Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Singuri acasă

Singuri acasă

Sunt sprijin pentru frații mai mici și chiar pentru bunicii în grija cărora au fost lăsați... S-au maturizat mai repede decât și-ar fi dorit și poartă pe umeri o responsabilitate mai mare decât vârsta pe care o au. Este situația celor peste 2000 de copii din Ialomița pe care părinții i-au lăsat «singuri» acasă, alegând să muncească în străinătate. Descurajați și fără niciun sprijin real, ei trăiesc în fiecare zi cu teama abandonului...

Își vor părinții înapoi Denisa D. are 18 ani și învață la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Îi este greu să vorbească despre părinții ei. Ultima dată și-a văzut părinții în august, la petrecerea de majorat... Mama muncește în Italia, iar tatăl pe un șantier din Germania. «Prima dată a plecat mama, apoi la puțin timp după ea și tata... Știu că au plecat ca să mă ajute să-mi termin școala, dar cu toate acestea îmi este foarte greu fără ei. Sunt zile în care mi-e dor de ei! Sunt în grija bunicilor, am și o soră mai mare, dar tot mai bine este cu mama și cu tata...» spune tânăra, cu ochii în lacrimi. Acum rolurile s-au inversat, iar Denisa trebuie să aibă grijă, la rândul său, de bunici. «Bunica s-a îmbolnăvit și trebuie să vină la spital! Îmi doresc să fie sănătoasă și să se facă bine cât mai repede. Ea este mama pentru mine, de fapt...» spune tânăra. Pentru a scăpa de grijile care o apasă, și-a găsit refugiul în confecționatul de bijuterii. «Fac brățări. Mă ajută să evadez și să scap de problemele pe care le am...» spune tânăra. Adriana B. învață într-o clasă pa­ralelă cu cea a Denisei și împart împreună aceeași dramă a copiilor pe care părinții i-au lăsat «singuri» acasă. «Părinții mei sunt despărțiți, eu am rămas cu mama și a fost nevoită să plece în afară, pentru că în România este destul de greu cu locurile de muncă... A plecat în Spania și lucrează la un restaurant!» spune adolescenta. A încercat de mai multe ori să meargă să-și viziteze mama peste hotare, dar s-a lovit în permanență de refuzul tatălui. «Părinții mei sunt divorțați și, pentru că nu aveam 18 ani, era nevoie de acordul lui ca să plec în străinătate... Nu a vrut niciodată să-și dea acel acord! Acum sunt majoră și voi putea să plec singură...» spune fata. Ea trebuie să aibă grijă de fratele mai mic, iar puținul timp pe care îl mai are la dispoziție și-l petrece învățând. Și-ar fi dorit ca părinții să-i fie alături și ea să se poată concentra mai mult pe școală. «Ar fi fost bine să fie mama lângă mine. E altceva când ai un părinte. Sunt bunicii, dar nu este același lucru...» spune Adriana.

Vise sfărâmate Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia are cei mai mulți elevi ai căror părinți i-au lăsat «singuri» acasă, alegând să muncească în străinătate. Sunt peste 100!!! Evidența lor este ținută într-un tabel special, la fel ca și în celelalte unități de învățământ. Iulian P. este unul dintre elevii ce se regăsește în respectivul tabel. Lipsa părinților l-a făcut să-și piardă încrederea în forțele proprii și să renunțe la a-și mai construi un viitor. «Neavând pe nimeni lângă mine care să mă împingă de la spate, să mă încurajeze, mi-am zis, ca orice copil, că nu trebuie să fac... Dacă nimeni nu mă obligă, dacă nimeni nu-mi spune cât de important este să înveți, să fii responsabil, să mergi la școală... Am zis că e mai bine să nu fac nimic!» mărturisește tânărul. În prezent, el trebuie să aibă grijă și de frații mai mici. Visează însă cu ochii deschiși la momentul în care cursurile se vor încheia și va pleca să muncească în Spania, acolo unde se află și mama sa. «Nu mă gândesc să merg la facultate... Vreau să muncesc! Vreau să plec din țară! Sigur îmi voi găsi un rost acolo...» spune tânărul. Georgiana S. este colega de clasă a lui Iulian și trăiește aceeași dramă. Părinții săi muncesc de 4 ani într-un abator din Germania și îi vede doar câteva săptămâni pe an, atunci când vin acasă în concediu... Își împarte responsabilitățile împreună cu bunica sa, pe care o consi­deră adevărata sa mamă. «Eu sunt în grija bunicii, pe care o consider de fapt mama mea, pentru că ea a avut grijă de mine de când mă știu! Cu mama mea adevărată vorbesc mai puțin... Ea s-a recăsătorit, cu tatăl vitreg nu am o relație extraordinară... Tot ce îmi doresc este ca părinții mei să se împace și să trăim împreună cu toții!» spune tânăra.

2000 de drame
Drame similare cu ale celor patru tineri trăiesc alți peste 2000 de copii din Ialomița, ai căror părinți au ales să plece la muncă în străinătate. Cifra este însă una relativă, pentru că numărul lor ar fi însă mult mai mare. Autoritățile sunt însă depășite de situație și recunosc că nu au o evidență clară. Cazurile ar fi mult mai bine monitorizate dacă părinții, înainte de a pleca, ar proceda conform legii și ar anunța instituțiile abilitate despre intenția de a părăsi țara. «Conform procedurilor, părinții care pleacă trebuie să înștiințeze asistentul social cu privire la acest demers. Apoi trebuie inițiată o acțiune în instanță, iar instanța dispune în grija cui trebuie lăsat copilul. Din păcate, mulți pleacă fără a îndeplini această procedură, iar copiii ajung în grija rudelor, fără voia lor... Rude care, nu de puține ori, îi tratează cu indiferență. Totuși, legea are și ea hibele ei, pentru că nu explică clar cine trebuie să sesizeze instanța. Ori asistentul social, ori părinții? Repet, din evidențele noastre, foarte puțini părinți apelează la această preve­dere legală...» explică Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copi­lului Ialomița. Specialiștii în consiliere educativă susțin faptul că cea mai bună soluție pentru acești copii și adolescenți sunt întâlnirile de grup, în care fiecare să-și povestească experiențele și să în­cerce împreună să de­pășească problemele care-i apasă. «Este adevărat că fiecare astfel de caz este unic... Fiecare copil tră­iește altfel o astfel de experiență. Totuși recomandarea noastră sunt persoanele suport, pentru că doar împreună cu un adult pot să gă­sească soluții la proble­mele pe care le au!» a explicat Angela Bojoga, psiholog școlar în cadrul Cen­trului Jude­țean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița.

12 Martie 2019, 09:10 (2997 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Copiii nimănui, o bombă socială cu efect întîrziat

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(13 Martie 2019, 14:35)
Poate citesc si politicienii despre drama copiilor....de fapt, stiu dar  cui ii pasa?sunt ocupati sa se certe la TV ?! educatie O, spitale O, paduri O, sosele O, pamant O (este vandut) .
Trist:
(12 Martie 2019, 14:45)
drama/trist/realitate/ignoranta/lipsa empatiei....etc
doar o stire care se va pierde in neant.