Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Săptămâna victoriilor

Mai sunt doar două săptămâni până la reluarea campionatului Ligii a III-a, iar jocul Unirii Slobozia arată tot mai bine. Elevii lui Enache Costea au traversat o săptămână fastă, în care s-au impus în ambele partide disputate.

Victorie tradițională cu Brăila Arena din Perieți, una dintre cele mai bine întreținute din jurul Sloboziei, a găzduit jocul dintre Unirea Slobozia și Dacia Unirea Brăila, formație antrenată la Florentin Petre. Acest amical a devenit deja tradițional în perioada pauzei de iarnă și, tot conform tradiției, Unirea Slobozia s-a impus și de această dată. După o primă repriză fără gol, galben-albaștrii s-au desprins în partea secundă prin golurile experimentaților Adrian Răduca și Constantin Toma. Victorie de moral în fața unei echipe care evoluează în Divizia Secundă, în acest meci Costea optând pentru următoarea formulă de start: Dobre-Ene, Ibrian, Soare, Toma-Răduca, Chebac, Adăscăliței, Bălan-Năstase, Șerban. În repriza secundă au mai intrat: Călinoiu, Topor, Suciu, Comșa, Lemnaru, Teodorescu, Dragomir, Milotin, Negoiu, Bucă.

Au topit Metalul Dacă în jocul cu Gloria Buzău au pierdut în ultimele minute, împotriva concitadinei Metalul, Unirea s-a descurcat mult mai bine. Jocul a fost găzduit de arena din comuna Mihail Kogălniceanu, al cărei teren se prezintă în condiții foarte bune. Unirea a deschis scorul prin Adrian Răduca, mijlocașul pe care pofta de gol sperăm să-l domine și în partidele oficiale. Până la pauză oaspeții au izbutit să egaleze, dar același inepuizabil Răduca a punctat pentru 2-1 în minutul 65 și a adus victoria ialomițenilor. Enache Costea a început cu următorii jucători: Călinoiu-Topor, Suciu, Ibrian, Comșa-Răduca, Teodorescu, Milotin, Toma-Adăscăliței, Bucă. A mai jucat Dobre, Petre, Dragomir, Soare, Ene, Năstase, Negoiu, Chebac, Lemnaru, Bălan, Șerban. De remarcat că antrenorul Enache Costea a folosit în cele două meciuri toți jucătorii din lot, cu excepția lui Adrian Gherasim. Acesta acuză probleme musculare, este în recuperare și speră să devină apt de joc la reluarea campionatului. Până atunci mai este de disputat un singur meci amical, la Galați cu Oțelul, sâmbătă, 23 februarie a.c., orele 12,00.

19 Februarie 2019, 13:05 (2985 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Victorie amicală cu Ciulnița
Reunire cu multe nume noi
Grupa 2012 a câștigat «Summer Kids Cup»

Comentariile cititorilor:


