Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Subprefectul Silica Tudor a fost «uitată» în funcție

Curat ilegal, pentru a doua oară!

Subprefectul Silica Tudor a fost «uitată» în funcție

Subprefectul Vasilica Tudor a fost detașată temporar în funcția de subprefect al județului Ialomița în luna martie 2018. La un an distanță, ea ocupă funcția prin «acord personal» fără ca Ministerul Afacerilor Interne să-i fi prelungit mandatul. Situația contravine princi­piilor de drept administrativ stipulate în Legea nr. 24/2000, privind normele de tehnică legislativă...

Legea nu e pentru toți
Numită în luna martie anul trecut, subprefectul Vasilica Tudor a fost «ui­tată» în funcție. Potrivit art. 89, alin. 1, din Legea nr 188/1999, detașarea într-o funcție de înalt funcționar public se dispune pe o perioadă de 6 luni dintr-un an cu posibilitatea de prelungire cu încă 6 luni cu acordul persoanei. Până aici toate bune și frumoase, mai ales că, susțin surse interne din cadrul Instituției Prefectului, Silica Tudor a fost harnică și și-a semnat în urmă cu câteva săptămâni acordul privind rămânerea în funcție. Numai că, potrivit prevederilor Legii 24/2000, privind normele de tehnică le­gislativă pentru elaborarea actelor normative, evenimentele legislative de genul prelungirii numirii în funcție se dispun printr-un act de același nivel sau unul de nivel superior, nu prin «acord personal»... Iar art. 58, alin. 3, din Legea 24/2000 precizează clar acest lucru: «evenimentele legislative pot fi dispuse prin acte normative ulterioare de același nivel sau de nivel superior, având ca obiect exclusiv evenimentul respectiv, dar și prin alte acte normative ulterioare care, în principal, reglementează o anumită problematică, iar ca măsură conexă dispun asemenea evenimente pentru a asigura corelarea celor două acte normative interferente».

«Nu noi suntem angajatorul!»
La nici două săptămâni de la pre­zentarea Raportului anual al instituției, prefectul Gigi Petre consideră că prevederile legale nu au fost încălcate. «Nu noi suntem angajatorul! Doamna subprefect și-a dat acordul pentru prelungirea numirii în funcție, nu văd care este problema?!» ne-a declarat prefectul. Răspunsul prefectului Gigi Petre este previzibil în condițiile în care nu este prima dată când acceptă un subprefect numit ilegal... Reamintim că, în perioada 2012-2015, subprefectul Marin Constantin a fost subprefect tot pe bază de semnătură, pardon, de «acord perso­nal». Mai mult decât atât, la momentul respectiv, prefectul Gigi Petre a ignorat și decizia irevocabilă a Curții de Apel București, prin care Ionel Ghiorghișor obținuse «o contestație în anulare» a unei decizii administrative prin care era demis din funcția de subprefect pe 8 mai 2012, pentru a face loc subprefectului Marin Constantin. Similitudinea dintre cele două cazuri, respectiv Marin Constantin și Silica Tudor este frapantă și ridică serioase semne de întrebare asupra legalității actelor administrative emise de Instituția Prefectului Ialomița (n. red.: acum înțelegeți de ce «la ge­nunchiul broaștei», domnule prefect?).

Cum a ajuns Silica subprefect? Aspectele tehnice privind prelungi­rea numirii în funcție ar fi, poate, mai puțin deranjante dacă Vasilica Tudor ar excela la capitolul activitate profesională. Din păcate, susțin apropiații domniei sale, ea se plictisește de moarte în birou, numărând orele care o despart de mersul la coafor cu mașina instituției sau de naveta către casă. În aceste condiții, ne simțim obligați să reamintim că numirea ei în funcție a fost una politică, la presiunile dinozaurului PSD Viorel Nica. Iată ce scriam în urmă cu un an pe marginea acestui episod: «Vali-Silica Tudor este, așa cum precizam inițial, un obscur politician de Fetești, avocat la bază, care a făcut pactul cu diavolul PSD devenind viceprimar. Singurul lucru prin care s-a remarcat în scurtul ei mandat e faptul că, timp de un an, i-a făcut zile fripte primarului Sorin Gafițoi și angajaților din subordine. Exasperat de „isteriile viceprimarului“ și plângerile penale făcute angajaților, Gafițoi a cerut sprijin de la Centru amenințând, în caz contrar, cu demisia. După lupte intestine îndelungi, filiala a decis să-i retragă sprijinul politic țățicii Vali, lăsând-o fără funcția de viceprimar. Decizia l-a vexat pe pesedozaurul Viorel Nica, care a amenințat că va trece prin foc și sabie toată filiala dacă nu i se dă aceeași satis­facție pe care, spun gurile rele ale partidului, i-o oferă țățica. Vorbim de satis­facție politică, evident! Drept urmare, de dragul social-democrației pe cale să se dezintegreze, laboratoarele PSD Ialomița au reactivat „metoda Costică“».

11 Martie 2019, 08:05 (2471 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Maria:
(13 Martie 2019, 10:42)
Dar cu donJiji P, cum rămâne?
Petronela:
(11 Martie 2019, 22:31)
Urasc mizerabili si dincolo de moarte. Coana mare asta are super glue la cacacios. Ce bani a dat cadana ca sa stea lipita in scaunul de sub prefect ca fumusete nu este cotoarba sa zici ca face si alceva. Stim cu toti ca trebuie sa cumperi postul si dupa cotizezi pentru un post cald plin cu cascaval. Gigi Gigi
Gogu:
(11 Martie 2019, 19:42)
Uitati-va aici.....https://goo.gl/mYVyYG si sunteti mari.
Tanța sora cu Franta:
(11 Martie 2019, 16:00)
INStatistica este invitat sa faca un studiu la nivel de tara ori chiar diaspora sa avizeze purtatoarele prenumelui Vasilica, Silica si alte derivatii pronominale la aderarea in psd,sansa fiind de 85% de promovare in functii bine platite,cotele de castig fiind mai mari daca prezentati chiar diminutive ale normalitatii.Cum sa te cheme"olguta"iar tu sa fi la 86 kile si sa semeni cu un butoias de muraturi, d ala albastru?Dar cum sa te numesti "vasilica" iar prezenta ta sa duca spre o malacă nasoală? Aflasem cumva ca diminutivul se foloseste la copii.Adult fiind,dai rau. Privesc la creatura din poza,fara ochelarii de firma si haine nu prezinta nimic uman.Imaginand o usoara mustata germana,cu obrajii asa cazuti,arata cam bolnavicioasa si chiar cu rachiuna pe oamenii sanatosi,aratosi.Dar te pui cu partidu '? Pana prin "46."47 oamenii politici aveau carisma,prezenta, se impuneau prin ton si timbru vocal.Azi,moda lui dragnea e sa numeasca fie aratari de zici ca-s dezgropate,fie tinere de-ti sta erectia dovada ziua' ntreaga!
Petre B,:
(11 Martie 2019, 14:47)
Bre, dar pe Gigi Petre nu l-ați uitat prin biroul de prefect? Sau nu mai e decât pe statul de plată? Figura asta nulă de ceară poate vrea să se trateze de senilitate și voi l-ați uitat prin birou. Căutați-l și pe sub birou....
Silica ce zice?:
(11 Martie 2019, 12:19)
Ea, cea uitată in funcție, de ce a acceptat situația ilegală? Cine zice DOAMNE IA-MĂ?! Toți zic MAI DĂ-MI, CĂ E BINE!!