Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Ne-au bătut alde Vasile

Fotbal, Liga a III-a, Înainte Modelu-Unirea Slobozia 3-2

Ne-au bătut alde Vasile

bonus: «Grupa 2005», locul 3 la Brașov

Dacă nu era echipa Progresu Spartac, jucătorii Unirii ar fi fost furnizorii surprizei etapei. Meciul cu Modelu, echipă mică, alcătuită din jucători tineri cu ambiții mari, a cam fost luat la preț de amical de experimentații fotbaliști slobozeni. Și s-au fript rău, de la un capăt la altul! În final, nervii și accidentările au făcut diferența, iar Modelu este singura echipă care poate privi înainte...

Semne rele de la început Temperatură de 15 grade la Modelu, oameni calzi, fete frumoase, adică toate ingredientele pentru a privi un meci de fotbal în vinerea Mărțișorului. Specta­colul din teren este ca angajament peste nivelul Ligii a III-a, iar primele minute dau frâu liber spre gol tinereții (cel mai vârstnic jucător de la gazde are 25 ani!). Vitezistul Flisc, 20 ani «ară» terenul pe stânga, acolo unde ar fi trebuit să străjuiască Topor, centrează nestin­gherit în careu, de unde Florin Vasile, unul dintre cei trei jucători cu acest nume aflat în Lotul Modelului, îl execută lejer pe Călinoiu. Era doar minutul 3 și, prin urmare, timp suficient pentru ca meciul să ia o turnură favorabilă Sloboziei. În minutul 8, centrarea de pe dreapta a lui Răduca este reluată în gol de neobositul Toma. 1-1 este scorul pauzei, cu toate că ambele echipe mai au câte o ocazie de gol, iar lui Toma i se refuză un penalty clar, în ciuda faptului că gheata adversarului și-a lăsat amprenta pe gamba sa.

Își pierd busola În primul sfert de oră al părții secunde, Enache Costea mitraliază schimbări. Ies Năstase, Comșa, Răduca și Teodorescu, intră Bălan, Ene, Șerban și Suciu. Astfel, în minutul 61, când Soare se accidentează la genunchi, acesta nu mai poate fi înlocuit și echipa rămâne în inferioritate numerică. Anterior acestui episod, Vasile mai lovește o dată. Este vorba de Cristinel, intrat la pauză, care profită de nesincronizările din apărarea slobozeană, mărșăluiește pe dreapta și îl învinge din nou pe Călinoiu. Unirea aleargă după egalare, iar Toma și Teodorescu îl evidențiază pe portarul gazdelor, Voicu, aflat în zi de grație. Gluma se îngroașă în mi­nutul 76, când sub imperiul nervilor, Ibrian face un fault stupid și vede carto­nașul roșu. Chiar și cu 2 oameni în minus, Slobozia speră, iar în minutul 82, Ulmeanu îl faultează în careu pe Bucă și Toma transformă cu precizie lovitura de pe­deapsă... Bucă șchioapătă vizibil, dar cu cine să îl schimbi?! Deznodământul este hotărât de gazde. Călinoiu respinge ezitant un șut de la 7 metri și, pe fază, omul meciului, Flisc, înscrie! Victorie meritată pentru gazde și un plus de părere de rău pentru Unirea. Cu 3 puncte obținute la Modelu s-ar fi putut apropia la o lungime de Rapid care a pierdut, la rându-i, 1-3, cu Progresul Spartac.

«Grupa 2005», locul 3 la Brașov
Copiii antrenați de Ion Ionescu au bifat un nou turneu puternic desfășurat la Brașov de la care s-au întors cu rezultate apreciabile. Competiția cu participare internațională a adunat la start 14 echipe. Unirea Slobozia a câștigat faza pe grupe după un egal și două victorii fără gol primit: 0-0 cu Corona Brașov, 3-0 cu Junioru Câmpulung Moldovenesc și 3-0 cu Olimpic Belgrad. În semifinale, ialomițenii s-au duelat cu vicecampi­oana României la această categorie de vârstă, Universitatea Craiova. Oltenii s-au impus cu 4-0, după ce la pauză aveau doar 1-0. În finala mică, Unirea Slobozia și FC Onești au încheiat la egalitate, 2-2, elevii lui Ionescu impunându-se la loviturile de partajare. Astfel, Unirea a terminat tur­neul pe locul 3 și a adăugat încă un re­zultat bun în palmaresul acestei generații.

5 Martie 2019, 16:20 (3463 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Sprint pe ultima turnantă
Suntem din nou șefii seriei
Invincibilii de pe locul 2

Comentariile cititorilor:


un om:
(7 Martie 2019, 09:16)
Intreb si eu . . .pentru un prieten,ca tot e la moda formula asta :
De ce a fost lasat sa plece Ghinea care era in revenire de forma dupa o accidentare destul de grava,in timp ce Topor nu-si mai revine de aproape un sezon ???
Praf Conducerea:
(7 Martie 2019, 08:07)
Meciul a fost pierdut din cauza antrenorului. Il da pe Ghinea la Tunari cand Topor este varza.
Sorry:
(6 Martie 2019, 23:02)
Ppaall este, probabil, un marcant reprezentant din cadrul echipei de seniori, care nu digeră prea ușor succesul unor copii din pricina faptului că sunt antrenați de Ionescu. E bine însă că la echipa mare, până în minutul 65 s-au efectuat toate schimbarile. La un moment dat, am avut impresia că pe banca tehnică se află Reghe... Dar m-am înșelat. Dar cred că sunt mai aproape de adevăr cand spun ca Ppaall a fost elevul lui Ionescu. Și nu a învățat nimic. Și din nimic, nimic iese. Și pe gură, și în scris.
Ppaall:
(6 Martie 2019, 18:21)
Ne-ati omorat cu Ionescu si cu grupa lui! Republicanii s-au desființat pentru ca sportivii fug de acest antrenor tinut in slavi de conducere! Are o grupa de copii si ia cel mai mare salariu din club ,mai mare decat cel al antrenorului principal de la echipa de seniori! Sa nu mai zicem ca la fiecare meci el fiind un mare antrenor ,pleaca cu masina lui pe banii clubului!