Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia a devenit feuda primarului Mocioniu

Consiliul Local, simplu executant

Slobozia a devenit feuda primarului Mocioniu

bonus: Primarul Mocioniu a ales Franța

Consiliul Local Slobozia a devenit o extensie a deciziilor adoptate de către administrația Mocioniu. Joi, 28 februa­rie 2019, consilierii locali ai municipiului au adoptat o serie de proiecte de hotărâre controversate, care vor afecta direct viața slobozenilor. Printre ele se numără cele stabilirea de tarife pentru parcarea «în spații publice» sau vânzarea unor terenuri concesionate.

Curat murdar Joi, 28 februarie 2019, în cadrul ședinței ordinare, consilierii locali au aprobat o nouă serie de proiecte de hotărâre controversate. Lista exemplelor este lungă, de la modificarea organigra­mei aparatului de lucru al primarului Adrian Mocioniu la vânzarea a 4 terenuri concesionate. Referitor la aceste vânzări, consilierul PNL Robert Bocu a declarat: «Nu înțeleg de ce conti­nuăm să vindem terenurile publice la prețuri subevaluate. Prețurile la care admi­nistrația locală vinde sunt cu 30% mai mici decât cele de pe piața imobiliară locală... Nu este normal!». Reamintim că în Slobozia, va­loarea unui mp de teren oscilează între 60 și 100 de euro, în funcție de utilități. Administrația slobozeană este acuzată de peste 20 de ani că vinde terenuri publice la prețuri subevaluate.

Parcare pe bani în 2023 Un alt proiect de hotărâre controversat a fost cel care deschide drumul taxării pentru «parcarea în locurile publice» din Slobozia. Joi, 28 februarie a.c., consilierii locali au aprobat «Regulamentul de organizare și funcționare a sistemului de administrare a parcărilor publice». Do­cumentul prevede, printre altele, plata în funcție de zona în care autoturismele vor fi parcate. Valoarea acestor taxe nu a fost stabi­lită, dar aceasta ar putea oscila în jurul valorii de 2 lei/oră. Primarul Adrian Mocioniu ne-a declarat că Regulamentul este o condiție obligatorie pentru accesarea fondurilor europene necesare siste­matizării transportului pu­blic. «Cel mai probabil, aceste tarife vor fi stabilite în anul 2023, când proiectul va fi implementat...» ne-a declarat domnia sa.

1,14 milioane mp de spații verzi În cadrul ședinței au fost adoptate și proiecte absolut necesare. Pe unele dintre ele Slobozia le așteaptă de ani buni... Este cazul proiectului de hotărâre privind aprobarea «Registrului local al spațiilor verzi». Potrivit acestui Registru, la nivelul întregului oraș există peste 1 milion mp de spații verzi și peste 15200 de arbori. Constituirea acestui Registru reprezintă o obligație legală a administrației locale, iar harta digitală astfel realizată va permite constituirea unei baze de date care să permită întreținerea și exploatarea acestor «zone verzi». Potrivit datelor oficiale, la nivelul orașului Slobozia există peste 1000 de arbori ocrotiți de lege, respectiv 881 de nuci, 127 de castani și un Ginko Biloba. Cei mai răspândiți arbori din Slobozia sunt corcodușii (1453) și teii argintii (1723).

Primarul Mocioniu a ales Franța
Primarul Adrian Mocioniu va participa în cursul lunii aprilie la o «întâlnire de lucru» la Lyon, în Franța. Întâlnirea a fost organizată de către Asociația Municipiilor din România, iar costurile ei vor fi suportate din banii contribuabililor slobozeni. Concret, este vorba despre un forum al cooperării descentralizate franco-române, desfășurat în perioada 2-3 aprilie 2019. Potrivit desfășurătorului întâlnirii, în program figurează «semnarea unor acorduri de înfrățire» și identificarea unor «oportunități de afaceri». Momentul marchează o schimbare de orientare a politicilor administrative locale, dovadă a orientării pro-europene a primarului Adrian Mocioniu. Reamintim că primarii care au administrat anterior Slobozia aveau ca destinație predilectă Asia și înfrățirea cu orașele chinezești de peste 10 milioane de locuitori...

6 Martie 2019, 16:10 (4830 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Administrația Mocioniu legiferează pentru posteritate
«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»
Administrația Mocioniu circulă într-un singur autobuz!

