Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Datoriile acumulate îngreunează activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Datoriile acumulate îngreunează activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Pe lângă lipsa de medici, Spitalul Județean de Urgență Slobozia are probleme și din punct de vedere financiar. Potrivit monitorizării cheltuielilor tuturor unităților medicale din țară, făcută de Ministerul Sănătății în baza documentelor financiar-contabile transmise instituției, cel mai mare spital din Ialomița a început anul 2019 cu o datorie de peste 2 mi­lioane de lei. Debitul a fost acumulat pe tot parcursul anului trecut deși, printr-o hotărâre a Consiliului Județean Ialomița, aprobată la finele anului 2017, restanțele Spitalului Județean de Urgență Slobozia au fost acoperite din bugetul județului.

Un spital încărcat de datorii
Ministerul Sănătății a creat o pagină de internet specială în care publică situația cheltuielilor din cadrul tuturor spitalelor din țară. Prezentarea datelor se face în baza documetelor financiar-contabile transmise periodic de către entitățile sanitare. Potrivit respectivilor indicatori, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a început anul 2019 cu datorii. Mai exact, restanțele celui mai mare spital din Ialomița sunt, potrivit monitorizării făcute de Ministerul Sănătății, de aproximativ 2 mili­oane de lei. Existența datoriilor este însă greu de înțeles în condițiile în care, la finalul anului 2017, Consiliul Județean Ialomița a acoperit datoriile spitalului pe care-l administrează printr-o hotărâre... Este vorba despre Hotărârea nr. 210 a Consiliului Județean Ialomița, prin care s-a dispus aprobarea rectificării bugetului de venituri și cheltuieli a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit documentului oficial, suma alocată Spitalului Slobozia a fost de aproximativ 3 milioane de lei. Fondurile au fost acordate din bugetul Consiliului Județean Ialomița. Surprinzător este faptul că deși pro­blemele sunt reale, atât reprezentanții administrației județene, cât și cei ai spitalului susțin public faptul că «cea mai mare unitate medicală din Ialomița funcționează în cele mai bune condiții...».

Unde s-au dus banii?
Nici nu-i de mirare faptul că Spitalul Județean de Urgență Slobozia a cheltuit anul trecut, în mod irațional, fondurile pe care le-a avut la dispoziție. În martie 2018, de exemplu, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a încheiat cu societatea Salesianer Miettex SRL un contract pe 3 ani pentru asigurarea serviciului de spălătorie. Valoarea contractului s-a ridicat la 2 milioane de lei! Tot anul trecut, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a făcut investiții în modernizare. Astfel, recepția unității medicale a fost mutată de la parter, la etajul 1, spre nemulțumirea pacienților. De asemenea, în 2018, Spitalul Slobozia a plătit aproximativ 10 mii euro/automobil pentru achiziția a trei autovehicule Dacia Duster, transformate în ambulanțe nemedicalizate. Scopul a fost acela de a creea un serviciu de transport pentru pacienții externați și de a oferi îngrijiri la domiciliu. O altă investiție inutilă a fost și aceea referitoare la achiziția unui nou computer tomograf. Astfel, instituția a cheltuit peste 200 mii de lei, din fonduri proprii după cum a explicat Mariana Iancu, managerul Spitalului Slobozia, pentru achiziția unui astfel de echipament medical. Toate acestea după ce în februarie 2018, Ministerul Sănătății a oferit un alt computer tomograf Spitalului Slobozia, în baza unui proiect derulat prin Banca Mondială. În prezent, Spitalul Județean de Urgență Slobozia are 3 aparate computer tomograf: unul oferit de Ministerul Sănătății, cel achiziționat cu fonduri proprii, precum și cel vechi care ar mai putea fi folosit o perioadă de timp. Iar lista cheltuielor nejustificate ar putea continua.

Continuă exodul medicilor La început de an, Spitalul Județean de Urgență Slobozia trebuie să facă față și noului exod de medici. Surse din cadrul unității medicale au declarat faptul că mai mulți specialiști ar fi în momentul de față cu demisiile pe masă, pregătiți să profe­seze în alte spitale. Un exemplu în acest sens sunt medicii pneumologi cărora le-au fost promise condiții de muncă decente, dar care nu au primit în schimb nimic. Mai mult, aceștia au fost obligați să lucreze simultan în același cabinet. Astfel, unul dintre specialiști ar fi încheiat un contrat de muncă cu reprezentanții Spitalului de Pneumoftiziologie din județul Călărași...

19 Februarie 2019, 07:55 (3347 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(25 Februarie 2019, 06:14)
pai mai are un pas sa il bage in faliment. ce sa facut cu bani pe care ia dat moraru cu cine ia papat?
Ion:
(22 Februarie 2019, 18:34)
Astăzi am fost la UPU cu copilul meu elev cl.10 la Mihai Viteazu .Am fost întrebată ce să intamplat.Copilul a căzut ,alunecat la ora de sport cazand pe mana stanga.Dupa ce a fost trimis să facă o radiografie a revenit la medicul de gardă să o citească.Domnul doctor nea spus că trebuie să mergem la Țăndări ca la Slobozia nu este medic de copii!!!Se poate asa ceva Slobozia Capitala de județ să nu ai medic !!!
Grigorie :
(20 Februarie 2019, 01:11)
Si Spitalul Urziceni sta sa moara. Dar are menajera PDLista si nu poaye fi criticaya de ziarul PDLului Are cu ce se lauda, cu inchiderea sectiei de Pediatrie, sectia de Obstetrica, Sala de nasteri si sectia de Nou nascuti. Datorita tov menajere femeile vor naste ca in secolele trecute, acasa.
Vasile:
(19 Februarie 2019, 08:58)
Culmea prostiei au 3 computere tomograf, dar nu au plafon sa le foloseasca. Doamna Mareana eu zic DEMISIA de onoare. Nu aveti nici un fel de pregatire ca manager, vreti bagati spitalul in faliment oficial ?