Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul Nicoleta Toma acuză Opoziția de «sabotaj administrativ»

Se întâmplă la Țăndărei

Primarul Nicoleta Toma acuză Opoziția de «sabotaj administrativ»

Tensiuni în cadrul Consiliului Local al orașului Țăndărei, provocate de cei opt consilieri ai Opoziției. Reprezentanții administrației locale susțin faptul că «aceștia încearcă să blocheze orice investiție și, mai mult decât atât, inițiază proiecte de hotărâre fără justificare». Un exemplu în acest caz este un proiect prin care s-a pus în discuție majorarea salariilor angajaților din cadrul instituțiilor subordonate Primăriei Țăndărei. «Opoziția a inițiat un proiect de hotărâre prin care susținea mărirea salariilor tuturor angajaților, înainte de adoptarea bugetului pentru 2019...» a explicat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Un proiect controversat În cadrul Consiliului Local din Țăndărei, Opoziția este formată din trei reprezentanți ai Partidului Național Liberal, doi ai Partidului Ialomițenilor și alți trei ai Partidului România Mare. În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Țăndărei, care s-a desfășurat aproape de sfârșitul lunii precedente, aceștia au inițiat un proiect de hotărâre prin care au solicitat majorarea, conform noilor prevederi legale, a salariilor angajaților din cadrul instituțiilor subordonate Primăriei Țăndărei. Este vorba despre Complexul de Servicii Sociale, Administrația Domeniului Public și Clubul Sportiv «Victoria». Potrivit lui Traian Mitrea, cel mai vocal dintre consilierii Opoziției din cadrul Consiliului Local Țăndărei, susținerea acestui proiect a fost oportună în condițiile în care reprezentanții administrației locale ar fi încercat să majoreze preferențial salariile. Potrivit prevederilor legale, de la 1 ia­nuarie 2019, salariul minim brut s-a ma­jorat la 2080 de lei, de la 1900 cât era inițial. «Noi am introdus un proiect de hotărâre care spunea că atâta timp cât coeficienții erau deja stabiliți, obligația ta ca angajator este să-i înmulțești cu noua valoare pe care o are salariul minim pe economie... Doamna primar a încercat să facă acest lucru doar pentru unii dintre angajați, cei preferați de dumneai! Mai mult, această stabilire a noilor salarii ar fi trebuit să se facă fără respectarea procedurii legale. Acesta este motivul prin care noi am inițiat proiectul contestat!» a declarat Traian Mitrea, consilier PNL în cadrul Consiliului Local Țăndărei.

Opoziția «pune bețe-n roate» Ca reacție a acuzațiilor aduse, reprezentanții administrației locale din Țăndărei susțin însă contrariul. Mai mult, aceștia explică faptul că proiectul inițiat de consilierii Opoziției ar avea o puternică încărcătură electorală. «Nu ne-am opus niciodată vreunei decizii care să vizeze drepturile angajaților Primăriei Țăndărei! Noi vrem ca ei să aibă salariile majorate! Ceea ce a încercat să facă Opoziția a fost să producă o destabilizare economică a instituției, având în vedere că solicitarea lor a venit înainte de adop­tarea bugetului pentru anul 2019. Nu se poate face așa ceva!» a explicat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei. Mai mult decât atât, edilul orașului a precizat faptul că Opoziția s-a opus tuturor pro­iectelor de investiții pe care administrația a încercat să le implementeze. «M-a surprins acest proiect pe care dumnealor l-au inițiat, având în vedere faptul că nu au avut niciodată un proiect de hotărâre legat de vreo investiție și cel mai grav este faptul că, de fiecare dată când s-a pus în dis­cuție lista de investiții, ei s-au mereu!» a adăugat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Investiții în infrastructură
În ciuda piedicilor puse de Opoziția din Consiliul Local, administrația locală din Țăndărei încearcă să realizeze investiții pentru a schimba în bine ima­ginea orașului. Pentru anul în curs, edilii și-au propus să continue lucrările de reabilitare a străzilor din Țăndărei. «Este un proiect de anvergură, pe care îl vom continua și anul acesta! Ne dorim ca în Țăndărei să existe străzi sigure și pe care se poate circula fără probleme... Dacă infrastructura este bună, cu siguranță și investitorii vor veni în orașul nostru cu proiecte ambițioase!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

18 Februarie 2019, 13:20 (3791 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Primăria Țăndărei investește în Educație
Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local
Scandal public la Primăria Țăndărei (II)

Comentariile cititorilor:


Traian:
(20 Februarie 2019, 08:41)
Iar proiecte de anvergură, cum zicea un mare filosof psd-ist din arest, iar drumuri de 5 m lățime plătite la 7m, la firma aia de partid, iar contracte de telefonie si telefoane ciordite de infractori din umbră, iar cursuri de perfecționare în nimic, tot cu umbra doamna marionetă?
Eu:
(19 Februarie 2019, 16:05)
În afară de câteva flori plantate în oraș și câteva crăci duse unor sărmani nu s-a văzut nimic!in schimb excursiile la munte si petrecerile moca plătite din banii noștri au fost la înăltime!rușine!
Liviu:
(19 Februarie 2019, 14:22)
Este un salariu mare! Față de altele mai muncite! 12 500?! 125 milioane in banii vechi? Nu-i e Rușine oare?
Plangaciosu:
(19 Februarie 2019, 12:47)
Salariul Nicoletei Toma este de 12500,o fi mult, o fi putin?judecati si voi.
Plangaciosu :
(19 Februarie 2019, 12:31)
A avut buget si plan de achiziții votat , a avut majoritate în C.L.?Pe mandatului ei s au pierdut 56 miliarde (vechi) pentru ca nu i a cheltuit,NWWnormal,alti sunt de vina nu ea si cu infractorul din umbră,
haihui:
(19 Februarie 2019, 10:08)
Normal, salariul doamnei primar a fost marit conform legislatiei si tot conform legislatiei, salariatii au un anumit procent din salariul primarului.
Eu:
(19 Februarie 2019, 07:41)
Nu a fost marit!
Anonim:
(18 Februarie 2019, 20:10)
Ca fapt divers.....salariul dnei Primar,a fost marit?
Boala psd:
(18 Februarie 2019, 15:28)
"Ei s-au opus mereu." Pai asa au facut si fac psdeii in toate localitatile si CJ unde sunt majoritari. E celebru cazul lui Base, pe cand era primar general al capitalei, si modul cum il contrau psdeii pe toate fronturile; iar acum ii fac zile fripte propriei colege de partid, Firea..