Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul Constantin Sava vinde terenuri publice ilegal

Legea Turcului

Primarul Constantin Sava vinde terenuri publice ilegal

Primarul din Urziceni este celebru pentru modul în care admi­nistrează orașul în disprețul suveran al legii. Luni, 4 martie a.c., în cadrul ședinței Con­si­liului Local Urziceni a oferit o nouă dovadă în favoarea acestei afirmații. El a cerut Consiliului Local să aprobe ilegal vânzarea unui teren către firma Martplast.

Povestea unui contract de superficie
În anul 2016, prin luna octom­brie, Martplast SRL a încheiat cu Primăria Urziceni un contract de superficie pentru un teren de 4075 mp. Două luni mai târziu, suprafața crește ca din apă și ajunge la 4681 mp. Timp de 2 ani, Martplast plătește cinstit contractul de superficie în valoare de 1587 euro anual și visează la ziua când administrația se va profesio­naliza. În 2019, sătul să plătească bani pe un teren pe care l-ar fi putut cumpăra, Martplast solicită conform legii achiziționarea te­renului. Primăria angajează firma Geomatics pentru efectuarea măsurătorilor cadastrale necesare întocmirii cărții funciare și descoperă, surpriză!, că terenul utilizat de Martplast are 5020 mp. Ca să dreagă busuiocul administrativ, primarul Constantin Sava meșterește un act adițional la «contractul de constituire a dreptului de superficie». Adiționalul este redactat pe 4 februarie 2019, iar primarul, firesc, uită să-l supună aprobării Consiliului local, așa cum cere Legea 215, la art. 123. Până aici, toate bune și frumoase, că doar nu e prima dată când primarul încalcă legea de când s-a întors la muncă...

Învoiala Turcului
Luni, 4 martie 2019, primarul Constantin Sava a supus proiectul de hotărâre privind vânzarea terenului către Martplast în cadrul unei ședinte extraordinare a Consiliului Local, ca să nu mai dea explicații suplimentare. Con­si­lierul local PSD Ion Dumitrescu a avut însă îndrăzneala să le ceară. Și, deși proiectul a fost aprobat, Ion Dumitrescu a demonstrat că decizia este una ilegală: «Sin­gurul lucru care m-a interesat a fost să protejez bunurile orașului. Nu este prima dată când primarul Sava insistă pentru vânzarea unor terenuri subevaluate... Acesta se vinde la un preț de aproape 4 ori mai mic decât prețul pieței! Dar ceea ce este inadmisibil este faptul că actul adițional nu a fost supus aprobării plenului, așa cum cere legea... Sper ca acest proiect de hotărâre să nu primească avizul de legalitate din partea Prefecturii... În caz contrar, primarul Sava va putea încălca legea de câte ori dorește!» ne-a declarat acesta. Poziția consilierului PSD Ion Dumitrescu a fost condamnată public de către primarul Constantin Sava în cadrul ședinței, acesta declarând că, în acest fel, orașul pierde 50 mii de euro...

5 Martie 2019, 17:10 (2479 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Circ administrativ cu primarul Constantin Sava
Primarul Urziceniului, Constantin Sava a fost achitat definitiv!
Groapa de gunoi din «zona umedă Draga»

Comentariile cititorilor:


topor:
(11 Martie 2019, 13:20)
Martinescu si a facut adapost de caini chiar langa Martplat , fix langa curtile oamenilor, aducand cu asta un zgomot teribil la orice ora din zi si noapte cat si un miros incredibil de urat.
Nu zice nimeni nimic de asta? 
Cum de a primit autorizatie sa faca asta , fiind un focar de infectie ? SPAGA SI INTELEGERI
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(6 Martie 2019, 21:50)
Hello, lingailor de turc! Mai bun decat Dumitrescu nu găsea Sava. Dumitrescu ii face cale foarte ușoară spre al 5 lea mandat de primar. Așa că lăsați omul in pace că doar pentru Sava lucrează.
Ursul pacalit:
(6 Martie 2019, 15:06)
Da...domnul consilier este primul ganditor al urbei. Ajuns in functie impreuna cu alti doi consilieri cu origini de prin catunele si satele necajite din apropiere se gandesc sa faca niste reforme in educatie la nivel de oras in favoarea si in amintirea fostului sau loc de munca. PSD e in tot si in toate!!! Dar vin ele si alegerile
Urziceni:
(6 Martie 2019, 06:05)
Profesorasul se opune la tot ce vine din partea primariei , ca un batrin bolsevic nu are decit venin ! A fugit de praful de creta in parlament, unde incompetenta didactica nu se mai vede si dupa 4 ani de tacere a aterizat la BNR de un de a iesit cu o pensie nesimtita ! De batrinul edec se pare ca orasul nu mai scapa , ca ialomitenii de Ciuma Rosie ! Nu a facut nimic pentru oras, cum nu a facut nimic pe unde a fost ! Psd cu el va pierde voturi !
Absurd:
(5 Martie 2019, 23:53)
1. Articol nedocumentat, atât cu privire la situația faptica cât și legala. La nivelul localităților din România s au realizat măsurători cadastrale care de cele mai multe ori au evidențiat diferențe fata de suprafețele crezute a exista, precum și cazul de fata, suprafață scriptica înainte de măsurătorile cadastrale e cea a contractului inițial, după cadastru general cea a actului adițional, mai este oare nevoie de o hotărâre de consiliu atâta timp cât natura diferenței este clara? 2. Nu exista bun subevaluat în administrația publica! Toate imobilele ce fac obiectul vânzării au la baza un raport al unui evaluator ANEVAR independent, ori acesta își asuma răspunderea pentru documentația întocmită. 3. Înțeleg oarecum frustrarea domnului profesor vis a vis de faptul ca a fost mustrat în plina ședința pentru faptul ca a încercat negocierea trecerii proiectului cu reprezentantul Martplast ( ședința a fost înregistrată și este postata pe Facebook), dar acest articol îmi pare cel mai slab din ce am citit pana la acest moment pe ziarul dumneavoastră (din nefericire). Oarecum, ca și administrația publica locala, acest articol arata implicarea politicului în denaturarea realității și o afirm cu părere de rău, fiind un cititor fidel al dumneavoastră.
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(5 Martie 2019, 19:37)
Hotărârea e legală cât timp va fi angajată și fata lui Gigi la Ecoaqua Urziceni.