Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Ne-au bătut alde Vasile

Fotbal, Liga a III-a, Înainte Modelu-Unirea Slobozia 3-2

Ne-au bătut alde Vasile

bonus: «Grupa 2005», locul 3 la Brașov

Dacă nu era echipa Progresu Spartac, jucătorii Unirii ar fi fost furnizorii surprizei etapei. Meciul cu Modelu, echipă mică, alcătuită din jucători tineri cu ambiții mari, a cam fost luat la preț de amical de experimentații fotbaliști slobozeni. Și s-au fript rău, de la un capăt la altul! În final, nervii și accidentările au făcut diferența, iar Modelu este singura echipă care poate privi înainte...

Semne rele de la început Temperatură de 15 grade la Modelu, oameni calzi, fete frumoase, adică toate ingredientele pentru a privi un meci de fotbal în vinerea Mărțișorului. Specta­colul din teren este ca angajament peste nivelul Ligii a III-a, iar primele minute dau frâu liber spre gol tinereții (cel mai vârstnic jucător de la gazde are 25 ani!). Vitezistul Flisc, 20 ani «ară» terenul pe stânga, acolo unde ar fi trebuit să străjuiască Topor, centrează nestin­gherit în careu, de unde Florin Vasile, unul dintre cei trei jucători cu acest nume aflat în Lotul Modelului, îl execută lejer pe Călinoiu. Era doar minutul 3 și, prin urmare, timp suficient pentru ca meciul să ia o turnură favorabilă Sloboziei. În minutul 8, centrarea de pe dreapta a lui Răduca este reluată în gol de neobositul Toma. 1-1 este scorul pauzei, cu toate că ambele echipe mai au câte o ocazie de gol, iar lui Toma i se refuză un penalty clar, în ciuda faptului că gheata adversarului și-a lăsat amprenta pe gamba sa.

Își pierd busola În primul sfert de oră al părții secunde, Enache Costea mitraliază schimbări. Ies Năstase, Comșa, Răduca și Teodorescu, intră Bălan, Ene, Șerban și Suciu. Astfel, în minutul 61, când Soare se accidentează la genunchi, acesta nu mai poate fi înlocuit și echipa rămâne în inferioritate numerică. Anterior acestui episod, Vasile mai lovește o dată. Este vorba de Cristinel, intrat la pauză, care profită de nesincronizările din apărarea slobozeană, mărșăluiește pe dreapta și îl învinge din nou pe Călinoiu. Unirea aleargă după egalare, iar Toma și Teodorescu îl evidențiază pe portarul gazdelor, Voicu, aflat în zi de grație. Gluma se îngroașă în mi­nutul 76, când sub imperiul nervilor, Ibrian face un fault stupid și vede carto­nașul roșu. Chiar și cu 2 oameni în minus, Slobozia speră, iar în minutul 82, Ulmeanu îl faultează în careu pe Bucă și Toma transformă cu precizie lovitura de pe­deapsă... Bucă șchioapătă vizibil, dar cu cine să îl schimbi?! Deznodământul este hotărât de gazde. Călinoiu respinge ezitant un șut de la 7 metri și, pe fază, omul meciului, Flisc, înscrie! Victorie meritată pentru gazde și un plus de părere de rău pentru Unirea. Cu 3 puncte obținute la Modelu s-ar fi putut apropia la o lungime de Rapid care a pierdut, la rându-i, 1-3, cu Progresul Spartac.

«Grupa 2005», locul 3 la Brașov
Copiii antrenați de Ion Ionescu au bifat un nou turneu puternic desfășurat la Brașov de la care s-au întors cu rezultate apreciabile. Competiția cu participare internațională a adunat la start 14 echipe. Unirea Slobozia a câștigat faza pe grupe după un egal și două victorii fără gol primit: 0-0 cu Corona Brașov, 3-0 cu Junioru Câmpulung Moldovenesc și 3-0 cu Olimpic Belgrad. În semifinale, ialomițenii s-au duelat cu vicecampi­oana României la această categorie de vârstă, Universitatea Craiova. Oltenii s-au impus cu 4-0, după ce la pauză aveau doar 1-0. În finala mică, Unirea Slobozia și FC Onești au încheiat la egalitate, 2-2, elevii lui Ionescu impunându-se la loviturile de partajare. Astfel, Unirea a terminat tur­neul pe locul 3 și a adăugat încă un re­zultat bun în palmaresul acestei generații.

