Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ministerul Educației a repus-o în funcție pe Luminița Barcari

Ministerul Educației a repus-o în funcție pe Luminița Barcari

Ministerul Educației a emis ordinul de numire în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Județean Ialomița pentru Luminița Barcari. La fel ca își actele prin care i-a fost solicitată demisia, documentul a fost transmis prin fax. Luminița Barcari își va relua activitatea în fruntea Învățământului ialomițean începând de miercuri, 13 martie 2019.

Mandat prelungit cu încă un an
Luminița Barcari aștepta de aproximativ o lună ca Ministerul Educației să emită ordinul prin care putea reveni la conducerea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Ea a câștigat războiul în instanță, printr-o sentință a Curții de Apel București, cu caracter executoriu. Deși ar fi trebuit pusă în aplicare de îndată, oficialii Ministerului Educației au amânat momentul până marți, 12 martie 2019. Judecătorii din București au stabilit, printre altele, ca mandatul Luminiței Barcari în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița să fie prelungit cu încă un an. «Judecătorii au ținut cont de perioada în care eu nu mi-am exercitat funcția, care se întinde pe 12 luni... Nu am primit nicio explicație din partea Ministerului Educației cu privire la motivele pentru care s-a întârziat punerea în executare a hotărârii!» a declarat Luminița Barcari.

12 Martie 2019, 14:50 (4750 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Ministerul Educației, obligat să o repună în funcție pe Luminița Barcari
Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița
Curtea de Apel București amână revenirea Luminiței Barcari în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Comentariile cititorilor:


@Doctor:
(18 Martie 2019, 21:36)
Doctoras,  omori(deformatie profesionala) timpul p'acilea citind INDEPENDENT? Pai, bucura-te, ziarul  a anuntat ca onor primaria-psd a decis extinderea cimitirului; ca doar partidul e-n toate, n-asa?
Doctor:
(18 Martie 2019, 19:07)
Ați băgat-o atât în...seamă, de stau ciorchine profesorașii pe INDEPENDENT! Bravo ziarului! Anunțați-ne când o doare spatele, o doare-n cot, o doare-n cr.pe Barcari!
Analfabet:
(18 Martie 2019, 06:27)
O cunosc si nu sunt fan Luminita, dar justitia a indreptat un abuz al Ciumei Rosii ! Atit ! Ce parere am despre dinsa, despre dr , despre cumnata, etc e alta poveste , ca si despre dezastrul din invatamintul ialomitean, cu golani ajunsi directori de scoli cu fosile de 70 + sau 80 + care inca mai preda , cu elevi analfabeti care nu stiu sa scrie sau nu inteleg ce citesc !
Cetățean:
(17 Martie 2019, 13:21)
Se duce la drc și concursul ei eficient pt școli, se duce anu, se duce barcaragista! Alt concurs! Măcar doi concurenți dacă ar fi în 2020. Concurență minimă, măcar doi concurenți pe loc, niciun partid, doar competență! N-ai să vezi! Bine că scăpăm de râia Barcari de la isj!! N-o fi nebună să schimbe locurile cu cumnata!
@Cetatean:
(16 Martie 2019, 22:59)
Da, psd-ul i-a asigurat spatele pnl-ist la concurs iar ministerul psd -ist i l-a luat. @Cetatene, istetimea se tine dupa tine dar tu esti mult mai rapid; mai ai frati?
Cetătean:
(16 Martie 2019, 19:06)
Nu-ți trebuie ouă să te prefaci că dai un concurs. Ai nevoie de clonț și spatele asigurat.
@Stefan:
(15 Martie 2019, 18:18)
Daca aveai oua, participai la concurs si-i luai locul la ISJ demonstrand ca se poate face ceva pt scoala. Acum doar cotcodacesti precum gaina babei din 'Punguta cu doi bani', care a facut o margica. Cam atat valoreaza postarea ta de chibit psd-ist frustrat.
Ștefan:
(15 Martie 2019, 16:03)
Era mai potrivită pentru campania de oprire a pestei porcine. Tot făcea ceva! Pentru școli, se face că face. Mai are un an: se va odihni făcând hârtii, cu semnătura-i blestemată!
Cetățean:
(15 Martie 2019, 11:17)
Băăă, ești prost? Băăă, ești nebun! A dat CONCUR, nu pricepi?!? Vrei să-ți desenez subiectele primite dinainte de probă? ,,Dinaintea” ei e Roșia Montană....
Cetățean:
(15 Martie 2019, 06:52)
A fost așa de pregătită teoretic, că nici măcar partidul la putere n-a putut-o elimina din concurs. Bravo ei! Excepțională! PSD s-a dat bătut de somitatea PD-L, Barcari de Țăndărei. Bine că nu mai are mult! Zainea trebuie exclusă totuși de pe banca de rezerve.
@Marian:
(14 Martie 2019, 09:32)
Neuronul tau nu pricepe si pace: concursul a fost organizat in regim psd de catre psd-isti si l-a castigat nu"cine trebuie" ci altcineva(culmea, din opozitie). Justitia, asa schioapa cum e (tot din cauza  psd-ului, de 2 ani incoace), a venit si-a pus lucrurile la punct. Daca n-ai priceput iti desenez..
Cetățean :
(14 Martie 2019, 03:21)
Auzi bai fost profesor dac oi fi fost profesor , de corectitudine ai auzit. Alooo.o, în ce țară trăim? Sau omului calificativ rau si il dai si afara ca sa ce???? Ba ati pierdut masura nebunilor. Cu prostii defilam. Eu la PSD nu mai am ce cauta. Vai da mama lor cu actualii, actualele si fostii....
Marian:
(13 Martie 2019, 21:26)
Acum, toate concursurile de ocupare a posturilor sunt curate. Dai concurs și îl ia cine trebuie, nu ca pe vremea comunistă....Întrebați-o și pe Barcari dacă nu credeți!
@Perieti:
(13 Martie 2019, 19:09)
"Mai lasati concursul"! Da, bre, asta e visul oricarui analfabet complexat dar simpatizant psd-ist: fara concursuri ,sa fie numit, acolo, pe un post, sa se ajunga si el. Pe vremea lui Ceasca asa ajungea (una) academician doctor inginer, honoris(menopauza)..
Fost profesor:
(13 Martie 2019, 17:01)
Multă ambiție, ioc înțelepciune! Despre demnitate nu poate fi vorba; are ambâțul unei dame rudimentare. Un ego exacerbat. Pentru această funcție, sunt excluse ambițiile personale!