Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la bilanț

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la bilanț

În urmă cu o săptămână, reprezentanții Serviciului Județean Anticorupție au prezentat public bilanțul activi­tății pe care au întreprins-o în cursul anului trecut. În urma activităților specifice, cu ajutorul  ofițerilor din cadrul instituției a fost posibilă începerea urmăririi penale față de 159 de suspecți.

Prevenția, primul pas în lupta anticorupție
O componentă importantă în lupta anticorupție din cadrul structurilor Ministerului Afacerilor Interne a fost repre­zentată de activitățile cu caracter preventiv. Potrivit prezentării oficiale a ofițerilor Serviciului Județean Anticorupție Ialomița, activitățile preventive au avut la bază Stra­tegia Națională Anticorupție 2016-2020, care are ca scop promovarea inte­grității, prin aplicarea riguroasă a cadrului normativ și insti­tu­țional în vede­rea prevenirii corupției în România. Prin acti­vitatea de prevenire s-a urmărit reducerea incidenței faptelor de corupție săvârșite de personalul MAI aflat în instituțiile subordonate din județul Ialomița, adoptarea unui comportament integru și creșterea încrederii cetățenilor în instituție.Totodată, au fost efectuate campanii de educație anticorupție în școli. «Totodată, precizăm că educația anticorupție în școli și universități reprezintă o preocupare la nivel internațional, aspect evidențiat și în cadrul Grupului de lucru interguvernamental „Prevenirea corupției“, organizat sub egida ONU, la Viena, în august 2017. Educația pentru integritate vizează dobândirea unor deprinderi și atitudini la baza cărora stau importante va­lori morale precum respectul, politețea, corectitudinea, cinstea...» a precizat Mihail Dima, șeful Serviciului Județean Anticorupție Ialomița, în cadrul întâlnirii oficiale. Pentru anul 2018, s-au planificat și desfășurat 30 de activități de instruire, la care au participat 303 lucrători, din care 19 cu funcții de conducere.

159 de persoane, urmărite penal
În ceea ce privește combate­rea faptelor de corupție, au fost înregistrate 15 dosare penale, pentru care s-a primit număr unic de la parchet, din care 9 sesizări din oficiu, respectiv: 11 pentru «luare de mită», 2 pentru «dare de mită», unul pentru «tra­fic de influență». De asemenea, au fost înregistrate 25 dosare penale primite de la Parchet, dintre care 17 pentru «luare de mită», 3 pentru «dare de mită», unul pentru «trafic de influență». Mai mult, au fost desfășurate activi­tăți în baza a 66 ordonanțe de delegare, 63 dintre acestea fiind primite de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. În dosarele în care au fost desfă­șu­rate activități de ur­mărire penală de lucrătorii Ser­viciului, Par­chetul a soluționat 4 dosare cu rechizitoriu și 2 cu acord de re­cunoaștere. Ca ur­mare a activi­tăților de combatere, s-a început urmărirea penală față de 159 de suspecți.

22 Februarie 2019, 10:40 (4468 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
32 de cadre MAI, cercetate pentru luare de mită

Comentariile cititorilor:


țucu:
(26 Februarie 2019, 16:12)
e prea departe fetestiul . prea multa benzina pentru fetesti tandarei urziceni. e mai aproape slobozia
Fetestean :
(26 Februarie 2019, 12:31)
La rutiera la PMF, pe când?
haules:
(24 Februarie 2019, 04:32)
Stiu sigur ca exist mai multe inregistrari ambientale facute in sectia de politie si nu numai cu un sef de la BICE si o duduie care au fost dati pe masa procurorilor de la noua sectie speciala de investigare a faptelor comise de magistrati. Politistul o fi crezut ca toti suntem tarani prosti, e sefule asa ai crezut probabil
Tandarei :
(23 Februarie 2019, 15:42)
Da da .sunt ceva noutăți la rutieră. Mesaje filmări .caută caută
Branescu:
(23 Februarie 2019, 06:45)
Un serviciu de lesinati la care mergi ca la Jerusalem in pelerinaj, dus intors, caci de acolo, serv.jud. DNA pleci cu capul ferfelita de ce gasesti la pomul laudat. In primul rand sunt complici la multe fapte pe care le musamalizeasa in favoarea "penalilor" din sistem, ma refer la politie si parchete. Fapte de coruptie pe care le trimit catre un parchet pentru a fii musamalizate cu NUP. Domnule profesionist de ai prezentat bilantul, as vrea sa te intreb public ceva. Daca un politist mare sef ascunde probele sau le interpreteaza in favoarea infractorului cum se numeste ? Daca un procuror vestit ascunde, nu aduna probele care sunt,dar care exista, pe altele le interpreteza co trar celor scrise, iar ce aduna la dosar sunt numai pentru a favoriza faptuitorul, cum se numeste domnule de faci bilanturi mincinoase. Inteleg ca esti doar o coada de topor si ai sa-mi zici,adrseaza-te noi sectii de investigare a magistrauilor. Bai coada de topor minti i cand respiri. Acum ce sa fac ziarule independent...
Stan:
(23 Februarie 2019, 06:36)
JUDECĂTORIA, pe când bilanțul? TRIBUNALUL? Care a fost cel mai lung dosar? Nu vă grăbiți, încet și corect! Vorba vine..,,,
Tuta:
(23 Februarie 2019, 03:14)
Bati campii dle non name, anticoruptul Mihai Dima, niciunul din politia Urziceni/procuratura/consiliu judetean/APIA fierbinti/prefect/prefectura/primari/ slugi de primar nu apar ca infractori cercetati urmariti inculpati invinuiti penal? Esti un mucios parsiv si mai corupt decat toti hoti din judet. RUSINICA SI SA TE VEDEM IN CATUSE SI PE TINE CAT MAI CURAND. independentule nu mai cenzura!!!!
cilibeanu:
(22 Februarie 2019, 20:23)
La rutiera nu mai intrati va rog ? ca vad multe camioane la porti si e mare concurenta. amenzi multe la concurenta. sa se faca plinu zic si eu pentru un prieten.