Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

Ograda: Bunica Aurica, «mamă» la 70 ani

O bătrână de 70 de ani din localitatea Ograda crește doi nepoți... Și riscă să își piardă vederea la un ochi din cauza unei răni netratate la timp. «Dar nu pentru mine cer ajutorul maică, că eu nu mai am mult pe lumea asta... Dar ei sunt suflete nevinovate, trebuie să îi ajut cumva!» ne spune în poarta casei, unde ne-au îndrumat vecinii să o găsim.

De două ori «mamă» O casă, o curte cu animale, doi copii, un tată care muncește de dimineață și până seara și... o bătrână. Asta a lăsat în urmă mama lui Ionică și a lui Marius acum câțiva ani, când a plecat de-acasă... Ionică are 6 ani, Marius are 7. Și amândoi o au pe «mama» Aurica. Ionică e cuminte și vorbește puțin. Marius are 7 ani și merge la școală, în «clasa 0». Dacă-l întrebi de vorbă, Marius îți spune că îi place... Și că ar vrea caiete să scrie și cărți de citit, când o să știe literele. «Mie îmi place la școală, că mă joc cu copiii... La școală e bine, că doamna e bună și are grijă de noi!» ne spune el, alergând cât e curtea de mare. Ionică și Marius par copii fără griji, dar nu sunt... Bunica Aurica ne spune că ei suferă de dureri de dinți care nu-i lasă să doarmă noaptea. Iar dinții nu pot fi tratați în comună, că n-are cine. Și nici la oraș nu pot merge, că tatăl lor e mereu la muncă... Și chiar de n-ar fi, de unde atâția bani?

Nepoții, în locul ei Bunica Aurica are o rană gravă la ochiul stâng. S-a dus la câmp, la sapă, într-o zi cu piază rea: «Mă grăbeam să viu să-i iau de la mașină... Că avem în comună. M-a ajutat domn primar... De ce să vorbesc ce nu-mi aparține?! Eu vă spun. Și a intrat un costrei aici și a ieșit pe aici... Și eu nu m-am dus nicăierea să mă tratez. Că nu aveam cu cine să-i las pe ăștia mici...». Iubirea pentru nepoți o determină acum să ceară ajutor. Nu pentru ea sau pentru rana ei, ci pentru cei doi copii. Pentru durerea de dinți pe care aceștia o au. «Eu mor mâine-poimâine... Dar ăștia mici ce fac? Cine îi ajută pe ei dacă eu plec? Vreau acum, cât sunt în viață, să îi pot ajuta cu durerea asta de dinți...» ne spune plângând bunica Aurica. Femeia susține că este singura dorință a ei în momentul de față. În rest, nu duc lipsă de nimic. «Ograda este mare, găsim de muncă... Avem o vacă, 5 oi, și păsări... Nu ne trebuie mai mult! Ne descurcăm...».

23 Februarie 2019, 09:40 (4818 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ograda caz social

Comentariile cititorilor:


@Gelu:
(25 Februarie 2019, 12:30)
Bine punctat!
Gelu:
(24 Februarie 2019, 10:46)
Tara lu'neacsu,dragnea,ponta si toti neghiobii!L am uitat pe"bullyng-barber-cycle"!Puscariasii sunt dusi la medic imediat dupa ce isi bat cuie in cap,isi cos botul,dar un cetatean simplu,platitor de taxe,impozite,un om exemplar,fara cont de fb,nu poate avea parte de ingrijire medicala.Merge la UPU si asteapta la "triere".Puscariasii nu asteapta,ei sunt urgentele tarii! Aceasta batranica pentru va nu are ceafa groasa,nu are sursa delapidarii a 3=4milioane de euro,isi creste nepotii asa cum se pricepe,avand incredere in guvern,pentru ca IN MOD NORMAL,guvernul ar trebui sa ingrijeasca de propriul popor.Si ar fi mult de scris...