Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Cadou pentru slobozeni de Mărțișor de la primarul Mocioniu

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Joi, 28 februarie 2019, Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA s-a întrunit în cadrul unei ședințe. În cadrul acesteia, a fost aprobată majorarea prețului la apa furnizată slobozenilor cu 1 leu/mc.

Apa «menajeră» s-a scumpit cu 1 leu/mc Apa «menajeră» furnizată slobozenilor s-a scumpit cu 1 leu/mc. Joi, 28 februarie 2019, conducerea Urban SA a solicitat în cadrul unei ședințe AGA mjorarea tarifelor pentru apa furnizată în rețea cu 1 leu/mc. Concret, de la 3,54 lei prețul crește la 4,44 lei/mc. Explicația oferită de Memoriul Justificativ întocmit de conducerea Urban SA este că «prețurile pentru apă și costurile de producție nu mai corespund  celor avizate la momentul preluării activității de furnizare a apei». Reamintim că ședința Adunării Generale a Acționarilor Urban SA Slobozia (n. red.: structură din care fac parte consilierii locali slobozeni) se desfășoară de câțiva ani cu ușile închise, la solicitarea unora dintre consilierii PSD.

1 Martie 2019, 08:50 (2806 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»
Urban SA Slobozia va încasa 7,68 lei/mc pentru furnizarea apei
Slobozia bea apă cu Trihalometani
Urban SA Slobozia a mai rezistat un an

Comentariile cititorilor:


Claudelle:
(5 Martie 2019, 12:32)
@ % cu %
Din pacate, nici votul nu mai e o solutie. Prezenta noastra la vot nu face decat sa legitimeze falsitatea procesului democratic si rodarea la putere a acelorasi oameni. Ai lor, cei din spatele cortinei ! Voturile sunt luate, electronic, de la unul si trecute la cel sustinut de ei, fie persoana sau partid politic. Sa fim seriosi. Daca votul ar fi contat, l-ar fi interizs demult. Cum se explica ca otrava de Moise Guran bate apropouri ca votul ar trebui sa fie obligatoriu in Romania? Desi nu cred ca mai e mult timp pana vor introduce legea martiala, implementarea cipului RFID si atunci o sa se cearna sita. Pentru cei care s-au trezit din noaptea mintii! 
% cu %:
(5 Martie 2019, 07:39)
Prost nu-i cine cere! Prost e cine da! Avem alternativa?psd a condus cum a poftit si o face in continuare.A iesit cineva in strada nemultumit?A luat atitudine opozitia? Consilierii locali? Singura solutie este in ziua votului.Atat.Sa le luam puterea de decizie.
CETATEAN:
(4 Martie 2019, 15:32)
Rusine domnilor de la URBAN.Ne otraviti cu buna stiinta si mai doriti si majorari..Rusine si consilierilor.
Cetăţean:
(4 Martie 2019, 10:50)
Păi dacă consiliul județean a aprobat majorarea ,atunci ei să plătească scumpirea mc al apei.Eu știu că,contractele cu urban sânt încheiate cu fiecare locuitor al orașului nu doar cu primăria,ar trebui informat în scris fiecare cetățean dacă este de acord cu majorarea apei TOXICE.Pentru cei care au alergii(am această problemă)este un dezastru atunci când folosim această apă OTRĂVITĂ,și da așa este.Știu de la dl director care se ocupă cu analiza apei,de la bun început nu a fos POTABILĂ apa în Slobozia.Ne omoară lent,încet și sigur cu această apă ,reacțiilea adverse ale acestei ape folosite se va vedea în timp
Gigel:
(2 Martie 2019, 07:40)
O minciuna. Pretul apei nu a fost aprobat, ci a fost avizat. Acesta merge apoi la ANRSC pentru avizare, urmand sa se dea hotarare de Consiliu Local pentru aprobare, daca va fi cazul.
gigi:
(2 Martie 2019, 06:47)
Sedinta AGA nu este publica presa nu are ce cauta la o sedinta AGA in diferent despre ce societate a consiliului local este vorba asa ca cei care postati aici cititi legea si apoi comentati iar dnul Tinel care si ridica mina pt legi se vede ca nu stie ce voteaza
Un cetățean:
(1 Martie 2019, 20:55)
Nu am vazut nici un protest serios,suntem suparati in online,in rest liniște si pace,păcat,vor face ce vor cu noi.
Alt user-ist:
(1 Martie 2019, 18:44)
Gresit! Nu suntem otraviti legal! Suntem otraviti ilegal, dar acum justitia este alergata pe camp. A fost si este ilegal de la inceput! Dar cine sa aplice legea? Daca se aplica legea nu mai aveam pe cine alege (asa zic, din surse sigure, pesedistii).
Alt usr-ist:
(1 Martie 2019, 18:31)
Daca ai salariu de 1200 lei in mana sau ajutor de la primarele sa vezi ce mai ingerezi la apa. Solutii ai, bade?
Bidon:
(1 Martie 2019, 15:51)
Deci, plătim să fim omorâți! Prin otrăvire! Numai la Ialom. se poate asta. Ce facem, bidonarilor? Nu mai plătim apa deloc, cine are curaj!
Borsec la robinet:
(1 Martie 2019, 15:19)
Astia care scumpiti apa....Sa ii tineti de cald lu tataia la picioare ca este mort de ceva ani !!!
Geta:
(1 Martie 2019, 14:03)
Cum să plătim ce este toxic!? Noi cumpărăm apa la pet! Ce nesimțire! Poate nu se va-ntàmpla să se majoreze, este jegmăneală pe față!
Slobozean:
(1 Martie 2019, 13:16)
Mai oameni buni trăim o mare păcăleală. Apa de la robinet este otrava . Pe termen lung toti cei care o bem suntem afectați. Fiecare au facut ce au facut, caci seamănă a atentat criminal.ar tre.sa plateasca. E absurd ce trăim . Nimeni nu se sesizează? Suntem otraviti legal.
Cumpa ciuma rosie:
(1 Martie 2019, 12:01)
Costa bani buni sa otravesti 50 de mii de oameni...
Gelu :
(1 Martie 2019, 11:07)
Ce deseuri nefolosiitoare!!! Cum sa scumpesti ceva ce este toxic pentru om?