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(8 Martie 2019, 07:51)
Mă intreb, oare cum s-o înțelege cu oamenii ăia, că el nici limba română nu o știe.
Vlad:
(7 Martie 2019, 18:32)
La alegerile din 2016 doar unul din trei cetateni cu drept de vot din Slobozia a votat ! Asadar ... ne meritam soarta ! 6400 de votanti a avut mocioniu din 45 ooo , unu din sapte cetateni cu drept de vot ! 
corado:
(7 Martie 2019, 13:57)
Sunteti copii!!!! Veniti la Tandarei,sa vedeti" padurea spanzuratilor". Au terminat toti copacii de pe soseaua europeana,institutii,dintre blocuri,cica " facem toaletarea copacilor".Habar nu au pe ce lume traiesc domnii de la psd,isi urmaresc numai interesul ( lemnul taiat l-au " donat " la toti acolitii,se apropie alegerile). Apropo,de 1 martie,deja s-au infiintat pe strazi oferind flori,in frunte cu d-l presedinte Moraru,cu doamnele de la primarie care erau in timpul programului,inclusiv biata primarita,cu fata de maicuta,iar florile veneau la comanda ,din masinile consiliului judetean prezente la actiune. Si noi ,tacem ca prostii si le platim salariile... Pana cand ?
Mary:
(7 Martie 2019, 11:31)
  Auzi mă dobitocule!! Până pleci în Franța, astupă gropile din asfalt și poți sta cât vrei, eventual poți rămâne acolo!! Nu îți va simți nimeni lipsa!! Ca și până acum. Și așa tu ești ca la bulgari "nula do nula!"
TUMOAREA - PSD:
(7 Martie 2019, 09:32)
Lyon ,pantaloni scurti ,Slobozia ca și municipiu ar trebui să își aleagă cu grijă orasele cu care se înfrățeste(Tokyo,Seoul,New York,Sao Paolo,Los Angeles.....)
Asta ca dl.primar să poată vizita și el @co ceva din lumea asta mare,buget avem destul și dacă nu,marim taxele dl.primar MERITĂ să vada lumea pe bani noștri .
@Adi:
(7 Martie 2019, 08:40)
Adi, aveti dreptate! Au nenorocit orasul asta si asa amarat; din 2008 cu mizeria de apa, apoi cu groapa lui stoica, statuia lui mos craciun, infochiosc - inutil, panou de catarat supraevaluat si demontat, distrugerea pietei revolutiei si inlocuirea cu chiciul actual si, de parca nu era de ajuns, au taiat si pomii existenti si au lasat sa se usuce tot gardul viu de prin oras.
Nu mai pleca primare in afara tarii pe banii nostri! Daca ne-ai intreba ti-am raspunde clar ca nu meriti sa iti platim astfel de excursii. Ai bunul simt si pleaca pe banii tai, ca de aia ti-ai marit salariul la peste suta si ceva de milioane. Acolo doar te distrezi, asa cum ati facut toti, prin asia si in special china, ati vazut civilizatie, dar nu ati adus nici investitori si nici nu ati incercat macar sa puneti in practica ce ati vazut pe acolo. Ai demnitatea si nu mai pleca nicaieri, cheama aici strainii si arata-le realizarile voastre marete: serveste-i pe francezi/chinezi cu un pahar de apa ruginie de la robinet, cu clor si ce o mai avea prin ea, cazeaza-i in parcarea subterana, zdruncina-i putin pe ulitele sloboziei si du-i in cartierul de tineri intr-o zi ploioasa, aaa, sa nu uiti sa ii echipezi cu cizme de cauciuc! Apoi tine-i in soare in piata revolutiei vara pe la orele amiezii ca sa faca insolatie. Arata-le cainii maidenezi din tot orasul, animale de care te-ai ingrijit ca ai suflet bun si dragoste de animale, ca orice veterinar!
Daca tot iti arde de plimbari du-te la cluj, iasi, timisoara ca sa vezi ce au facut altii mai buni decat tine si fa si tu la fel aici, daca te mai alege cineva.
Deci si cu autobuzele electrice a fost doar o minciuna ca se vor achizitiona anul asta? inteleg din articol ca se va reglementa transportul in comun din anul 2023? Aha, promit acum sa te votez sigur la alegerile din 2123! dar ti-am promis acum!
Adi:
(7 Martie 2019, 07:07)
Mă prostilor de la urbanism!Ocrotiti de lege sunteti voi,lesinatilor,ca avand creierele cat o nuca,nu are voie nimeni sa va inlocuiasca!Ala e norocul vostru! Inrudirea creierelor voastre cu nucul!Spatiile verzi sunt inexistente,copacii au ramas fara ramuri,ca dupa frizrain au taiat mesterii pana au ramas doar cioate,inlocuire de arbori nu vedem. Praf,noroi,mizerie,spatii de iarba sau gazon=nu, ati numarat corcodusi..Da,pe dig si la Peivighetoarea...Replantati arbori panaramelor,ca ati slutit orasul!La profi E14,era gard viu,ce nu mai corespundea,dar de ce nu se inlocuieste??Vom ajunge sa vopsim sa dam senzatia de verdeata!Sunteti cei mai mari idioti ce i-a avut orasul!Replantati,ca ati facut sa arate oorasul de zici ca e din zona de desert. In campania electorala se plimbau candidatii zambind tembel,azi nu mai vezi nici unul ca pieton.
#pasajladrajna:
(6 Martie 2019, 23:22)
Schimbati cumva iluminarea agorei! Lumina este prea deranjanta pentru soferi. Voi nu circulati prin Slobozia?
dejun de lucru:
(6 Martie 2019, 17:53)
E bine ca e la Lyon, in Franta, nu prin China sau Japonia. Infratirea cred ca e dorita mai ales de francezi pt ca vor sa ne returneze (si pe aceasta cale) coetnicii maslinii ialomiteni care-i agaseaza de vreo 29 de ani.. In rest, veterinarul nostru va avea nevoie de un translator bun pt el si pt cadanele care-l vor insoti(la shopping). In psd franceza nu e la mare pret, daca e sa ne aducem aminte de speach-ul Olgutei la ONU despre piata muncii,"le marche du tramvai"..Bon voyage, veterinaire!..