5 Martie 2019, 16:20 (3122 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Slobozia, capitala fotbalului juvenil
«Ialomița Youth Cup», maraton al fotbalului juvenil la Slobozia
«Unirea 2010», semifinalistă la Galați
Injecție cu optimism
Criza continuă

Comentariile cititorilor:


Fotbalul !!!:
(10 Martie 2019, 13:56)
Ce cumintei sunteti dintr-o data....nici macar un comentariu !!! Este clar ca nunai fotbalisti ( cu soare in frumte ) comentati aici ? ...uitasem...si enache si lemnaru....toti sunteti oameni penibili , iar acum v-ati aratat caracterul....asta sa vada toata lumea cine comenta cu atata inversunare....RUSINE !!!
Pentru adevaratul Beni:
(8 Martie 2019, 11:03)
Pai eu am facut febra musculara ca stau de vreo 3 ani in joc de glezna. :)))) eu ma las pagubas , ii mai las si pe altii Nici la anul nu se va promova , asa ca aviz celor care vor sa stea in joc de glezne vor avea ceva tras :))))
adevaratul Beni:
(8 Martie 2019, 10:34)
Salutare oameni priceputi la fotbal!
Lasati ca se pregatesc ptr sezonul urmator ca asta e cam terminat. Aveti rabdare si mai stati in joc de glezna cel putin un an. Noi sa fim sanatosi ca la ei oricum leafa merge.
un om:
(8 Martie 2019, 08:57)
Sambata de la ora 15 avem meci acasa cu Cernavoda !
Inafara de cei accidentati si suspendati cine credeti ca va lipsi din teren ???
Zic si eu asa . . . ca am auzit de la un prieten . . .
Pseudo-suporter:
(7 Martie 2019, 22:18)
Din pacate mai baieti ( asa zisi fotbalisti ) " roata-i roata nu-i patrata "...toate comentariile si frustrarile voastre incep sa se intoarca impotriva ...incet-incet va aratati valoarea sportiva ( nu mai mare decat de la judet ) si limitele personale , atat morfologice , morfofunctionale ...cat si ....nu mai continui ca oricum nu sunteti in stare sa cititi cuvintele dar sa si intelege-ti sensul lor.....din pacate nu toti avem acelasi numar de cromozomi....cu toate ca in mod normal Dumnezeu ne-a lasat cu numar egal...numai ca unii dintre voi au mai pierdut unul sau mai multi pe drum...este vorba de drumul vietii..
Pt Suporter obiectiv :
(7 Martie 2019, 21:59)
Tin sa te anunt ca Ghinea a plecat de buna voie,fara sa-l forteze nimeni. Din contra,au fost discutii cu el sa ramana. Apropo de Soare: a fost cam cel mai bun de pe teren la Modelu înainte sa se accidenteze.
Un mare anonim:
(7 Martie 2019, 21:37)
Se vede de la o posta ca numai fotbalisti sai din conducere comenteaza pe aici...exemplu concludent : " unui om "...comentariul lui atat de sigur si la obiect nu poate fi decat din interiorul clubului ca nu stiu unul de acolo care iese public sa spuna " anumite probleme" de la club...poate ne poate raspunde la intrebarea : care este motivul infrangerii cu Modelul ???..la fel...intreb pentru un prieten..:)))
Suporter obiectiv :
(7 Martie 2019, 21:23)
Toți întreabă de ce a fost înlăturat Ghinea...Pai a fost înlăturat fiindcă nu mai avea loc in echipă de marele căpitan Romeo Soare pe postul de fundaș central ...Toți din tribune,toți de la oficială mormăie despre Soare ca el nu mai poate,însă el ii dă înainte si trage echipa in jos.... Chiar nu vede Enache ca Soare nu mai poate, iar vârsta își spune cuvântul....sau cumva antrenorul nu știe ce i cu echipa asta și nu are tupeul să il lase pe Soare pe bancă... Au fost vremuri când căpitanul trăgea echipa după el,jos palaria pt acei ani ani de liga 2,dar acum trebuie sa înțelega si el ca nu mai poate si sa facă un pas înapoi !
Suporter infocat:
(7 Martie 2019, 21:19)
