Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Tudora Vișan, din satul Păltiniș, comuna Perieți, a fost salvată din mize­rie de către autoritățile locale. Primarul Adrian Merlea a mobilizat cetățenii comunei în încercarea de a-i oferi bătrânei un trai decent...

«Dezgropați» din mizerie Familia Vișan locuiește în satul Păltiniș, într-o căsuță gata să se prăbușească. Casa nu are ușă... Cele 4 pături așezate una peste cealaltă reprezintă granița dintre viață și... «viața lor»! Un pat, o podea de pământ umed și un godin. Tudora Vișan trăiește aici cu fiul ei. Și, după o viață muncită la CAP, primește doar 250 lei... Pensia aceasta nu îi ajunge. Curent au... Însă mâncare nu au pentru toată luna. Adrian Merlea, primarul comunei Perieți, a inițiat o campanie de strângere de alimente și îmbrăcă­minte pentru a-i ajuta pe cei doi oameni suferinzi. Povestea familiei Vișan s-a răspândit în tot satul, ajungând la toți locuitorii. Cu ajutorul oamenilor, Adrian Merlea a cumpărat îmbrăcăminte, încălțăminte, alimente, farfurii și pături pentru familia Vișan. A cumpărat mături și ligheane... Și a încercat să igienizeze casa în care locuiesc cei doi, cu ajutorul angajaților Primăriei. Oamenii care doresc să sprijine această inițiativă și doresc mai multe detalii, pot accesa contul de Facebook al lui Adrian Merlea, primarul comunei Perieți sau să apeleze telefonul 0786/010.600.

