Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

În lupta cu flăcările

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

Deși au beneficiat în ultimii ani de dotări, pompierii din Ialomița încă sunt nevoiți să participe la misiuni cu tehnică învechită. Oficial, aceștia au în dotare mașini de intervenție care funcționează de 4 decenii neîntrerupt...

În misiune cu mașini vechi Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița are în subordine 4 Gărzi de Intervenție, la Slobozia, Urziceni, Țăndărei și Fetești. Fiecare dintre aceste compartimente aflate în subordinea ISU beneficiază de tehnică de intervenție achiziționată în baza unor programe de finanțare derulate prin Consiliul Județean Ialomița. Totuși, noile mașini sunt însă insuficiente ca număr, motiv pentru care, în unele situații, pompierii din Ialomița apelează la tehnica veche din dotare. În cadrul Gărzilor de Intervenție funcționează 10 autospeciale care se apropie încet, dar sigur, de venerabila vârstă de 40 de ani. 5 dintre aceste mașini se află în cadrul Gărzii de Intervenție Urziceni, 2 există la Fetești, 2 la Slobozia și una la Țăndărei. «La momentul de față suntem încă deficitari la dotarea cu tehnică de intervenție, întrucât mai avem autospeciale care au un grad ridicat de uzură... Ele sunt însă în stare de funcționare, însă sunt folosite ca rezerve, doar în situațiile în care celelalte autospeciale nu sunt disponibile!» au explicat reprezentanții Biroului de Presă din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița.

27 Februarie 2019, 11:50 (3707 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Pompierii ialomițeni în competiție sportivă
Incendii la Slobozia și Săveni, vită salvată din nămol
Incendii la Slobozia și Săveni, vită salvată din nămol

Comentariile cititorilor:


@tuturor:
(1 Martie 2019, 06:54)
Cine naiba punea stampila pe psd? Nu cumva acesti proaspat pensionari MAI,ca le era bine?basescu le taiase venitul.Pensionarii de la sate+bugetarii sunt complicii psd.Cumva au votat altii psd?Pam-pam.A votat Marian pompierul altceva? Chiar scrie"eu nu pot sa mai tac"Tarziu pensionarule,fost votant psd, tarziu!
@Scuzatorul de serviciu:
(28 Februarie 2019, 10:02)
Te scuzam si noi pe tine pt ca ai incurcat subiectele: l-ai confundat pe @Marian cu psd-ul..
Scuzatorul de serviciu:
(27 Februarie 2019, 23:43)
Te scuzam Mariane,dar nu am inteles decat ca pompierii sunt aproape si apreciati de oameni.Ce mesaj aveai?Clar:... Ca asa,vag,toata tara multumeste psd.ului pentru asfalt si dotari!Jandarmeria este deocamdata pusa la punct pentru represiune.Modernism in gloante si gaze.Ce ai fi vrut?Scoli,spitale,preventie?Care popor din lumea asta pleaca in pustii,parasind glie,parinti,prieteni,amintiri,asa cum o fac romanii?Guvernarea rosie va fi transmisa pe fb si viu grai,ca in manuale vor fi descrisi ca salvatori ai tarii!!Nici o gospodarie fara 2-3 plecati la munca"in afara"!Ne-au nenorocit si mai grav,ne-au inrait unii impotriva altora!
Marian:
(27 Februarie 2019, 12:55)
Vi se pare normal? Mie unul nu mi se pare normal. Pompierii au fost, sunt și vor fi mereu cei mai apropiați de cetățeni. De un an am ieșit la pensie și va spun cu toată responsabilitatea, am plecat si sunt dezamagit văzând în fiecare zi cum nu se progresează în acest domeniu. Se înmulțesc misiunile, tehnica îmbătrânește, resursa umană de asemenea și nimeni nu are o atitudine pentru viitor. Există o letargie sau mai bine spus cei de la centru se mulțumesc cu ce au. Nu interesează pe nimeni de viitor. Viitorul va fi roz? Oare? Este o temă la care ar trebui să ne aplecăm azi, mâine O să fie prea târziu. Este o părere personală care m-a determinat să plec. Scuze dacă am deranjat, dar eu nu pot să mai tac. Mulțumesc.