de partid ai domnului Pop, în care aceștia iau mită, fac selfie cu amantele în Brazilia sau se dau cu zmeul pe valurile Madagascarului, reprezintă încălcarea drepturilor legitime ale persoanelor. Sigur, interpretarea noastră este una banală și extremă, dar atâta timp cât populismul domnului Pop își extinde granițele în mediul on-line, orice exces redacțional pare justificat. Că doar n-am votat noi modificările aduse Codului Penal...

Parlamentari de 3 milioane de lei
Deputatul PSD Andrei Pop nu este singur. În Ialomița sunt încă 5 parlamentari care cheltuie sume similare. Însumate, acestea depășesc 3 milioane de lei anual. Ceilalți parlamentari nu se grăbesc însă să facă publice rapoartele de activitate. Declarațiile lor susțin, la unison, că rapoartele sunt «în lucru» și vor fi făcute publice în cel mai scurt timp. Singurul care a făcut notă discordantă este deputatul Ștefan Mușoiu. Acesta a declarat: «De fiecare dată când am prezentat Raportul, gradul de interes al publicului a fost extrem de scăzut... Am acest Raport și îl pot prezenta, la cerere, tuturor celor interesați. Acum, că l-ați solicitat, îl voi face pu­blic pe pagina mea de Facebook!».

14 Februarie 2019, 16:05 (3698 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Bully-Trotinetă vrea președinte al Tineretului Social-Democrat
Legea parlamentarului Bullyi-Pop
«În Ialomița, PSD trebuie să se reformeze acum!»
Deputatul Andrei Pop are probleme cu dioptriile politice

Comentariile cititorilor:


Elena:
(17 Februarie 2019, 13:08)
Individul nu este altceva decat un "domn Goe" insa intr-o nuvela trista. Nu mai e demult nimic comic in a vedea astfel de personaje de o superficialitate extrema care sunt in postura de a ne decide intr-un fel destinele. Pur si simplu a trecut cheful de a face haz de necaz cu privire la paiate nereusite de felul lui Pop cel mic.
Bully Man:
(16 Februarie 2019, 13:49)
Un personaj penibil, ptr. el este o joaca jobul de deputat!
curiosul:
(16 Februarie 2019, 00:49)
Pai si cu alocatiile copiilor ce ai avut?CAD PROPUI RESPECTAREA REFERENDUMULUI CU PRIVIRE LA REDUCEREA NUMARULUI DE PARLAMENTARI SPRE EXEMPLU DIN 5 CARE CHELTUIESC PESTE  3 MILIOANE  RAMAI TU SI CHELTUI 1 MILION
cristi:
(15 Februarie 2019, 15:11)
Un gunoi agramat.
Alegator:
(15 Februarie 2019, 12:00)
Pentru legea bullying ului trebuie felicitat.pentru sumele imense castigate blamat.doneaza surplusul victimelor fenomenului si vom crede ca actiunile tale sunt reale.
Mary:
(15 Februarie 2019, 11:17)
 Și mai vrea un mandat???!!! Sau, mai vor un mandat!!! Sunteți o rușine pentru acest oraș care a fost mutilat în mod sistematic și de care nu vă pasă!!! Dacă vreți argumente, citiți arhiva ziarului "Independent" și postările cititorilor de la începutul mandatului vostru de care sunteți așa mândrii. Rușine!!!