Remus D:
(22 Februarie 2019, 23:04)
Vezi ca nu sunt eu Cicicoooo disperatoooo:)))))))
cici:
(22 Februarie 2019, 17:51)
Hai ca ai invatat cum e cu nicknamul, gutumane....scrii la mai multe maini!
Suporrter:
(22 Februarie 2019, 01:13)
Cum sa dai salarii de 6000-7000 lei la niste mercenare la liga 2 si sa le bata niste copile ?? Se tot bateau cu pumnii in piept ca unele au ramas aici din liga, ca au ales cu sufletul! Pai nu le lua nimeni, ca daca aveau oferte de la liga va zic eu ca plecau, dar nu le vrea nimeni ca sunt prea slabe si au reusit sa il pacaleasca pe Ninel! La fotbal vrei sa promovezi bagi bani, aduci fotbaliști si nu iti sta nimeni in cale! Cand vreodata iti vin tie fotbaliști pe 20 milioane salariu?? Niciodata! De banii astia te menti acolo la liga 3 sa zici ca ai echipa de fotbal
cici:
(21 Februarie 2019, 19:34)
Nickname?E greu pt. tine tramvaiule!
Remus D:
(21 Februarie 2019, 18:57)
Pai cum sa fii bărbat și sa te cheme Cici.....înseamnă ca ești traveu:)))))
Tudor:
(21 Februarie 2019, 12:06)
Ce dracu tot vă împungeți pe sport?!? Aveți apă potabilă, sport vă trebuie! E unu aici care comentează ca un apucat! E șomer, asistat social?
cici:
(21 Februarie 2019, 11:58)
,,Iubita mea Cici".....poate daca esti ,,fundas"....da....nu ma intereseaza sunt hetero....in alta ordine de idei daca vrei salarii de 6 -7 mii,voi pseudofotbalistii va trebui sa va carati......la banii astia vin fotbalisti adevarati!P.S.Aveti vreun milion de euro datorie la primarie....asa ca mai usor cu plansu si cu bugetu mic!!Apropo...si la fotbal sunt tot 2 ligi.....restu umplutura!
Remus D:
(21 Februarie 2019, 11:27)
Indiferent de carcoteli și răutăți sportul nu trebuie sa moara in “catunul”asta al nostru cum spunea “Sportiv” mai jos(in rest sunt de acord cu el).Macar sport sa avem,ca in rest orașul acesta a stagnat din mai toate punctele de vedere. Așa ca primăria lu’peste:....Pune-ți mâna și achitati salariile sportivilor ,indiferent de secție ca si așa sunt mici.
Remus :
(21 Februarie 2019, 11:12)
Aoleuuuu,iubita mea Cici!!!!.....Nici nu au visat băieții vreodată banii ăștia.Intradevar când au fost salarii de 6000-7000lei,măturam pe jos cu Rapidul pe unde ii prindeam și terminam play Off-urile pe 3-4,in timp ce profesioniștii de la handbal se rugau sa se mai retragă vreo echipa din campionat sa prindă barajul,ca pe teren le băteau și pisicile:)))
cici:
(21 Februarie 2019, 10:42)
Mai taie din ele da le dracu.......ca nu te mai crede nimeni!Bugetele sunt aproape la fel, asa ca daca astea au 10 - 20000 si la fotbal sunt la fel!P.S.Astia macar sunt 8.....la fotbal sunteti vai de voi...nu sunteti in stare nici macar sa va organizati......sau va este rusine de liga a 3 a?Fiti suporteri adevarati si incurajati echipa si la greu.....nu doar injurati handbalul pe facebook!
Remus D:
(21 Februarie 2019, 10:14)
Respect “Sportiv”......Un coment realist
Remus D:
(21 Februarie 2019, 10:09)
Mai “suporter”,nu cumva ești unul din așa zisa galerie de opt inși de la handbal dresați de Ninelus sa-l înjurați pe Soare? Eu sunt sigur de asta:))). V-au dat și abonamente sa-l înjurați din oficială oilor PS: In trei ani de liga naționala fetițele “power puff”au 5-6 victorii mari și late ele având salarii între 10000-20000lei. Adevarul doaaaaareeeee:))))
Sportiv:
(21 Februarie 2019, 08:21)
Eu zic sa desfintam draq odata si fotbalul si handbalul ca la asta suntem cei mai buni!!! Oricum suntem un oras de 2 bani care cu bune si cu rele ar trebui sa fim mandri si ca echipele noastre atat handbal cat si fotbal au facut sa mai se auda in Tara asta si de Slobozia....fotbalul nu sa facut de ras cat au fost in liga 2 iar handbalul au stat in liga nationala atat cat au putut....si nu stiu ce tot va certati pe aici unii cu altii ca atat timp cat din fruntea orasului nu se doreste nimic cum a fost la vecinii nostri(Calarasi)care au si fotbal si handbal in ligile nationale,nu o sa se realizeze nimic....asa ca treziti vaaaaaaaaa!!!!! La noi este un oras pe interese si pe prietenii!!!
Suporter :
(20 Februarie 2019, 23:23)
Nu poti fi ( Remus D ) decat un frustrat de fotbalist sau incompetent din conducere....rusine sa va fie !!! Am fost la toate meciurile de la fotbal...dar este clar ca nu mai am ce cauta ...atunci cand vi se solicita explicatii despre slabele performante aruncati pisica la handbal....offff....frustrati sunteti si frustrati o sa fiti toata viata.....in frunte cu Lemnaru care este condus de Soare .... De ce nu promovati de 3 ani de cand se mareste continuu bugetul ? Chiar m-am uitat ca m-ati facut curios....la handbal in fiecare an a fost micsorat iar la fotbal de 3 ani este marit continuu....pai...mai baieti si Lemnaru....nu trebuie niste explixatii pentru lipsaa rezultatelor si a amatorismului ???....scuze...intreb si eu.
iezer:
(20 Februarie 2019, 22:29)
Ilie....Ilie....si voi tot acolo sprituiti!!