Când va ia gura pe dinainte valorii ( sportive ...ca nu vorbim de alta valoare ) se  mai întâmplă și câte o înfrângere din asta " neprevazuta " cu din astia ...alde Vasile  da la judet 
Suporter:
(7 Martie 2019, 20:42)
Pentru mine este clar : Ppaall este un jucator care are sau a avut ceva probleme cu antrenorul Ionescu (fiecare dintre ei avand propria varianta ) , iar Sorry nu este altcineva decat un parinte " inflacarat " ( spun asta pentru ca a scris totul corect gramatical , deci este clar ca fotbalist nu este ) al grupei respective , care pana la proba contrarie merge pe mana lui Ionescu . Eu totusi vreau sa spun altceva : mai baieti , mai pseudo-fotbalisti , mai scriitorilor , mai alde....nu mai dau nume ca oricum va stiti voi aia care comentati aici...aceasta infrangere nu este a voastra , nu este a lui Enache si nici a lui Lemnaru ( pseudo-presedintele , ca altcineva este Presedinte nicidecum el ) ....este a HANDBALULUI...din cauza lor s-a pierdut meciul , din cauza salariilor lor de 20000 de roni ( astia sunt bani romanesti ) , din cauza ca sunt mercenare , ca pacalesc , ca ..as putea sa preiau toate comentariile facute de voi de ani de zile care acum se intorc impotriva voastra....Ma intreb ( ce-i drept retoric ) daca a-ti fi avut 20000 de roni salariu' ca handbalistele ( aceeasi bani romanesti ca si ele ) a-ti fi castigat meciul cu Inapoi Modelu ? ..scuze..Inainte Modelul....daca nu a-ti fi fost si voi mercenari nu-i asa ca l-ati fi castigat ? daca a-ti fi jucat pe mari arene si nu la judet ( de acolo este echipa si acolo are si stadionul )a-ti fi castigat ?...voi jucati cu inima nu ?....eu spun doar atat : fiecare joaca acolo unde are valoare , iar voi fotbalisti si ele handbalistele , jucati acolo unde va este locul unii la judet...altele la liga 2 ...daca si voi si ele erati cu valoare adaugata a-ti fi castigat si 20000 de roni ( aceeasi bani romanesti ) si eeati si in divizie superioara....dar daca nu va cauta nimeni sa va ia... :((( ...aaaa...stati a fost Soare ( de la fostbal ) 2 luni la Suceava parca..... la liga 2 si si-au dat seama aia ce si cum si cu sutul dat in dos jucatorului ne-am pricopsit cu el la conducere....scuze...la echipa.
Ppaall:
(7 Martie 2019, 18:00)
Sorry , nu am treaba cu echipa de seniori , nici cu grupa 2005 felcitari copiilor , este meritul lor ! Vreau sa trag un semnal de alarma pentru ca multi din copiii nostrii s-au lasat din cauza acestui individ ! Si nu mi se pare normal sa imi las copilul singur in autocar cu un copil pe post de antrenor si Ionescu sa vina cu masina lui bine-mersi pe banii clubului si apoi sa desființeze echipa de juniori pentru ca Ionescu nu are chef de ei ! Aia e, sa stea cu o grupa de juniori acum si sa ia toti banii de la club !
Darius G:
(7 Martie 2019, 14:42)
E claaar ca sportul nu trebuie sa moara in Slobozia , doar ca in fruntea echipelor noastre (aici ma refer la toate ramurile sportive) trebuiesc puși oameni pricepuți și devotati.
Mih:
(7 Martie 2019, 10:27)
sportul ialomițean trebuie susținut
Ionuț :
(7 Martie 2019, 10:19)
Bai fraților.......o sa ajungem sa ne uitam la televizor și la handbal și la fotbal.......suntem prea invidioși , o sa trăim din amintiri in loc sa susținem sportul ialomițean........haideți sa fim mai buni cu sportul slobozenilor
Unui om:
(7 Martie 2019, 10:14)
Ghinea a avut probleme cu spatele, iar topor vine după o pauza de 6 luni in care a avut genunchiul rupt, despre ce vorbim aici cunoscătorilor?