24 Februarie 2019, 08:20 (2533 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


dana:
(1 Martie 2019, 10:17)
Am scoala si gradinita in Paltinis,dispensar nu trebuie ca suntem aproape de oras,biblioteca avem la dna Dora,ca nu vad lumea sa se inghesiue la biblioteca,si da vreau trotuare ,vreau capela,vreau camin si vreau si gaze. Dl Primar face cu banii nostrii ,nu a construit  nimic ,a varuit cateva cladiri si a pus cateva pavele ,repet pe un drum denivelat de tot rasul,iar strazile sunt frumoase cand este uscat.
Si ce a mai facut? Exemple? Nu am trait in mizerie si nu traim in mizerie ,ca suntem gospodari si ne-am facut conditii asa ca lasati asta cu a facut Merlea ca este praf in ochi! Sediu de politie pentru ce? Avem la comuna,asa ca lasati periatul dlui Merlea si faceti lucruri serioase,nu Tudora si alte aiureli.Sa faceti public la dna Tudora peste o luna,sa nu uitati si va rog sa nu plangeti dupa banii de  ligheane si pantaloni !In rest sa fie salariati sa primiti impozite si taxe ca sa va puteti lua salatiile alea pentru care periati atat! Primavara frumoasa va doresc,cu strazi ,cu gaze,cu camin,cu capela.....etc restu completati voi!
Anda:
(28 Februarie 2019, 21:35)
Treziți-VĂ din somn Perieti Chiar ați uitat in ce mizerie ați trăit până să vină Merlea? Fără un metru de trotuar sau de asfalt. Gata Treziți vă
Anda:
(28 Februarie 2019, 21:33)
Dana,înainte să vină Merlea nu ați avut primar? Tu vrei in doi ani de mandat și gaze și....Trezeste-te Ce școala,grădiniță,primărie,dispensar,biblioteca,sediu de poliție ai in localitate?
@Dana:
(28 Februarie 2019, 14:58)
Serios, cat crezi ca iti datoreaza primaria, @Dana, prin acest"abuz"? Vin cat pot de repede si-ti dau banii-eu fiind slobozean. Pe viitor astept sa castigi alegerile la primaria din comuna si sa-ti vezi visul implinit: acela de a restitui tuturor locuitorilor banii acordati de fostii primari "pt lene". Vei fi eroina locala si, poate, nationala.
Dana:
(28 Februarie 2019, 07:23)
Primăria nu este srl, tot ce vine la primărie este din contribuțiile pe care noi le plătim la stat si din impozite.Si atunci din banii ăștia eu vreau sa se faca investitii, sa avem si noi străzi asfaltate,trotuare ,(care sa arata frumos ,nu niște pavele aruncate asa pe denivelari),sa avem un camin frumos aranjat sa facem nunți, sa avem gaze. ..Nu sa încurajăm lenea, si sa băgăm sub preș neputința asistentei sociale din primărie.Solutia este ca familia asta sa fie primită la un centru pentru persoane fara adăpost, macar sa stiu ca plătesc pentru medicamente și căldură. Cam asa sta treaba dle curios, cât plătesc,plătesc dar nu pentru ,,lene,,
@dana:
(27 Februarie 2019, 18:14)
Fa o socoteala si spune cati bani au fost dati in numele tau si venim sa ti-i restituim, @dana, ca sa fii fericita si impacata.
dana:
(27 Februarie 2019, 12:55)
Bravo lui ,sa fie sanatos ,asta zic si eu si sa stea la primarie 100 de ani.Problema este alta ,ca asistatii acestia social sunt ajutati din banii nostri ,astia care platim impozite si taxe la stat.Cheltuiala cu familia asta este in van,deoarece peste o luna o sa fie la fel.Corect ar fi fost ca serviciul de asistenta sociala  de la primarie sa vada ca de  multi,multi ani  familia asta este in situatia asta si atunci cand au vandut terenul sa ii oblige sa reabiliteze casa,sa faca ceva cu banii.Au baut ,au mancat si acum sunt amarati.Sunt, dar este asta solutia? Haideti sa punem mana de la mana sa ii angajam si bona dnei Tudora sa ii curete casa de paianjeni,una este sa se darame casa si alta sa stai in conditiile alea de ,,lene,,.La magazin cum o duce capul sa se duca? Sa faca dl primar un reportaj cu dna Tudora peste o luna si eu imi cer scuze daca am gresit!
#ausimpluom:
(27 Februarie 2019, 11:57)
Poate că @Dinică are dreptate. Poate că femeia "nu a mișcat toată viața un pai"... Dar e Om! Ca noi toți! Tanti Tudora are nevoie de ajutor. Vrei să o ajuți, bine. Dacă nu, iarăși bine. Dar lasă răutatea asta la o parte. Nu este nicio campanie electorală. Pur și simplu un om s-a implicat. A ajutat un alt om, aflat în suferință. Că e primar, bravo lui! Înseamnă că își face treaba și se implică în comunitatea pe care o "păstorește". Mai lăsați răutatea și haideți să fim oameni!
Dragilor:
(27 Februarie 2019, 09:04)
Daca puteti, ajutati, daca nu abtineti-va de la comentarii rautacioase: viata bate filmul si nimeni nu stie cand ar putea deveni subiect de articol precum in cazul de fata..
Anda:
(26 Februarie 2019, 22:33)
Eu știu situația în care trăiește această familie. Tanti Tudora este rău bolnavă iar băiatul are probleme grave de sanatate. Primarul nu are nevoie de imagine că are suficientă imagine pozitivă. Este favorit la alegerile locale de anul viitor. Nu are cine să îl bată. A facut foarte multe Adrian Merlea pentru această localitate si cu multe sacrificii. O seară liniștită! Lăsați comentariile răutăcioase...
dana:
(26 Februarie 2019, 09:42)
Campanie electorala pentru dl Primar,aceasta femeie este in toata puterea,doar ca LENEA este punctul ei forte,ca sa cureti casa de paianjeni ,sa maturi ,sa traiesti decent nu este greu.Faceti un experiment si dati-i o sticla de bere sa o bea stand in picioare ,ca sigur poate.Are si un tupeu fantastic femeia,cred ca altele sunt cazuri sociale ,aici este doar ,,LENE,,.Ligheane si haine pe care sigur le veti gasi la fel peste o luna,murdare si aruncate.Nu incurajam lenea!A vandut terenul din curte si banii s-au investit in ce? In bere si mancare!Deci dle Primar,cautati pe altcineva ca pe astia ii stie tot satul  de puturosi!
Angela:
(26 Februarie 2019, 07:07)
Tov.Dinica,e bine momentan.Sa anuntati cand fi-su va va urmari prin luneta.Primaru e in parametri,e bine, are nevoie si de nitica imagine.Pan'la urma,unde era sa mearga?La amarati din alt sat?
Dinica:
(24 Februarie 2019, 17:21)
Cred ca este o campanie electorala menita sa il puna in lumina favorabila pe primar. Eu locuiesc in Paltinis si cunosc persoana , nu a miscat toata viata un pai iar fisul deasemenea ,stau la poarta toata ziua si te urmaresc cu privirea decate ori treci.
Român.Dar laș. Deci nu român.:
(24 Februarie 2019, 10:56)
Frumos gest.Dar parca Romania are serviciu de asistenta sociala in cadrul primariilor.De ce a trebuit sa ajunga primarul?Nu are primaria situatia cu chinuitii localitatii?Pensionari din sistemul ceapist,muncitori,increzatori ca democratia le va oferi viata mult visata nu furata!Si au facut pensii psd istii si cam toti derbedeii din politica actuala,ca"la tara",se vor descurca amaratii cu ce au in batatura.Bolnavi,cumparati cu pungi de zahar,ulei si-o galeata,nestiutori,dansau la chefurile cu 2 mici gratis la serbatorirea victoriei de catre psd! Se bucurau amaratii in urma cu 12 ani ca ii duce cu masina la vot sa cerneluiasca trandafirii!Nu stiau sarmanii ce-i astapta!