Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comuna Bucu va avea 30 km de trotuare

Comuna Bucu va avea 30 km de trotuare

Comuna Bucu este prima localitate din județul Ialomița care a avut toate străzile asfaltate. Anul acesta a venit rândul trotuarelor... Administrația dorește să finalizeze 30 kilometri de trotuare, primii 15 kilometri find deja realizați...

Trotuar pentru comunitate La Bucu, locuitorii comunei merg pe trotuare. Investiția este asigurată acum prin Programul Național de Dezvoltare Rurală 2. Lucrările de execuție au început în urmă cu doi ani și au ajuns la jumătate... Valoarea totală a investiției este de 2,7 milioane de lei. Secretarul comunei, Alexandru Răceanu, afirmă că «anul acesta, proiectul se va termina. Comuna Bucu va atinge rangul de comună europeană. Începe să aibă un aer modern...». Pe străzi, oamenii circulă în pantofi după 30 de ani de la primele promisiuni electorale pe care le-au auzit. Mamaia Maria are 70 ani și spune că nu mai credea să trăiască și să vadă așa ceva: «Uită-te la mine, maică. Nu credeam că voi prinde ziua în care și la noi va fi ca la oraș. Trotuare, stradă asfaltată, cu borduri... Frumos! Ce să mai zic?! Îi mulțumim domnului primar că s-a gândit la noi. Când plouă nu se mai face noroi, rămâne curat. E bine, maică! Nu mi se mai înțepenește bastonul în noroi..». Nu e singura care se bucură...

Mai mult prin PNDL2 Primarul comunei Bucu, Ion Drăgușin speră că acesta este doar începutul. «La momentul de față, stadiul lucrării este la 50%... Se lucrează în continuare! Dorim să profităm, ca să zic așa, de acești bani și să înfrumusețăm comuna. Comuna Bucu este o comună europeană! Și trebuie să arate și să funcționeze ca atare... Fac toate aceste lucruri pentru oameni, pentru comunitate! Iar oamenii au fost deschiși față de acest proiect...» susține Ion Drăgușin. Comuna Bucu este prima localitate din județ care a avut toate străzile asfaltate. Lucrările au demarat în urmă cu 10 ani și au fost fina­lizate în cea mai mare parte cu resurse proprii. În anul 2018, administrația comunei Bucu a accesat, prin PNDL2, alte două proiecte de investiții. «Ne ocupăm de trotuare acum, însă nu ne vom opri aici. Mai avem încă două proiecte, respectiv construirea unei stații de epurare și reabilitarea și extinderea sistemului de alimentare cu apă potabilă și introducerea unui sistem de canalizare!» a mai precizat Ion Drăgușin.

Utilități noi la Bucu
Cele două proiecte derulate prin PNDL2 la Bucu vizează reabilitarea și extinderea sistemului de alimentare cu apă potabilă, precum și realizarea unei stații de epurare. Valoarea totală a acestor proiecte  se ridică la suma de 785 mii de lei. Lucrările de execuție pentru stația de epurare, în valoare de 393,265 mii de lei vor începe în primăvara acestui an. «Finanțarea este aprobată, contractul este semnat, licitația s-a făcut și a câștigat o firmă locală, din Ialomița. Acum așteptăm vremea bună să demarăm lucrările!» conchide Ion Drăgușin.

4 Martie 2019, 15:35 (3983 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Grădinița de 5 stele
Proiecte noi și vechi la standarde europene

Comentariile cititorilor:


