Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cu Ialomița-n Târgul de Turism al României

Cu Ialomița-n Târgul de Turism al României

Și anul acesta Consiliul Județean a promovat turismul din Ialomița la Târgul de Turism al României, desfășurat în perioada 21-24 februa­rie 2019. Pe această cale ne cerem public scuze pentru că am apreciat că autoritățile județene nu au o strategie de promovare a turismului. Ei, bine, au! Consiliul Județean Ialomița cheltuie anual, apreciem noi, cam peste 100000 de euro din banii contribuabililor pentru a participa la acest Târg și a oferi vizitatorilor rătăciți printre standuri imaginea unui Bărăgan idilic în care podurile dunărene străjuiesc vestigii milenare. Concret, anul acesta autoritățile județene au organizat un stand catalogat drept «spectaculos», în care căpițele de fân s-au învecinat armonios cu motocicleta (n.red.: probabil cea a Reproducătorului!) circuitului de la Adâncata, iar o machetă de mucava a podurilor ialomițene care stau să cadă a umbrit o barcă părăsită de pescarii plecați în Spania și Italia, la muncă. Și au mai fost și altele, multe, prea multe ca să le putem pomeni: vestigii milenare, conace identitare, artista Miruna Ionescu, Taraful «Ion Albeșteanu», declarațiile președintelui, impre­siile montate «la cald» ale vizitatorilor de ocazie... Ceea ce nu a spus nimeni însă e că și anul acesta cele 12 trasee turistice județene promise de autorități sunt inexistente, iar risipa «spectaculoasă» de fonduri publice ascunde o realitate evidentă: scăderea constantă a numărului de turiști care tranzitează județul. Potrivit statisticilor, numărul de turiști în Ialomița nu a depășit 10 mii în 2018, iar singura destinație «turistică» rămâne cătunul-stațiune Amara...

4 Martie 2019, 11:15 (2217 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Mediatizarea președintelui Moraru a costat Ialomița 1,5 milioane de lei
«Tulburarea păcii sufletești», evaluată la 1,38 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


Z:
(4 Martie 2019, 19:24)
Bataie de joc la adresa banului public. Asta-i adevarul crunt. Da-o drq de gramatica si de asezare in pagina. Comentam sa ne spunem pasul nu sa ne dam alde Pruteanu...Spuneti ceva concret...daca nu va lasa pozitia BUGETOFAGA, abtineti-vaaaaaaaa....
Z:
(4 Martie 2019, 17:56)
Doar demagogia traditionala este evidenta. Nu degeaba sunt atatia analfabeti functionali.
y :
(4 Martie 2019, 14:48)
 X, dragule, nu vrei sa promovezi un pic limba romana? zic, "decat"
x:
(4 Martie 2019, 11:50)
Pai cu vreti dumneavoastra sa para un eveniment neimportant. Pe pagina de Face Book a Consiliului Judetean Ialomita, toti pupaciosii de subalterni ai lui " Mihai Viteazau" scriu comentarii pentru a felicita  acest eveniment. Curiozitatea este.... Ce firma a realizat proiectul.
In loc de circuitul de la Garbovi eu asi fi promovat circuitul Cazanesti, Cocora, Reviga, Milosesti sau circuitul Iazu, Scanteia, etc. Astfel de circuite ar fi trebuit promovate.
Asi fi promovat nu podul de la Dunare unde "Mihai Viteazu" nu are nicio contributie. Asi fi promovat podul de la Dridu ca de, tot este o mandrie pentru acest judet.