Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Orășenesc Țăndărei se modernizează cu 11 milioane de lei

Spitalul Orășenesc Țăndărei se modernizează cu 11 milioane de lei

Autoritățile locale din Țăndărei au în plan să modernizeze spitalul din localitate. Aflat pe lista monumentelor istorice, Spitalul Orășenesc Țăndărei va beneficia în viitor de programe de finanțare de 11 milioane de lei. Fondurile vor fi utilizate pentru construcția unui ambulatoriu, dar și a unui imobil nou în care unitatea medicală va funcționa. «Vrem să oferim servicii medicale de calitate!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Ambulatoriu cu bani europeni
Spitalul Orășenesc Țăndărei este cea mai veche unitate medicală din județ, funcționând de peste 120 de ani. Edificiul a fost construit în anul 1895 și a fost inclus pe lista monumentelor istorice. Activitatea depusă în cadrul Spitalului Țăndărei este foarte importantă, având în vedere faptul că deservește peste 40 mii de oameni din zona de Est a județului Ialomița. Tocmai de aceea autoritatea publică locală, în administrarea căreia se află, a decis să realizeze proiecte de moderni­zare, pentru a schimba în bine imaginea entității sanitare. «Vrem să oferim servicii medicale de calitate aici, la Țăndărei! Administrăm un spital mic, dar care este foarte important atât pentru cetățenii orașului nostru, cât și pentru ialomițenii din comunele învecinate... Practic, primele analize și diagnostice medicale se pun în această unitate medicală. De cele mai multe ori, pacienții rămân la noi și primesc toate îngrijirile de care au nevoie...» explică Nicoleta Toma. Astfel, administrația locală a inițiat două proiecte, în valoare aproximativă de 11 milioane de lei. Primul proiect, estimat la 9 milioane de lei, vizează amenajarea unui ambulatoriu de specialitate, dotat cu toată aparatura necesară funcționării. Fondurile sunt asigurate de Uniunea Europeană. În cadrul ambulatoriului vor funcționa mai multe specialități medicale, astfel încât pacienții care au nevoie de consultații primare să nu mai fie nevoiți să meargă până la Slobozia sau Fetești. «La Țăndărei nu a existat un ambulatoriu, tocmai de aceea ne-am gândit să realizăm unul... Dacă acest proiect va fi realizat și vom primi finanțarea va fi un succes pentru noi!» a mai spus primarul Nicoleta Toma.

Investiție într-un sediu nou
Cel de-al doilea proiect de investiții pe care administrația locală l-a inițiat pentru modernizarea spitalului din oraș vizează construcția unui imobil nou în care unitatea medicală să funcționeze. Actualul sediu împlinește 124 de ani anul acesta și, fiind trecut pe lista monumentelor istorice din județ, este foarte dificil de introdus într-un program de reabilitare. Clădirile de patrimoniu au un regim special în ceea ce privește intervențiile asupra lor, costurile fiind în acest caz mult mai ridicate. Autoritățile locale vor să construiască noul sediu în curtea unității, în imediata apropiere a vechii clădiri. Proiectul se ridică la valoarea de 2 milioane de lei. «Este nevoie de o clădire nouă! În noul spațiu vor funcționa mai multe specialități medicale, printre care și Secția Psihiatrie. După cum știți, la Țăndărei există singura Secție de Psihiatrie din județul Ialomița... Proiectul tehnic este realizat, așteptăm sursa de finanțare apoi ne vom apuca de treabă!» a mai spus Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei. Mai mult, reprezentanții autorităților locale au explicat faptul că vor fi aduși medici noi care să profeseze la Spitalul Țăndărei. «Există un interes deosebit pentru atragerea medicilor în cadrul spitalului nostru... Am încercat să le oferim și facilități celor care își doresc să lucreze la Țăndărei. Noi îi sprijinim cu tot ce își doresc dumnealor...» a explicat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Spitalul fără datorii În timp ce alte spitale din țară sunt sufocate din cauza proble­melor financiare, cel din Țăndărei nu are datorii. Datorită unui ma­nagement eficient, unitatea medicală a reușit să-și gestioneze fondurile corespunzător. «Rețeta succe­sului», a explicat Maria Constantin, managerul unității medicale, într-un interviu anterior acordat ziarului Independent, constă în achiziția medicamen­telor. Astfel, Spitalul Țăndărei a reușit să facă economii cum­părând medicamente eficiente, dar la prețuri reduse...

7 Martie 2019, 15:10 (4220 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Spitalul Orășenesc Țăndărei, model de bună practică
«Moașele» politice ale Spitalului Țăndărei
Spitalul cu «jumătate de normă» de la Țăndărei

Comentariile cititorilor:


ciomu:
(16 Martie 2019, 18:50)
Hai cu verificarile !!!!! e foarte usor de depistat proastele !!!!!
un om:
(13 Martie 2019, 10:16)
As propune sa se verifice si cum s-au angajat arogantele de la UPU Tandarei, sa se verifice diplomele si mai ales cat au fost ele la cursuri. Va spun eu ca au fost doar la examene si acolo sa dea banii. Stau si ma gandesc ... diplomele lor nu sunt false daca sunt obtinute prin frauda ? daca au fost doar la examene si atunci mai rar? cum sa primesti o diploma valabila daca nu esti prezent la cursuri ? vai mama noastra daca ajungem pe mana vuvuzelelor de la UPU Tandarei.
Slobozia:
(10 Martie 2019, 08:35)
La Slobozia psd-ul extinde cimitirul, nu spitalul. Felicitarile, masa, dansul si votul le apartine pt ca ei se ocupa cu adevarat de 'viitorul' ialomitenilor...
Tăndarei:
(10 Martie 2019, 05:02)
Felicitări celor care au suflet și vor să facă ceva pentru Spitalul Țăndărei. Nenorociții de peneliști-băsiști au închis acest spital.
@Eu:
(8 Martie 2019, 14:58)
Dobitocii de azi continua sa inchida sectii intregi din spitalele care mai sunt inca in tara( lipsa personal, lipsa aparatura, lipsa medicamente-doar contracte otravite gen "hexipharma"); la fel si scolile(peste 120 de scoli se inchid anual in Romania). Dar dobitocul Dragnea si clica lui nu-i interesat decat de justitie, sa o faca ferfenita ca sa nu-l incalte..
Eu:
(8 Martie 2019, 12:49)
Și dobitocii îl închiseseră acum câțiva ani...remember???