Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană, apariția de noi focare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la situația epidemiologică existentă la momentul actual în județul Ialomița, în raport cu Pesta Porcină Africană. Astfel, pe raza județului, în perioada 20-22.02.2019, au fost stinse un număr de 15 focare de pestă porcină africană, după cum urmează: 1 focar-Drăgoești, 1 focar-Rovine, 1 focar-Dridu, 1 focar-Andrășești, 4 focare-Giurgeni, 4 focare-Luciu, 3 focare-Gura Ialomiței. În ceea ce privește situația epidemiologică actuală, infomăm crescătorii de porcine că în data de 22.02.2019 au fost confirmate 4 cazuri de pestă porcină africană la mistreți morți pe FV7 Ciunga, iar în data de 25.02.2019 a fost confirmat un caz de pestă porcină africană la un mistreț vânat pe FV18 Gheorghe Lazăr. Ținând cont de cele precizate, subliniem faptul că datorită situației epidemiologice existente în mediul silvatic, exploatațiile nonprofesionale în care s-a efectuat uciderea preventivă a tuturor porcinelor, aflate în localitățile cuprinse în zona infectată, cu o rază de 8 km (200 kmp), stabilită în concordanță cu prevederile Directivei 60/2002, art. 16, pentru combaterea cazurilor de pestă porcină africană, nu pot fi repopulate la momentul actual (Giurgeni, Gura Ialomiței, Luciu).

26 Februarie 2019, 09:05 (2396 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
DSVSA Ialomița: Amendat de 3 ori pentru comerț ilegal cu porci
DSVSA Ialomița și IPJ Ialomița, controale în trafic
DSVSA Ialomița: Focare de pestă stinse oficial

Comentariile cititorilor:


Costea:
(3 Martie 2019, 12:14)
NU CENZURATI PRIMUL MESAJ, CA NU SE MAI INTELEGE NIMIC.
Costea:
(3 Martie 2019, 12:05)
Revin: probabil gasca de la Amara a vrut sa verifice cum evolueaza pesta fata de cei trei porci pe care ii avea Soho ori fata de cei patru ai lui Barzoi, pe care ii mai aveau la data "primirii" grasunilor santinela. Maita usturoi n-a mancat...
Costea:
(3 Martie 2019, 11:32)
Si la Amara se introdusesera porcii santinela prin decembrie 2018... Si fiindca unicul focar a fost la Anghel, iar unicele suspiciuni au fost la Tapu, la Neagu si la Ion, primarul care nu a apucat sa citeasca in procedura epidemiologica decat despre eradicarea porcilor in statiune a dispus  viceprimarului introducerea santinelelor (probabil porci) in unele exploatatii. Astfel, dolofanii primiti de la DSV au ajuns in fermele lui Sohodoleanu (la ginere), lui Barzoi (la socru), lui Popescu (la Petre) si lui Radu (la el). Sintetizam: Soho a fost imputernicit, Barzoi este specializat in tot soiul de operatiuni speciale, Popescu a avut transport, iar sotia lui Radu a facut actele. "Vorbaretul" vajnic conducator al urbei "din" mica statiune balneo si climaterica imprastie zvonuri ca abia la vara vor fi ridicate restrictiile de pesta porcina Amara. Halal !