Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Municipalitatea slobozeană «cosmetizează» zona Casa Armatei cu 8 milioane de lei

Administrația subțire cu cheltuială se ține

Municipalitatea slobozeană «cosmetizează» zona Casa Armatei cu 8 milioane de lei

Șirul investițiilor preconizate pentru anul 2019 la Slobozia devine tot mai lung. După «închiderea» șantierului de la «groapa lui Stoica», administrația Mocioniu vrea pistă de biciclete, transport în comun ecologic, un nou cimitir uman, iluminat public european, reducerea emisiei de carbon... Și șirul ar putea continua! Ne vom opri însă asupra unui obiectiv care așteaptă de peste 10 ani o intervenție din partea autorităților: zona Casa Armatei. Valoarea acestei investiții se ridică, potrivit estimărilor, la 8 milioane de lei.

Investiții românești cu bani europeni
Luată de valul accesărilor de fonduri europene, administrația Mocioniu a trecut pe lista reali­zărilor de anul acesta și un pro­iect de reabilitare a Zonei Pieto­nale Casa Armatei din munici­piul Slobozia. Valoarea investi­ției se ridică la puțin peste 8 mili­oane de lei și ar putea fi finalizată în numai 12 luni. Banii vor fi atrași prin Programul Opera­țio­nal Regional, iar justificarea este dată de necesitatea «creșterii mo­bilității urbane în această zonă». Concret, banii vor fi cheltuiți pentru infrastructură și suprastructură pietonală, spații verzi irigate, piste de biciclete, mobilier urban inteligent, stații de autobuz și bikesharing, etc. Unul dintre obiectivele specifice ale acestei investiții îl reprezintă «reducerea emisiilor de carbon și promovarea mobilității urbane durabile prin realizarea unor in­vestiții de infrastructură specifică deplasărilor cu bicicleta și pietonale». Zona care ur­mează să fie afectată de noile lucrări cuprinde strada Vânători, Palatul Copiilor, Aleea Stadio­nului incluzând zona Teatrului de Vară, bulevardul Matei Basarab și clădirea Cercului Militar Slobozia, respectiv o suprafață de 4790,8 mp. În felul acesta, susțin autoritățile, va crește «ca­litatea vieții cetățenilor prin dezvoltarea unei zone pietonale în cadrul orașului, ca areal al interacțiunilor sociale, politice și culturale ale urbei».

Realitatea ultimilor 10 ani
Reabilitarea Zonei Casa Armatei este, incontestabil, ab­solut necesară. Din păcate, admi­nistrația locală a ales una dintre cele mai riscante variante de investiții, dat fiind antecedentul cu proiectul Piața Revoluției. Ideea rea­bilitării Zonei Casa Armatei i-a aparținut, inițial, ex-primarului Alexandru Stoica. Acesta a in­ten­ționat să relocheze aici copia Turnului Eiffel din Parcul Hermes. Tot Alexandru Stoica a promis transformarea Teatrului de Vară într-un spațiu funcțional, care să permită găzduirea unor spectacole în aer liber. Demer­surile de preluare a acestei locații datează din anul 2010. Procesul dintre municipalitate și RADEF a durat 6 ani, iar preluarea efectivă a lo­cației s-a făcut în luna mai a anului 2018. Imediat după preluare, primarul Adrian Mocioniu a avansat ideea reabi­litării zonei cu ajutorul angaja­ților DADP Slobozia. Varianta a fost abando­nată, dată fiind complexitatea lucrărilor. Chiar dacă zona va fi reabilitată din fonduri europene, drumul până la fina­lizarea acestei investiții este lung și laborios. În zonă se află și fostul Cinema­tograf «Ialomița», pe care muni­cipalitatea nu l-a putut prelua, în pofida faptului că l-a solicitat în instanță. Acest cinematograf nu a fost inclus în pro­iectul de rea­bilitare a zonei și va rămâne mult timp de-acum încolo încă o clă­dire părăsită în centrul orașului Slobozia...

6 Martie 2019, 12:05 (2978 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Adriana:
(20 Martie 2019, 18:00)
Transportul in comun este groaznic si inuman! Doar vorbe si atat! Autobuze ruginite, scaune rupte,mizerie, oameni inghesuiti si obositi care spera sa calatoreasca în conditii mai bune!
Led si beton :
(9 Martie 2019, 13:44)
Program operational regional?Pentru pietoni!Este ca si cum am fi interesati de viata pinguinilor si bunastarea girafelor in situatia in care nu prea au ce cauta pe aici.Cum adica?Brusc pietonii au nevoie de acel areal de plimbare.Adica trebuiesc si acolo retezati copacii,montate led.uri rosii si turnat mult,mult beton.Scump!Nu din cel ieftin. 80 miliarde alocati pentru alta aberatie psd ista!Clar:plecam noi ca astia sunt cronici!Cu pensionarii la mansa voturilor,emigranti scrie pe noi!#salutaripsdistilordirectingura!
marius:
(8 Martie 2019, 09:18)
Daca o sa semene cu kitchul ala de la centrul ionel perlea, mai bine sa se renunte...o pista de aeroport cu luminite galbene e suficienta.....
Scuzatorul de serviciu:
(8 Martie 2019, 07:02)
In limba romana,80 miliarde lei vechi,ciorditi din investitia "Prostiti in Garii Noi",plan viclenesc,reusit al celor trei magi-ionascu,stoica,mocioniu, ce au reusit prostirea unui numar destul de mare de cetateni.Sa vina ploile,cu 2 zile inainte de alegerile locale,stimati alesi,sa vedeti voturi!Veti primi fix in fiecare orificiu uman de care dispune tii,cate un vot erect!Sanatate,
Mary:
(7 Martie 2019, 11:47)
    Mașinile din acest oraș și nu sunt multe, se înghesuie la atelierele de reparații cu fel de fel de probleme la direcție, bucși, pivoți, bielete și alte nebunii, toate datorate gropilor din asfalt și primăria s-a apucat de cosmetizat. 
 Nu vă este rușine de cei care plătesc impozite la mașini??!!
 Ori sunteți tâmpiți, ori sunteți tâmpiți!!!
cetatean:
(7 Martie 2019, 08:07)
...pai sa ramana dar sa nu se degradeze ?! alo ? asa s-au degradata multe cladiri in oras ?! vai de capul vostru cei care raspuns ??
Ion:
(7 Martie 2019, 03:27)
Foarte bună decizie cu extinderea unui nou cimitir!
@bingo :
(6 Martie 2019, 18:52)
Ce scrie în articol și ce înțelegi tu... Clădirea rămâne MApN, stai liniștit!
bingo:
(6 Martie 2019, 14:43)
Jos labele de pe Casa  Armatei, hotilor ! Aceasta cladire trebuie reabilitata ,dar trebuie sa aiba aceeasi destinatie  si acelasi proprietar de drept -Armata Romana- !!!  M.Ap.N. nu a avut niciodata bani pentru reabilitarea acestei cladiri,de aceea s-a ajuns aici ,in final sa ajunga pe mana municipalitatii care probabil ii va schimba destinatia dupa bunul plac. O sa se spuna la un moment dat ca nu avem armata prea multa in acest judet,asa ca nu ne trebuie un Camin de garnizoana cum a fost  la inaugurarea cladirii., acum multi ani . Municipalitatea daca vrea sa reabiliteze e foarte bine,dar destinatia trebuie sa ramana aceeasi: Camin garnizoana pentru militari !!