Lazareanul:
(11 Martie 2019, 19:30)
Sa vina si alături la Gh Lazăr sa l învețe si pe Pavel si Buzea sa facă ceva si pt comuna 
Floricel:
(8 Martie 2019, 07:54)
Bravo! Deci se poate sa faci treabă chiar dacă nu aparții unui partid mare că psd,poți face treabă și când faci parte din PARTIDUL IALOMIȚENILOR! Felicitari domnului primar Drăgușin!
catalin:
(8 Martie 2019, 00:48)
bravo primarului localitatii Bucu!!in schimb resedinta de judet,municipiul Slobozia,o numesc un sat cu blocuri....
TANASE:
(7 Martie 2019, 20:05)
Mai bine am infiinta la BUCU o scoala a primarilor sa le dea NELU lectii la  toticei care se numesc doar PRIMAR si atat !!!
Y:
(7 Martie 2019, 15:15)
Trăiască Domnul primar Drăgusin!!!
Daniela cu manivela:
(7 Martie 2019, 06:56)
Cretinitatea mocioneasca permite psd ului sa se perpetueze,distrugand orasul,retezand arbori,toaletand pana la doar tulpina,fara a inlocui arborii,gardul verde,Slobozia se prezinta asa cum nu a facut-o niciodata.Prafuita si vara vegetatie!Sa o declaram comuna,sa o alipim la Bucu,pentru a demara cel putin din 2019 programe de modernism si refacere.Retardatii urbanismului stiau ca sunt 45-50 locuri de parcare supraterane,si au cheltuit zeci de milioane de euro pentru diferenta de 40-50 de locuri,in subterana!Idiotilor planetari,cum dracu sa scapam de voi?? "Nororocitilor pârcenați"!
elector:
(6 Martie 2019, 10:04)
Bravo primarului, chiar daca facilitatile astea vin foarte tarziu pentru multi locuitori amarati care au inotat prin noroaie de cand s-au nascut. Totusi, cred ca aceste investitii mici, cu pasi marunti, dar perfect realizabile trebuiesc facute din banii oamenilor (la pret corect, nu umflat!). NU parcari subterane (s-au distrus o strada, stejari falnici, 50 de locuri de parcare ca sa faci alte 98 peste enshpe ani lumina), sali polivalente, reamenajari de piete (facute prost si cu distrugerea vegetatiei) cum a facut partidul-stat la slobozia. Sunt cartiere din slobozia in care nu au existat si nici in prezent nu exista trotuare si strazi asfaltate! Nu mai amintesc despre apa nepotabila. Ditamai primaria de municipiu - capitala judetului, iar la polul opus, sunt comune cu 5,6 angajati care se zbat sa acceseze tot felul de fonduri ca sa faca ceva util pentru oamenii din comuna lor. Acolo unde decidentii sunt bine-intentionati si nu sunt corupti se mai misca lucrurile...in rest, lumea a3-a. Asta este rezultatul coruptiei: saracie, umilinta, prostie, boala; #mandru ca sunt roman...da o sa imi pun un stegulet de 1 decembrie
Tanța:
(6 Martie 2019, 07:01)
In Romania inca imputeste psd.ul locul!Nu l sfinteste!Parca e imparatie si face ala ce vrea cu legislatia!O muta mai la stanga,la dreapta,nu mai intelegi nimic!Daca si magistratii au luat o cu capul,e clar ca e dileala!
Tanase:
(5 Martie 2019, 22:02)
Nu vi-l dam. Aici s-a nascut aici a crescut si aici va ramane PRIMAR multi ani inainte.
#pasajladrajna:
(5 Martie 2019, 13:02)
Cand normalul pare anormal....
Trifan:
(5 Martie 2019, 07:43)
Bucu are asfalt si deja trotuare asfaltate iar la Cazanesti a trebuit ca psdistul traian sa declare oras pentru accesare de fonduri(!). Pardon,de salarii babane in primarie,ca e oras! Vai si amar! Ce prosteala a indus psd.ul...Cu referendum valid,Cazanestiul este oras inca! Cine are interese?
Xxxx:
(4 Martie 2019, 18:12)
Poate vor vedea si ceilalți asa ziși primari care sunt niste panarame. Omul sfințește locul! RESPECT Dragusin!
Cetatean:
(4 Martie 2019, 18:07)
Aduceți acest primar si la SLobozia să avem si noi asfalt pe toate străzile apa potabila trotuare