Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, executat silit de sindicaliști

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, executat silit de sindicaliști

Poliția ialomițeană este executată silit printr-o acțiune a Sindicatului Național Polițiștilor și Personalului Contractual-filiala Ialomița. Sindicaliștii susțin faptul că reprezentanții Inspectoratului Județean de Poliție al Județului Ialomița au refuzat să pună în aplicare o sentință definitivă în baza căreia au reușit să obțină acordarea unor sporuri salariale. Ca reacție a procesului înregistrat pe rolul Judecătoriei Slobozia, oficialii IPJ Ialomița au explicat că inițiatorii acțiunii s-au grăbit când au cerut instanței această măsură.

Război în instanță
Executarea silită a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița solicitată de Sindicatul Național al Polițiștilor și Personalului Contractual-fili­ala Ialomița are ca temei neres­pectarea unei hotărâri judecătorești definitivă. Anul trecut, susținuți de formațiunea sindicală, mai mulți polițiști au reușit să obțină în instanță anumite sporuri salariale. Este vorba despre așa-zisul «spor de fidelitate», beneficiu financiar suspendat în 2009, dar reintrodus în salariul oamenilor legii în 2015. Deși legislația a prevăzut reacordarea acestui stimulent financiar, oficialii Poliției ialomițene au refuzat să-l acorde celor în drept. Astfel, reprezentanții Sindicatu­lui Național al Polițiștilor și Personalului Contractual-fili­ala Ialomița au deschis 4 procese colective prin care au soli­citat reacordarea sporului. Două dintre acțiuni au fost câștigate de­finitv anul trecut însă, nici până în prezent, hotărârile instanțelor nu au fost puse în practică. «Am luat decizia de a cere executarea silită pentru că nu este normal să fim ignorați cu privire la drepturile care ni se cuvin. Ne bucurăm de faptul că instanța a admis cererea noastră cu privire la această acțiune. Sperăm ca de această dată superiorii să fie mai atenți la nevoile pe care polițiștii le au!» a declarat Victor Tilă, președintele Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual-fili­ala Ialomița. În replică, oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au explicat faptul că demersul juridic al sindicaliștilor este inoportun și, mai mult decât atât, aceștia s-au grăbit în momentul în care au cerut instanței executarea silită a instituției. «Procedura în ceea ce privește punerea în practică a sentințelor era în plină desfășurare... Era vorba doar despre o chestiune de timp până când ea s-ar fi concretizat. Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița va pune în aplicare decizia instanței!» au explicat reprezentanții Biroului de Presă al Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița.

6 Martie 2019, 08:05 (2563 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Doru:
(9 Martie 2019, 12:47)
Tila e ala care administreaza Blue Transport srl? Ala care face toate actele in firma aia, care vinde lemne la capul gol,de la primarii la diferite persoane? Unii de-ai lui mai aveau putin sa faca puscarie pentru administrare de societati commercial,iar pe asta nu-l vede nimeni. Un nemernic ,care se da cel mai corect! Marinel Stanciu va poate confirma,Dar si ala e pana in gat ....
Pensionar:
(7 Martie 2019, 13:11)
Bravo Tila, poate le spui cam cum stateau cu capul in jos la sedintele de consiliu, iar acum nu recunosc hotararile definitive. Pacat mare pacat domnilor comandanti ai IPJ Ialomita.
Noriega:
(6 Martie 2019, 18:20)
Abuzuri, neglijență, nepăsare, lipsă de empatie, prostie, infatuare, autosuficiență, neprofesionalism, indolență, indiferență, aroganță, invidie, înșelăciune, răutate, amânare, presiune, șantaj, mirare, de toate acestea te lovești, doar pentru a obține niste drepturi ce-ți sunt recunoscute de lege.
Diciu:
(6 Martie 2019, 11:27)
Dati banii la oameni sefilor! Daca e hotarare definitiva, ce mai asteptati? Asa respectati voi legea? Daca erau banii pt voi cred ca va duceati in Piata Victoriei sa va plangeti. Dati-ne banii, dati-ne banii!