Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Servicii medicale de aproximativ 3 milioane de lei pentru asistații social

Potrivit Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița

Servicii medicale de aproximativ 3 milioane de lei pentru asistații social

Chiar dacă nu cotizează la bugetul de sănătate, beneficiarii de ajutoare sociale în baza Legii 416, a venitului minim garantat, primesc totuși îngrijiri medicale. Anul trecut, arată o estimare a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, valoarea serviciilor medicale decontate pentru această categorie de persoane a fost de aproximativ 3 milioane de lei.

Statul are grijă și de sănătatea lor
Pe lângă bani, statul le oferă numeroase beneficii asistaților social în baza Legii 416 privind venitul minim garantat. Pe lângă scutirea de taxe și impozite, aceștia sunt scutiți și de contribuții la sistemul public de sănătate. Cu toate acestea, persoanele care fac parte din această categorie socială au totuși statutul de asigurat. O evidență a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că, în 2018, peste 6000 de beneficiari ai Legii 416 au fost asigurați. Dintre acestea, 4853 au primit efectiv servicii medicale. «Chiar dacă nu cotizează, aceste persoane sunt asigurate prin lege, tocmai de aceea trebuie să le furnizăm serviciile medicale de care au nevoie... Mulți din acești oameni au pro­bleme medicale, și prin urmare primesc îngrijiri din partea specialiștilor, a medicilor de familie, au dreptul la analize medicale!» susține Mihai Geantă, președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. Anul trecut, valoarea sumelor decontate pentru asistații social din Ialomița a fost de aproximativ 3 milioane de lei. Cele mai multe servicii medicale decontate de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate au fost consultațiile oferite de medicii de familie. Peste 27 mii de prezentări la medicul de familie au fost înre­gistrate în evidențele instituției, provenind de la beneficiarii de ajutoare sociale. Totuși, cea mai mare valoare a serviciilor medicale decontate de CJAS Ialomița pentru asistații sociali a reprezentat-o internarea în unitățile sanitare cu paturi. Pentru tratamentele de care au beneficiat în timpul internării în spitale, CJAS Ialomița a decontat sume în va­loare de 1,6 milioane de lei. Pe locul 2 în topul celor mai scumpe servicii medicale oferite asistaților social s-a poziționat eliberarea medicamentelor. Anul trecut, acestei categorii de persoane i-au fost prescrise medicamente care au costat peste 700 mii de lei.

Săraci doar pe hârtie Situația beneficiarilor de asistență socială în baza Legii 416 a iscat numeroase controverse, pentru că mulți dintre acești oameni nu au, în realitate, nevoie să fie ajutați de stat. Ei profită de acest statut pentru că le aduce anumite avantaje, precum dreptul la a primi asistență medicală gratuită, fără a fi nevoie să aibă un loc de muncă și să cotizeze la sistemul public de sănătate. În multe cazuri, asistații social trăiesc în case luxoase și se plimbă cu mașini de mii de euro. De notorietate este cazul etnicilor din Bărbulești, acuzați că au primit ajutoare sociale ilegal, deși aceștia aveau venituri, dar pe care nu le puteau justifica. O anchetă a fost deschisă de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița cu aproximativ 3 ani în urmă, însă stadiul cercetărilor nu se cunoaște. Singura certitudine este faptul că, până la acest moment, nimeni nu a fost pus sub acuzare sau trimis în judecată în acest dosar...

Program prelungit la ghișeele CJAS Ialomița
Compartimentul de Relații cu Publicul, aflat la intrarea în sediul Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, oferă informații tuturor persoanelor interesate cu privire la actele și documentele eliberate de instituție persoanelor asigurate. Acest ghișeu este deschis de luni până vineri, de la orele 8,30 și până la orele 16,30. Excepție o fac zilele de miercuri și de vineri, când programul Compartimentului este prelungit. Astfel, în zilele de miercuri, ghișeul se închide la orele 18,30, iar vinerea la orele 16,30.

15 Februarie 2019, 11:20 (2121 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Aurelia:
(18 Februarie 2019, 06:59)
Sa le dea si bilete de film si teatru gratis!Si-au tras asistatii astia ce locuiesc in UGIRA masini de au umplut parcarile.Bravo,da-ti-le beneficii si gratuitati dar niste controale cine face?Dube de transport parcate langa azil,la pubele.Parcarile celor doua blocuri Ugira sunt ocupate, au ocupat si parcarile de la bl.36.Ce sursa de venit au?Peste 15 automobile din doua imobile,dar unul sigur este cu asistati sociali.Amarati ce primesc sprijin financiar si ei se dau cu turismele prin oras.Sau cumva sunt votantii de serviciu ai psd.ului?Monede gratuite la spalatorii auto nu le dati? Ca sunt asistati sociali,tovarase primar!
Bunescu:
(15 Februarie 2019, 16:24)
Ieri la o cafea m_am intilnit cu un securist batrin care se ocupa de shopuri si mi_a spus printre altele ca toti de acolo erau colaboratori ai securitatii care dadeau note informative la securitate ! Si findca unul inca lucreaza in sistemul public , in sanatate , voi reveni cu amanunte, chiar daca e de la dracnea , din Teleorman !