Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are un patrimoniu evaluat la 734 milioane de lei

Ialomița are un patrimoniu evaluat la 734 milioane de lei

bonus: Institutul Național de Cercetări Aerospațiale, noul investitor pentru aeroportul din Alexeni

În perioada 12 octombrie-12 noiembrie 2018, Consiliul Județean Ialomița a inventariat bunurile care alcătuiesc domeniul public și privat al județului Ialomița. Documentul a fost făcut public la ședința Consi­liului Județean de joi, 28 februarie 2019. Majoritatea acestor bunuri reprezintă bunuri aflate în domeniul public, în dome­niul privat al județului fiind con­tabilizate bunuri în valoare de numai 113,7 milioane de lei. Gestionarea acestui patrimoniu se face de către Consiliul Județean Ialomița, reprezentat în majoritatea cazurilor de către președintele Victor Moraru.

Pe hârtie suntem bogați Patrimoniul județului Ialomița este inventariat anual de o comisie constituită printr-o dispoziție a președintelui Victor Moraru. Comisia inventariază activele fixe corporale și necorporale aflate în proprietatea județului Ialomița. Potrivit datelor oficiale, valoarea totală a acestora se ridică la 734,1 mi­lioane de lei. Suma este rezulta­tul reevaluării activelor fixe corporale, de natura construcțiilor și terenurilor, aflate în patrimoniul public al județului. Conform inventarului efectuat, valoarea bunurilor aflate în domeniul public al județului se ridică la 620,4 milioane de lei, iar cea a bunurilor aflate în do­meniul privat al județului la va­loarea de 113,7 milioane de lei.

Bani din concesiuni Cea mai mare parte a patrimoniului județului Ialomița o re­prezintă terenurile agricole. Aces­tea sunt concesionate sau arendate de către Consiliul Județean Ialomița pentru a obține venituri. În anul 2018, suprafața totală de teren concesionată și arendată de către instituție s-a cifrat la 2263 de hectare. Veniturile în­casate s-au ridicat la 3,5 milio­a­ne de lei. Conform concluziilor prezentate de către Victor Moraru pe marginea acestui document «gestionarea bunurilor din do­meniul public și privat al jude­țului s-a realizat în mod corespunzător și legal», iar Consiliul Județean Ialomița și instituțiile subordonate au asigurat administrarea, păstrarea și conservarea acestor bunuri.

Institutul Național de Cercetări Aerospațiale, noul investitor pentru aeroportul din Alexeni
După japonezi, canadieni și marțieni, a venit rândul Institutului Național de Cercetare-Dez­vol­tare Aerospațială «Elie Carafoli» să fie interesat de aeroporul de la Alexeni. Anunțul a fost făcut de către președintele Victor Moraru în cadrul ședinței Consiliului Județean de joi, 28 februarie 2019.
Cercetătorii sunt cei mai tari Președintele Victor Moraru a anunțat plenul Consiliului Județean Ialomița că a găsit, în sfârșit, un investitor serios pentru ruinele fostului aeroport de la Alexeni. Pentru a fi credibil după cele 4-5 anunțuri anterioare care nu s-au soldat cu rezultate palpabile, președintele Victor Moraru a prezentat public o adresă din care rezultă că Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Ae­rospațială «Elie Carafoli» are în vedere un program de dezvoltare a infrastructurii aeroportuare în zona aerodromului Alexeni prin «înființarea unui Centru Regional de Operațiuni Aeriene». Con­form adresei, acest obiectiv este destinat dezvoltării «sec­torului de servicii în domeniul aviației civile utili­tare și de business». Președintele Victor Moraru a apreciat public că persoanele care l-au contactat sunt «serioase» și că «m-au impresionat cu adevă­rat...». În cazul în care proiectul se va concretiza, Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare ­A­­e­­ro­spațială va concesiona aproximativ 300 de hectare de teren pentru operațiuni aeroportuare, dezvoltare industrială și cercetare. Concret, In­stitutul dorește relocarea unor instalații de interes național în zona aerodromului, susținând că în acest fel zona poate deveni «un centru operațional cu puternic impact la nivel UE». Pe această cale îi ținem pumnii strânși domnului președinte, că astfel de gogorițe încă nu auzisem!

6 Martie 2019, 15:05 (1858 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Bugetul localităților, repartizat după o formulă ministeriala «necunoscută și eronată»
«100 pentru Ialomița» sau oamenii președintelui Moraru
Cu Ialomița-n Târgul de Turism al României

Comentariile cititorilor:


Orasul meu, judetul lor:
(8 Martie 2019, 06:55)
Cifrele nu cuprind statuia Mos Craciun,sumele platite de ciuperca - greenharvest,banii pentru Sala de spectacole variabila-spectaculoasa,pietrisul supravaloros-poros,obtinut din resturi de cometa din Garii Noi,mirabolantele puturi forate ce ofera apa orasului,cu tevi de transport cu vane de argint si nu in ultimul rand miraculosul si pretiosul asfalt ce se netezeste singurel, autonivelant, turnat in intreg orasul,dar mai ales pe str. Lacului! Avem doar in Slobozia incarcatura financiara necuprinsa in raport!Sa adaugam peste 50 milioane de euro,in subterana ce face legatura cu tuneluri secrete,nedezvaluite si led urile portocalii,montate de adevarate zeitati in domeniu!"Valuare",ca psd ul nu se joaca,investeste,mareste valoarea,nu doar costul!Raritati de investitii,nu gluma!Trebuuesc impaiati ultimii primari ai urbei si expusi pe suportii de statui de la centrul Perlea! Geniii, nu Eugenii!Sa lase un loc si comandantului suprem de garnizoana motorizata a militiei locale,adevaratul Abaza,doar EL,valorosul,mustaciosul, pretiosul!
Darth Vader:
(7 Martie 2019, 05:29)
Va inselati amarnic! Federatia intergalactica klingoniana vrea sa concesioneze fostul aeroport de la Alexeni. Dar e strict secret!!!! Moraru intergalacticul a negociat la o betie aceasta afacere. O fi fost doar in mintea lui ametita de alcool? Cine mai stie ...?