Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

cetățeanul turmentat

Degeaba a desființat Burebista cramele de vin din Dacia, că aplecarea spre rubinia licoare a ieșit victorioasă. Fericirea ascunsă în dami­geană prea era la îndemâna fiecărui necăjit. De mii de ani vinul pompează vise în scăfârliile românilor ajutându-i să își suporte conducătorii. Dar nu toți românii traversează deșertul istoriei purtați de norișorii azurii ai molanului sânge de iepure sau puterea ursului. Sunt și abstinenții. Licoarea lui Bachus li se pare că nu are destulă tărie. Cineva le-a șoptit că sunt și alte produse care să te amețească de cap și să vezi mi­nuni numai bune să îți dea avânt să mergi mai departe, chit că o faci de-a bușilea. Nu e produs de vinificație. Nu, nici pomeneală; vinul îți lasă ceva mah­mureală și după accea te trezești. E ceva mai tare ca alcoolul, mai tare ca marihuana și cocaina la un loc. Este cuvântul. Este șampania demagogiei, turnată mărinimos în urechile avide să le audă. Cine deține câteva butoaie de cuvinte amețitoare ăla este. Umple gamelă după gamelă celor care stau la coada icoanei făcătoare de minuni a liderului politic proprie­tar de vorbe de înaltă fermentație. Consu­matorii, chiar dacă sunt vai de mama lor, sorb alcoolul lexical în neștire și se cred aievea în tărâmul imaterial al promisiunilor politice. Se simt bine și asta este tot ce contează. Nu se vor trezi niciodată și vor ajunge fără nicio tranziție în acel «loc cu verdeață unde nici durere și nici întristare nu-i...». Sigur, vor rămâne copiii lor care, veniți acasă în concedii, din alte țări, se vor duce la grămăjoara de pământ care marchează ușa pe care a intrat părintele lor în lumea fără umbre și îi vor șopti dispărutului: «știi, tată, butoaiele alea din care ai băut tu nesățios, au putrezit... Și bate un crivăț peste țară și vântul împrăștie frunze veștede și este pustiu unde Domnul făcuse un pământ frumos. Dar tu nu știi, ai stat cu gura căscată și te-ai închinat la un chip necioplit. Ferice de tine, dar noi ce ne facem?». (av. Radu OPRAN)

9 Martie 2019, 09:05 (2444 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
gardienii «sistemului»
despre confortul social
autofagie socială

Comentariile cititorilor:


Un cetatean:
(10 Martie 2019, 08:20)
Vrajeala de cuvinte,fapte ioc....
Adevarat:
(9 Martie 2019, 23:14)
E un mare adevar si o mare tristete deopotriva. Sa accepti ca o turma de idioti sa extermine tinerii punand un talant in plus la pensiile parintilor. Ne lovesc cu mainile muncite ale parintilor nostrii! Si noi acceptam...
maiorescu:
(9 Martie 2019, 13:58)
betia de cuvinte